Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: Powinniście, drodzy alumni, oczekiwać święceń na kolanach i bez oszczędzania siebie

W kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom III i IV roku.

Ks. Wojciech Kania

Udzielenie posług poprzedziły rekolekcje wielkopostne, które wygłosił alumnom ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wykładowca UKSW.

Uroczystej Mszy św., w trakcie której udzielono posług przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali profesorowie i wychowawcy seminaryjni na czele z ks. Rafałem Kułagą, rektorem seminarium. Ze względu na obostrzenia epidemiczne w uroczystości uczestniczyła tylko wspólnota seminaryjna oraz rodzice alumnów przyjmujących posługi.

Reklama

Nawiązując do słów Chrystusa z przeczytanej Ewangelii, bp Nitkiewicz podkreślił, że droga do tego, aby otrzymać wszystko czego potrzebujemy, zawiera się w proszeniu, szukaniu i kołataniu z ufnością do serca Boga.

- Ona wygląda inaczej, niż zakupy w centrum handlowym. Bóg jest zarazem przeciwieństwem tych, którzy obiecują złote góry lecz wszystko kończy się na słowach, czego przykładem może być ten kościół i budynek seminarium duchownego - powiedział kaznodzieja.

Mówiąc następnie o tym, że droga formacji seminaryjnej jest długa i trudna, biskup zauważył, że polega ona nie tylko na dobrym przygotowaniu duchowym oraz intelektualnym.

Reklama

- Każdy kto na nią wkroczył powinien modlić się z ufnością i wytrwale do Ojca Niebieskiego, aby go obdarzył łaską święceń. Ma prosić, szukać i kołatać każdego dnia mocniej, niż wczoraj. W ten sposób lepiej zrozumie czym jest kapłaństwo, będzie je sobie cenił i nigdy tego daru nie podepcze, nie odrzuci. Powinniście, drodzy alumni, oczekiwać święceń na kolanach i bez oszczędzania siebie. Oczekiwać, a nie przeczekać sześć lat, gdyż wtedy finał będzie żałosny: skupienie się na sobie i pretensje do wszystkich. Udzielone dzisiaj posługi lektoratu i akolitatu niech staną się kolejnym etapem takiego intensywnego oczekiwania na łaskę kapłaństwa – zakończył bp Nitkiewicz.

Obrzęd udzielenia posług rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez rektora uczelni ks. Rafała Kułagę. Biskup modląc się nad lektorami i akolitami oraz przekazując księgę Pisma Świętego i naczynie z komunikantami wprowadził kleryków w ich nowe czynności. Posługi lektora i akolity, to etapy w drodze do sakramentu kapłaństwa. Lektorowi wspólnota Kościoła powierza troskę o głoszenie Słowa Bożego, zaś akolita stanowi pomoc kapłana w posłudze ołtarza.

2021-02-26 07:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życia mała garść...

2021-03-30 10:53

Niedziela Ogólnopolska 14/2021, str. 26-27

Adam Bujak /Biały Kruk

Ewa Krzysztof Krawczykowie

Ewa Krzysztof Krawczykowie

„Pochyl się nad nią... oceń... patrz! Czy jest tak jak człowiek chciał?”. Tak się zaczyna jedna z piosenek Krzysztofa Krawczyka. O tym, co w życiu cenne, jak ważna jest wiara i jak to jest być żoną legendy, rozmawiamy z Ewą Krawczyk. [Rozmowa odbyła się jeszcze za życia Artysty - przyp. red.]

Katarzyna Woynarowska: – Jak się miewa Krzysztof Krawczyk?

CZYTAJ DALEJ

Odblokowano Adorację Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa

2021-04-11 08:46

[ TEMATY ]

adoracja

Niepokalanów.pl

Zespół YouTube odblokował kanał EWTN na którym transmitowana jest na żywo Adoracja Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa - informuje EWTN Polska.

Z wielką radością i powrotem wiary w DIALOG, chciałem zakomunikować, że rozmowy telefoniczne i mailowe przeprowadzone z Zespołem YouTube, przyniosły oczekiwany przez nas efekt i transmisja Adoracji Wieczystej Najświętszego Sakramentu z Niepokalanowa upubliczniona na kanale Telewizji Wiekuistego Słowa EWTN Polska wróciła na swoje miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

2021-04-13 16:44

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję