Reklama

Aktualności

Irak: obawy epidemiologów przed podróżą papieską

W miarę zbliżania się przyjazdu Franciszka do Iraku 5 marca narastają obawy czołowych ekspertów-epidemiologów w tej sprawie. Według amerykańskiej agencji prasowej AP niektórzy z nich wręcz odradzają papieżowi podróż do tego regionu.

[ TEMATY ]

Franciszek

Irak

Franciszek w Iraku

Grzegorz Gałązka

Dr Navid Madani, wirusuolog i założyciel Ośrodka Badań i Kształcenia w dziedzinie Zdrowia na Bliskim Wschodzie i w Afryce, działającego na Uniwersytecie Harvarda, zauważył, że „Irak, Syria i Jemen są bardzo słabo przygotowane do walki z wirusem". Przypomniał, że w Iraku ciągle toczą się walki i mieszkających tam 40 mln ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej. Na łamach czasopisma "The Lancet" wspomniał także, nieco wcześniej o „ucieczce specjalistów za granicę ze zniszczonego wskutek wojny systemu szpitalnictwa”.

Z kolei dr Bharat Pankhania, ekspert w dziedzinie pandemii z Akademii Medycznej w Exeter w Anglii, wskazuje na duże wysiłki irackich organizatorów pielgrzymki, „aby wszyscy uczestnicy [spotkań z papieżem] nosili maski, zachowali między sobą odstępy i przynajmniej częściowo mogli być poddawani testom”. Jednakże zarówno on sam, jak i inni wskazują na luki w tych podejmowanych przez władze działaniach i środkach.

Reklama

W związku z wzrastającą liczbą zakażeń rząd w połowie lutego nakazał zamknięcie szkół, meczetów, restauracji i kawiarń. Nie zdecydował się jednak na zamknięcie sklepów i zaprzestanie działalności handlowej „ze względu na skutki, jaki miałoby to dla zrujnowanej gospodarki. (…) Jeszcze innym problemem są ciągłe wątpliwości wielu Irakijczyków co do potrzeby noszenia masek” – powiedział AP anonimowy urzędnik rządowy.

Papieżowi w pielgrzymce ma towarzyszyć 20 osób z jego najbliższego otoczenia i ponad 70 dziennikarzy, m.in. z AP. Już teraz Watykan poinformował ich wszystkich, że są „chronieni przed poważnym zagrożeniem [wszyscy są zaszczepieni przeciwko Covid-19] i jeśli nawet zarazicie się, nie będzie to miało śmiertelnych skutków. Ale ludzie, którzy do was przyjdą, mogą zarazić się i umrzeć”.

Sam Franciszek, choć jest świadom istniejących zagrożeń, poleci do Iraku w dwóch nadrzędnych celach: duchowego umocnienia żyjących tam braci i sióstr w wierze oraz budowania nowych mostów porozumienia ze światem islamu. Cytowany przez amerykańską agencję Catholic News Service podkreślił, że chce, „aby zobaczyło go jak najwięcej Irakijczyków [zwłaszcza dzięki telewizji, aby widzieli, iż papież jest w ich ojczyźnie”.

2021-03-01 13:09

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sako: także muzułmanie wierzą, że Papież przyniesie Irakowi zmianę

[ TEMATY ]

Irak

Franciszek w Iraku

Kard. Sako

PAP

Kard. Louis Sako

Kard. Louis Sako

Irakijczycy oczekują, że Papież przyniesie zmianę. Wskazuje na to kard. Louis Raphaël Sako, podkreślając, że jest pod wrażeniem zaangażowania, z jakim w przygotowanie papieskiej wizyty włączają się także muzułmanie. Chaldejski patriarcha przypomina, że ostatnie lata to nie tylko ogrom cierpienia chrześcijan, ale również tych wyznawców islamu, którzy nie dali się porwać ekstremistycznej ideologii.

Kard. Sako wskazuje, że władze Iraku aktywnie zaangażowały się w przygotowanie wizyty. W ekspresowym tempie wykonano wiele rzeczy, o które wcześniej nie można było się doprosić. Odgruzowano i odnowiono wiele miejsc, które odwiedzi Franciszek, naprawiono drogi, a w niektórych miejscach wylano nawet nowy asfalt. „Patrząc na ogrom prac Irakijczycy śmieją się, że gdyby Papież przełożył podróż o jakiś czas, to kraj podniósłby się z gruzów” – mówi kard. Sako. Wskazuje, że wszyscy liczą, iż swą wizytą Franciszek pomoże pisać nową historię tego umęczonego ponad miarę kraju.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję