Reklama

Polska

Bp Mazur: Eucharystia prowadzi nas do świata

Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro – powiedział przewodniczący KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur podczas Mszy św. w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Druga niedziela Wielkiego Postu w Kościele katolickim w Polsce przeżywana jest jako Niedziela „Ad Gentes”. To również Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

[ TEMATY ]

misje

bp Jerzy Mazur

Karol Porwich /Niedziela

Bp Jerzy Mazur

Bp Jerzy Mazur

Msza św. zgromadziła grono misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych, misjonarzy świeckich oraz parafian. „Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami przypomina o powołaniu uczniów - misjonarzy oraz naszej odpowiedzialności za zbawienie tych, do których jeszcze nie dotarła Ewangelia Chrystusa” - tłumaczył przewodniczący Komisji KEP ds. Misji – „Zachęcani jesteśmy do bycia świadkami Jezusa Chrystusa, do głoszenia, że najważniejsze w życiu jest zbawienie oraz do pomocy duchowej i materialnej dla naszych misjonarzy” – wskazał duchowny.

Nawiązując do Ewangelii, bp Mazur zachęcał do spotykania się z Jezusem Chrystusem, do wychodzenia na górę Tabor, którą jest każda Eucharystia, do adoracji przed Najświętszym Sakramentem: „Trwajmy na modlitwie, która jest źródłem światła i mocy, gdy nadchodzi godzina próby, próby naszej wiary. Zawierzajcie siebie Bogu, bo tylko w Nim jest nasze zbawienie. To trwanie i zawierzenie Bogu przemienia człowieka, czyniąc go świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego aż po krańce ziemi” – tłumaczył kapłan.

Reklama

W nawiązaniu do hasła tegorocznej Niedzieli „Ad Gentes”, bp Mazur zwrócił uwagę na to, że Eucharystia w istotny sposób kształtuje naszą postawę duchową i religijną. Jest szkołą nie tylko miłości do Boga, ale i do bliźnich. Ma także swój potężny wymiar misyjny: jest posłaniem z Ewangelią do świata. „Odnawiajmy w sobie świadomość, że Eucharystia prowadzi nas do świata. Posilając się nią idziemy do innych, by dzielić się Bożą radością i nadzieją. Żyjmy Eucharystią – to znaczy urzeczywistniajmy to, co Ona oznacza i korzystajmy z mocy, które ofiarowuje. Wypełniajmy swą misję wobec świata, potrzebującego Bożej łaski i mocy” – apelował.

Bp Mazur przypominając, że „misjonarze od samego początku Kościoła byli wystawieni na różnego rodzaju trudności, niebezpieczeństwa, także i dzisiaj ratują życie innych i są gotowi oddać życie dla Chrystusa i dla innych”, ukazał piękne świadectwo śp. Siostry Weroniki, ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego, lekarki, misjonarki w Sudanie Południowym, która pomimo trudności i niebezpieczeństwa nigdy nie opuściła cierpiących ludzi: „16 maja 2016 roku została wezwana do pomocy rodzącej kobiecie. Poród okazał się bardzo skomplikowany i trzeba było matkę odwieźć misyjnym ambulansem do szpitala w stolicy. W drodze powrotnej ambulans został ostrzelany i kule dosięgły siostrę i po kilku dniach zmarła oddając życie ratując życie innych”.

Bp Mazur skierował słowa wdzięczności do wszystkich, którzy włączają się w dzieło misyjne wspierania misji i misjonarzy poprzez modlitwę i materialnie. Zachęcając wszystkich do realizowania powołania misyjnego i troski o misje, biskup ełcki wyraził ogromną wdzięczność misjonarzom i misjonarkom za trud w głoszeniu Ewangelii szczególnie w czasie pandemii.

Reklama

„Ogarniamy serdeczną modlitwą 1883 misjonarki i misjonarzy z Polski, którzy niosą Chrystusa aż po krańce ziemi. Jesteśmy dumni, że w czasie pandemii, misjonarze pozostali na placówkach. Ich postawa nie jest romantycznym zrywem serca, ani też szarżującą odwagą, ale wyrazem zaufania Bogu i miłości do ludzi, do których zostali posłani” - zaznaczył Przewodniczący KEP ds. Misji i podkreślił, że „Misjonarze pozostali, by być znakiem nadziei i nieść ulgę strapionym, chorym i ubogim. Dlatego mają prawo do modlitwy, ofiar duchowych i materialnych”.

Przypominając słowa Sługi Bożego ks. Kazimierza Hamerszmita wypowiedziane w niedzielę misyjną w 1995 roku do wiernych Suwałk, biskup ełcki podkreślił, że „wprowadzić ludzi na drogę wiary, to największe dobro. Każdy z nas jest uczniem misjonarzem, gdy pamięta o potrzebujących”. „Odkrywajmy i realizujmy swoje powołanie ucznia misjonarza” - zaapelował.

Podczas Mszy Świętej Przewodniczący KEP ds. Misji udzielił uroczystego błogosławieństwa członkom Ełckiego Wolontariatu Misyjnego na rozpoczęcie przygotowania do bycia posłanym jako wolontariusz do krajów misyjnych. Koordynatorem Ełckiego Wolontariatu Misyjnego została ustanowiona s. Donata OSB, wieloletnia misjonarka Ekwadoru. „Drodzy młodzi bądźcie tą zapałką wzniecającą ogień, ogień miłości, nadziei, prawdy, wiary i zachęcajcie innych, bo misje, dawanie Chrystusa innym to cudowna radość, to wspaniałe szczęście. Dzielić się Chrystusem, pomagać drugiemu człowiekowi na drodze do zbawienia – to prawdziwe szczęście i uszczęśliwianie innych” – powiedział biskup Mazur przekazując świece misyjne, jako symbol światła Ewangelii, które młodzi wolontariusze mają nieść aż po krańce świata.

W minionym roku Dzieło Pomocy „Ad Gentes” zrealizowało 99 projektów na kwotę 470 tys. zł i wsparło walkę ze skutkami pandemii wśród ubogich kwotą ponad 2,6 mln zł. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” można wesprzeć wpłacając ofiary na jego konto, a także wysyłając sms-a na numer 72032 o treści „Misje” (koszt 2,46 zł z Vat). Więcej informacji o sposobach pomagania misjom można znaleźć na stronach www.misje.pl i www.adgentes.misje.pl

2021-02-28 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: Sercem misji Kościoła jest modlitwa

[ TEMATY ]

misje

bp Jerzy Mazur

Werbiści

Współczesny świat potrzebuje świadków Chrystusa - podkreślił bp Jerzy Mazur zachęcając do gorliwej modlitwy za misje. Ona, jak zaznaczył - jest „Sercem misji Kościoła”. Bez niej misjonarz jest niczym ciało bez duszy, czy okręt bez sternika i kompasu. W Światowy Dzień Misyjny Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji celebrował Mszę św. w stołecznej bazylice Świętego Krzyża.

W homilii bp Mazur przypomniał, że każdy ochrzczony jest zobowiązany do dzielenia się wiarą z innymi. Nawiązując do papieskiego orędzia na Nadzwyczajny Miesiąc Misyjny podkreślił, że chrześcijanin jest jednocześnie uczniem Jezusa i misjonarzem. - Od nas zależy, czy Chrystus będzie głoszony wśród tych, którzy Go jeszcze nie znają, a jest ich ponad 5 mld. na świecie – powiedział duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Krzysztof Krawczyk o Janie Pawle II

2021-04-08 10:50

[ TEMATY ]

wiara

świadectwo

św. Jan Paweł II

Krzysztof Krawczyk

krzysztofkrawczyk.eu

Cała Polska oraz Polonia za granicą, opłakuje śmierć Krzysztofa Krawczyka, który po długiej chorobie zmarł 5 kwietnia, br. Na portalach społecznościowych fani publikują wideoklipy najpopularniejszych jego piosenek oraz fragmenty wywiadów, których, podczas swojej długoleniej kariery, udzielił dla czasopism, rozgłośni radiowych i telewizji.

Krzysztof Krawczyk śpiewał także w hołdzie Janowi Pawłowi II i z okazji piątej rocznicy śmierci, Papieża Polaka, podzielił się swoim świadectwem, które, pod redakcją Aleksandry Zapotoczny, ukazało się w „Wielkiej Księdze Cudów Jana Pawla II”, wydanej przez Wydawnictwo św. Stanisława BM (Kraków, 2010).

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej

2021-04-13 19:08

[ TEMATY ]

Katyń

Warszawa

Eucharystia

Msza św.

zbrodnia katyńska

RobertCheaib/pixabay.com

– Kolejna, już 81. rocznica zbrodni katyńskiej, jest nie tylko okazją do wspomnienia ofiar ludobójstwa, ale także heroicznych obrońców prawdy o Katyniu – mówił w katedrze polowej Wojska Polskiego bp Józef Guzdek. W rocznicę ogłoszenia przez Niemców informacji o odnalezieniu grobów polskich oficerów w lesie katyńskim przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar. Po zakończeniu Eucharystii bp Guzdek złożył znicze w kaplicy katyńskiej.

Do katedry polowej przybyli przedstawiciele Rodzin Katyńskich oraz członkowie władz Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję