Reklama

Niedziela Przemyska

Ks. Władysław Gurgacz (1914 – 1949) i jego refleksje

Jednym z kapelanów powojennego podziemia niepodległościowego był jezuita, o. Władysław Gurgacz, urodzony 2 IV 1914 r. w Jabłonicy Polskiej, należącej do diecezji przemyskiej. W 1931 r. wstąpił w szeregi Towarzystwa Jezusowego, a 24 sierpnia 1942 r. przyjął świecenia kapłańskie. Był kapelanem powstałej w 1947 r. Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców (PPAN). Ks. Gurgacz, używając pseudonimu „Sem” (od łacińskiego Servus Mariae), odprawiał dla partyzantów Msze Święte, spowiadał ich, tłumaczył słowa Ewangelii, wygłaszał wykłady. 2 lipca 1949 r. został aresztowany po nieudanej akcji, mającej na celu zdobycie funduszy na działalność podziemną.

Mariusz Krzysztofiński

Komunistyczny sąd w Krakowie 13 sierpnia 1949 r. skazał go wraz z trzema innymi członkami PPAN na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. Ks. Gurgacz zginął od dwukrotnego strzału w potylicę. Doczesne szczątki skazańców spoczęły w nieoznakowanych grobach na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 3 grudnia 2019 r. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek przekazał informację o zidentyfikowaniu znalezionych na cmentarzu Rakowickim doczesnych szczątków ks. Władysława Gurgacza.

Świadectwem duchowości ks. Gurgacza pozostają odnalezione w 2011 r. w archiwum oo. Jezuitów w Warszawie rękopisy jego notatek duchowych z lat 1931 – 1947. Zostały one opublikowane przez Instytut Pamięci Narodowej oraz opracowane przez Marię Chodyko we współpracy z o. Krzysztofem Doroszem SJ. W książce zamieszczono także dwa teksty. W pierwszym o. Dariusz Kowalczyk SJ ukazał sylwetkę duchową ks. Gurgacza, wskazując na to, „że to nie walka z komunizmem była głównym motywem jego decyzji przystąpienia do żołnierzy powojennego podziemia. Jezuita szukał przede wszystkim Bożej woli i dobra dusz”. Autor ten stwierdził też, że „to lektura, którą z pożytkiem może wziąć do ręki każdy wierzący’. W drugim Filip Musiał, dyrektor IPN Oddziału w Krakowie, ukazał drogę życiową ks. Gurgacza, uwypuklając jego służbę w szeregach PPAN, podejmowane przeciwko niemu działania komunistycznej bezpieki oraz sądownictwa.

2021-02-26 09:54

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: czcimy dzisiaj pamięć tych, którzy swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy

2021-04-13 11:42

[ TEMATY ]

Katyń

prezydent

PAP/Andrzej Lange

Czcimy dzisiaj pamięć tych, którzy polskości, swojego patriotyzmu i swojego oddania ojczyźnie nie wyrzekli się nigdy - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Prezydent podkreślał podczas wystąpienia, że miejsc, gdzie Polaków zamordowano i do "dzisiaj leżą polskie kości, polskie prochy, jest na obszarze tej straszliwej ziemi bardzo wiele". Zaznaczył, że nie tylko w tych miejscach, gdzie są masowe groby Polaków, jak Katyń, czy Charków, ale też w wielu innych.

CZYTAJ DALEJ

Dla niego Kościół to Jezus. Ksiądz Dolindo - wielki Apostoł Miłosierdzia

2021-04-13 08:15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

świadectwo

o. Dolindo

Boże Miłosierdzie

Archiwum

Ks. Dolindo Ruotolo zostawił nam orędzie o bliskości Chrystusa i sile zaufania: „Jezu, Ty się tym zajmij!”

Ks. Dolindo Ruotolo zostawił nam orędzie
o bliskości Chrystusa i sile zaufania:
„Jezu, Ty się tym zajmij!”

Chyba nikt w Polsce nie zna lepiej ks. Dolindo Ruotolo niż Joanna Bątkiewicz-Brożek - publicystka i autorka nagradzanych książek. W specjalnej rozmowie z Niedzielą opowiada o fenomenie doświadczonego kapłana z Neapolu, którego postawa pełna pokory i miłosierdzia może być dla nas, w tych niełatwych czasach najlepszym kierunkowskazem.

Damian Krawczykowski: Obchodzimy właśnie w Kościele Tydzień Miłosierdzia – czy możemy powiedzieć, że ks. Dolindo to kapłan Miłosierdzia?

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

2021-04-13 16:44

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję