Reklama

Polska

Odsłonięcie tablicy ku czci kard. Augusta Hlonda na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Hlond

Ks. Mariusz Frukacz

Pamiątkowa tablica z brązu, dedykowana pamięci Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, została poświęcona i uroczyście odsłonięta na Jasnej Górze 26 października. Tablicę umieszczoną przed wejściem do kaplicy Matki Bożej ufundowały wspólnie dwa zgromadzenia zakonne: salezjanie, do których należał kard. August Hlond, oraz chrystusowcy - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, którego założycielem jest kard. Hlond.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Alfred Leja, prowincjał Prowincji Wrocławskiej Salezjanów. Na Mszy św. zgromadzili się salezjanie z czterech polskich inspektorii, siostry salezjanki, członkowie stowarzyszeń salezjańskich, a także przedstawiciele i władze Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej z ks. Ryszardem Głowackim, generałem chrystusowców na czele.

Reklama

W homilii ks. Leja przypomniał postać św. Jana Bosko jako „świętego i genialnego wychowawcę dzieci i młodzieży”. - Rodzina salezjańska jest dziedzictwem i żywą relikwią św. Jana Bosko - mówił ks. Leja.

Odnosząc się do czasów współczesnych ks. Leja podkreślił, że „w wielu sercach młodych ludzi rodzi się proces oskarżania Boga”. - Motywy tego procesu są różne, a mianowicie cierpienie, brak zrozumienia i brak nadziei - mówił ks. Leja.

Prowincjał Księży Salezjanów podkreślił, że salezjanie „potrzebni są jako świadkowie i dowody Boga w trudnym dla ludzi świecie”. - Dzisiaj niektórzy ludzie ukąszeni grzechem węża zatruwają serca młodych ludzi, niszczą ich nadzieję - podkreślił kaznodzieja.

„Nie bójmy się grozy sytuacji, nie lękajmy się. Sługa Boży kard. August Hlond, przeczuwając dramat bezbożnego totalitaryzmu w powojennej Polsce, bo był człowiekiem ogromnie przenikliwym i doświadczonym, oddał nas pod opiekę Matki Bożej 8 września 1946 roku. Nie lękajmy się, to jest dla nas właściwe miejsce i czas” - zaapelował na zakończenie ks. Leja.

Reklama

Po Mszy św. ceremonii poświęcenia tablicy dokonał ks. Dariusz Bartocha, salezjanin, prowincjał z Krakowa - Zgromadziliśmy się na tym miejscu, by utrwalić pamięć o wybitnym mężu stanu, Prymasie Polski, Pasterzu Kościoła, założycielu zgromadzenia i opiekunie polonii zagranicznej, wychowawcy, wiernym synu św. Jan Bosko i żarliwym czcicielu Niepokalanej Dziewicy Maryi, kardynale Auguście Hlondzie, który w trudnych chwilach w historii naszej Ojczyzny miał odwagę mówić prawdę i strzec jej w umysłach młodzieży i wiernych” - mówił ks. Bartocha.

W swoim słowie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, podkreślił, że „dzisiaj tą tablicą ku czci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda kończymy swoisty tryptyk zawierzeń pasterzy Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce”. - Pierwszym jest Akt Zawierzenia bł. Jana Pawła II, tutaj z czerwca 1979 r. W ubiegłym roku, w rocznicą Ślubów Jasnogórskich, odsłoniliśmy tablicę za ślubami ułożonymi przez kard. Stefana Wyszyńskiego. A dzisiaj, niejako u fundamentów, ale wieńczy, tablica z Aktem Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi - mówił abp Depo.

„To wielka radość, gdyż ten akt mogliśmy wypowiedzieć na kolanach 8 września tego roku na Jasnej Górze, uprzedzając w pewien sposób akt papieskiego zawierzenia z 13 października” - kontynuował metropolita częstochowski i dodał, że tablica z aktem zawierzenia „przypomina bardzo proroczą myśl kard. Augusta Hlonda: Zwycięstwo, gdy przyjdzie, to przyjdzie przez Maryję”.

Następnie uczestnicy uroczystości w kaplicy św. Józefa wysłuchali wykładu ks. dr. Stanisława Zimniaka nt. pobożności maryjnej kard. Augusta Hlonda.

Prelegent podkreślił wpływ szkoły maryjnej św. Jana Bosko na duchowość kard. Hlonda. - Ta duchowość kształtowała osobowość i styl działalności kard. Hlonda - mówił ks. Zimniak.

Prelegent zaznaczył również, że „pobożność maryjna kard. Hlonda miała charakter biblijny”. - Z postawy wiary Maryi w Boga kard. Hlond czerpał inspirację dla posługi duszpasterskiej. Widział Maryję jako pierwszą Pomocnicę apostołów - mówił ks. Zimniak i dodał, że kard. Hlonda charakteryzowała „głęboka wiara w pośrednictwo Maryi”.

W rozmowie z „Niedzielą” ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego im. kard. Augusta Hlonda w Poznaniu, podkreślił, że „dzisiejsza uroczystość ma ogromne znaczenie nie tylko dla rodziny salezjańskiej, ale również dla Towarzystwa Chrystusowego, a tym samym dla Polaków mieszkających poza granicami naszej Ojczyzny”- Dobrze, że kard. August Hlond założyciel chrystusowców ma swoje miejsce na Jasnej Górze. Ta tablica ma przypominać wszystkim Polakom, że tu przy Matce Bożej jest jej wierny sługa kard. August Hlond, opiekun Polaków poza granicami naszej Ojczyzny - powiedział ks. Wójcik.

Rok 2013, uchwałą Sejmiku Województwa, jest obchodzony na Śląsku jako Rok Kardynała Augusta Hlonda. Jasnogórskim uroczystościom ku czci kard. Augusta Hlonda towarzyszy okolicznościowa wystawa w Wieczerniku pod tytułem: „Kardynał August Hlond - Prymas czasu narodowych wyborów”. Ekspozycję z okazji trwającego Roku Kard. Augusta Hlonda przygotowali: Instytut Pamięci Narodowej i Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach (instytucja kultury Samorządu Woj. Śląskiego). Patronat honorowy nad wystawą objął prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Wystawę będzie można oglądać na Jasnej Górze do 4 listopada.

2013-10-26 18:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś rekolekcyjna spowiedź biskupów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

spowiedź

biskupi

Bożena Sztajner/Niedziela

Trzeci dzień rekolekcji polskich biskupów na Jasnej Górze to dzień spowiedzi. - To czas „zbierania siebie na nowo i odzyskiwanie tego, co w nas duchowe” - podkreśla bp Artur Miziński. Sekretarz Konferencji Episkopatu Polski zauważa, że celem każdych dni skupienia jest nawrócenie a to dokonuje się najpełniej poprzez sakrament pokuty i pojednania. Biskupi rekolekcyjną spowiedź nazywają „roczną”. W diecezjach mają swoich stałych spowiedników, ale na Jasnej Górze sakrament sprawują specjalnie wyznaczeni kapłani.

- Sakrament pokuty i pojednania zawsze jest ważny, ale czasem dobrze jest zmienić miejsce i osobę - twierdzi bp Miziński. Dodaje, że takim czasem są właśnie rekolekcje, podczas których można „może lepiej poprzez słuchanie konferencji i nauk, przygotować się do spowiedzi”. - Mamy stałych spowiedników, bo to jest bardzo ważne w formacji duchowej, ale oczywiście nie przywozimy ich ze sobą do Częstochowy. Tutaj spowiadają nas paulini i inni kapłani archidiecezji częstochowskiej - powiedział Sekretarz KEP. Od wielu już lat sakrament sprawuje np. o. Jerzy Tomziński, były pauliński generał i przeor Jasnej Góry, i choć dziś ma już 99 lat, także będzie spowiadał biskupów.

CZYTAJ DALEJ

158. rocznica powstania styczniowego

2021-01-22 09:43

[ TEMATY ]

Powstanie Styczniowe

Pocztówki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, rysował K. S. Wolski; Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie (fragment)

Pocztówki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, rysował K. S. Wolski; Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie (fragment)

Powstanie Styczniowe było aktem wielkiej odwagi w walce o niepodległość, jesteśmy winni pamięć i szacunek tym, którzy w tamtym czasie solidarnie wystąpili przeciw okupantowi broniąc ojczyzny - podkreślił w piątek, w 158. rocznicę powstania, szef MON Mariusz Błaszczak.

"Dziś przypada 158. rocznica Powstania Styczniowego, które było aktem wielkiej odwagi w walce o niepodległość. Jesteśmy winni pamięć i szacunek tym, którzy w tamtym czasie solidarnie wystąpili przeciw okupantowi broniąc Ojczyzny. Chwała Bohaterom" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Oddali hołd powstańcom

2021-01-23 00:47

Józef Wieczorek

    W 158. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, 22 stycznia br. na cmentarzu Rakowickim upamiętniono uczestników najdłużej trwającego zrywu narodowego w czasach zaborów.

    Podczas uroczystości, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych a także społeczników skupionych w organizacjach kombatanckich i niepodległościowych Krakowa, oddano hołd poległym, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję