Reklama

Niedziela Kielecka

Edukacyjna gra o Niezłomnych

Edukacyjna gra o Niezłomnych

TD

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W związku z tym Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym przygotował grę miejską, która przybliża ich sylwetki.

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się żołnierzy podziemia antykomunistycznego w latach 1944-1956. Data łączy się z 1 marca 1951 r.. gdy w mokotowskim więzieniu stracono Zarząd Główny organizacji Wolność i Niezawisłość z komendantem, pułkownikiem Łukaszem Cieplińskim.

Reklama

Aby zagrać w grę wystarczy wejść na stronę internetową Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, gdzie zostały zamieszczone zdjęcia i biogramy kilkorga niezłomnych. W tym gronie są powszechnie znani: Danuta Siedzikówna "Inka", rotmistrz Witold Pilecki, płk Łukasz Ciepliński "Pług", czy major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Można też poznać życiorysy żołnierzy, którzy byli osadzeni w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. To np. por. Franciszek Jaskulski "Zagończyk", Aleksander Życiński "Wilczur", Karol Łoniewski "Lew", czy Zygmunt Kwas "Kościelny". Po zapoznaniu się ze zdjęciami i opisami należy rozwiązać zadania, w którym trzeba dopasować nazwiska do wizerunków.

Określenie „Żołnierze Wyklęci” zostało sformułowane na początku lat dziewięćdziesiątych w środowisku młodych ludzi chcących przywrócić pamięć należną żołnierzom polskiego zbrojnego Podziemia Niepodległościowego. W połowie lat dziewięćdziesiątych osoby, które potem założyły Fundacje „Pamiętamy”, doprowadziły do powstania pierwszej wystawy pod nazwą „Żołnierze Wyklęci”. Potem wydano album. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych historycy, tacy jak Janusz Kurtyka, podjęli temat podziemia niepodległościowego, zaczynali od zera. Byli pionierami w porządkowaniu i odkłamywaniu wiedzy o dziejach podziemia niepodległościowego…

A dzisiaj? Badania nad dziejami polskiego Podziemia Niepodległościowego zaowocowały dużą i wciąż zwiększającą się ilością książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych, wystaw edukacyjnych i prezentacji multimedialnych. Żołnierzom Wyklętym przywrócono pamięć i właściwe miejsce w historii.

AD

2021-02-26 20:28

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hipokryzja Bidena

2021-04-13 08:21

[ TEMATY ]

Joe Biden

flickr.com

Joe Biden objął przywództwo nad ekstremalnie spolaryzowaną Ameryką. Zasypanie tych podziałów to pierwsze i najważniejsze wyzwanie, z którym będzie musiała zmierzyć się jego administracja. Choć prezydent wezwał Amerykanów do pojednania, niewielu wierzy, że uda mu się ten cel osiągnąć.

Pomimo względnie dobrych wyników obrazujących poparcie w społeczeństwie, szczególnie w szeregach demokratów, Joe Biden mierzy się z dużą falą krytyki ze strony amerykańskich konserwatystów.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

2021-04-12 11:20

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W nocy z 11 na 12 kwietnia, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, historyk sztuki, konsultor Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.

To dzięki niemu muzeum zyskało nową siedzibę w dawnym Domu Dziekana przy Archikatedrze Warszawskiej. Zadbał też o konserwację średniowiecznego Krucyfiksu Baryczków, o którym mówił, że to “warszawski odpowiednik krucyfiksu królowej Jadwigi na Wawelu”. Opiekował się kolekcją dzieł sztuki przekazaną przez Zbigniewa i Janinę Porczyńskich. Był m.in. archidiecezjalnym konserwatorem zabytków.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jezusa najbardziej rani brak wiary w wielkość Jego Miłosierdzia!

2021-04-13 14:10

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Justyna Kunikowska

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w domu, gdzie mieszkała Święta Siostra Faustyna przy ul. Krośnieńskiej Mszę Świętą sprawował Arcybiskup Grzegorz Ryś.

W małej kaplicy Domu Zgromadzenia Sióstr Świętej Rodziny w niedzielny poranek miała miejsce Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Metropolity Łódzkiego Grzegorza Rysia. W homilii Łódzki Pasterz zwrócił uwagę na gesty Jezusa, które wykonuje w stosunku do uczniów, gdy po swoim Zmartwychwstaniu ukazuje się dwunastu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję