Reklama

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

W dniach 16-17 września ponad sto tysięcy ludzi pracy razem z dwustu pocztami sztandarowymi wzięło udział w ogólnopolskiej pielgrzymce. Pierwszego dnia wieczorem Mszę św. na Szczycie w koncelebrze biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Jana Wątroby i 50 duszpasterzy odprawił metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski - Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy. On również wygłosił słowo Boże. Powiedział m.in., że chrześcijańskie ideały: pojednania, przebaczenia, pokoju i braterstwa " Solidarność" przyjęła za swoje. W 20. rocznicę powstania "Solidarności" winniśmy uświadomić sobie, że Kościół towarzyszył zawsze "Solidarności". Świadczą o tym m.in.: męczennik ks. Jerzy Popiełuszko, postawa sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego i od 20 lat sam Papież Jan Paweł II. Nie wolno nam zapominać o całościowym obrazie "Solidarności". Nie walczyła ona z człowiekiem, ale o człowieka. Obecne reformy mają też służyć człowiekowi, a nie uderzać w człowieka.
Po Mszy św. i Apelu nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach, pod przewodnictwem ks. Stanisława Muzala prowadzili ludzie pracy. O północy Mszę św. w Bazylice odprawił ks. prał. Andrzej Czerwiński, a okolicznościowe kazanie wygłosił komentator pielgrzymki - ks. prał. Witold Andrzejewski. Do godz. 5.00 wielu pielgrzymów trwało na całonocnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Modlitwy prowadziły duszpasterstwa z Poznania i Przemyśla.
Drugiego dnia (niedziela) rano wykłady o "Solidarności" w kontekście Wielkiego Jubileuszu wygłosili dla ludzi pracy: ks. Walerian Słomka z Lublina i prof. Marek Ziółkowski z Poznania. Mimo padającego bez przerwy deszczu centralna Eucharystia została odprawiona na Szczycie. Razem z ludźmi pracy uczestniczyli w niej m.in.: biskup pomocniczy z Wrocławia Edward Janiak z trzema tysiącami leśników, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, minister Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski, Matka śp. ks. Jerzego Popiełuszki, wojewoda śląski Marek Kempski, przedstawiciele parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych wszystkich departamentów odpowiedzialnych za świat pracy, Komisja Krajowej Rady "Solidarności", przewodnicząca Rady Ochrony Pracy Bożena Borys-Szopa i główny inspektor pracy Tadeusz Zając, przedstawiciele telewizji i dziennikarzy z Radiem Maryja na czele. Całe zgromadzenie liturgiczne powitał przeor Jasnej Góry - o. Izydor Matuszewski. Przypomniał nauczanie Papieża Jana Pawła II skierowane do ludzi pracy i "Solidarności", a na zakończenie powiedział: " W dziele wspomagaania Kościoła i narodu współpracownikami Maryi jesteście Wy, ludzie wielkiej, ciężkiej, gigantycznej pracy, ludzie ´Solidarności´, ludzie cywilizacji miłości". Mszę św. w koncelebrze abp. Tadeusza Gocłowskiego i 80 duszpasterzy odprawił metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Na wstępie abp Gocłowski odczytał telegram od Ojca Świętego.
Słowo Boże wygłosił kard. Gulbinowicz. "Nikt się nie dziwi - mówił Ksiądz Kardynał - że ludzie pracy tworzący NSZZ ´Solidarność´ od początku swojej walki o wolność i sprawiedliwość tu, na Jasnej Górze, u Matki Bożej Królowej Polski, szukali pomocy i światła Ducha Świętego do swoich poczynań. (...) Rozumiemy, że ´Solidarność´ poczęła się w sercach ludzi pracy, w umysłach Polaków, którzy nigdy nie zgodzą się na żadną niewolę czy totalitaryzm, ani wczoraj, ani dziś, ani jutro. (...) Są wśród nas ludzie, którzy chcą z oddaniem służyć Ojczyźnie. Są to ci, którzy ducha nie zgasili, to ci, co żyją nadzieją, co chcą odważnie służyć Bogu i Polsce.
Jest wiele polskich rodzin godnie spełniających swoje powołanie. Jest polska młodzież, ciekawa nie tylko świata, ale chętna do pomocy bliźnim. (...) Nie lękajmy się tych, którzy sieją nienawiść, beznadzieję i stoją odwróceni plecami do Pana Boga. Brońmy naszego ´suwerennego ducha´. (...) Kiedy stawiamy wysokie wymagania młodym - inwestujemy mądrze. Jeżeli zaś uczymy filozofii życia, która utożsamia kulturę z komfortem, szczęście z przyjemnością, a wszelkie draństwa moralne rozgrzesza się koniecznościami ekonomicznymi i komplikacjami psychologicznymi - inwestujemy źle, szkodzimy Narodowi i Ojczyźnie". Po kazaniu Celebrans poświęcił sztandary "Solidarności" Energetyki z Łukowa i Poczty z Koszalina. Natomiast jako dar ołtarza m.in. Fundacja " Pro Patria" złożyła akt erekcyjny II części Skarbca Wotywnego, a Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" jako wotum odzyskania wolności złożyła srebrny kielich mszalny, który po poświęceniu użyty był podczas Najświętszej Ofiary. Komitet Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki złożył na ręce przeora Jasnej Góry - o. Izydora Matuszewskiego medal z wizerunkiem Kapłana Męczennika z napisem: "Zło dobrem zwyciężaj" - za pamięć i obronę wartości wyznawanych przez Sługę Bożego i za przyjęcie pod opiekuńcze skrzydła pielgrzymek świata pracy. Ostatnim punktem Eucharystii było odczytanie telegramu do Ojca Świętego.
W czasie uroczystości śpiewał 30-osobowy Górniczy Chór Męski z Zakładów Górniczych w Lubiniu i grała dęta orkiestra "Bełchatów".

Reklama

Wzywamy do zaprzestania publikowania informacji naruszających dobre imię kard. Gulbinowicza

2019-05-24 10:49

wpolityce.pl

BP KEP
Kard. Henryk Gulbinowicz

Na specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej przed budynkiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu, pełnomocnicy kard. Henryka Gulbinowicza wydali oświadczenie w sprawie ostatnich doniesień medialnych. Karol Chum, poeta i informatyk, oskarżył kardynała Henryka Gulbinowicza o molestowanie seksualne w 1989 roku. Sprawę we wtorek opisała „Gazeta Wyborcza”.

Kard. Gulbinowicz trafił do szpitala. Zasłabł i przechodzi badania. Korol Chum oskarża go w „Wyborczej” o molestowanie

Celem naszego spotkania jest wezwanie do zaprzestania publikowania i rozpowszechniania nieprawdziwych, niepotwierdzonych i, co za tym idzie, naruszających dobre imię Jego Eminencji kard. Henryka Gulbinowicza, informacji pochodzących od pana posługującego się pseudonimem Karol Chum -poinformował adwokat Mateusz Chlebowski.

Zaznaczył, że jego kancelaria prowadzi obecnie analizy prawne treści zawartych w materiałach prasowych, które do tej pory zostały na ten temat opublikowane.

Te analizy mają na celu podjęcie decyzji co do dalszych działań prawnych w sprawie - dodał.

Zignorowanie niniejszego wezwania spotka się z reakcją, wysunięciem stosownych roszczeń na drodze sądowej - podkreślił prawnik.

Pełnomocnicy kardynała zaapelowali także, by uszanować prywatność kardynała. Chcielibyśmy, by w spokoju wrócił do zdrowia i pełni sił. To jest w tej chwili najważniejsze, by nie robić sensacji i umożliwić drugiej stronie zajęcie stanowiska - oświadczył jeden z pełnomocników.

Karol Chum (pseudonim Przemysława Kowalczyka) to wrocławski informatyk i poeta w rozmowie z ”Gazetą Wyborczą” opowiedział, że jako nastolatek spędził noc w pałacyku kardynała Henryka Gulbinowicza i padł ofiarą molestowania. Wrocławska kuria podkreśla, że chce dokładnie zbadać tę sprawę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pierwsza Komunia Święta i Biały Tydzień w Parafii św. Barbary w Wieluniu

2019-05-25 20:33

Zofia Białas

Miesiąc maj jest miesiącem Pierwszych Komunii Świętych. W całej Polsce w kościołach grupy dzieci – mniejsze lub większe- przystępują do swoich kolejnych sakramentów. Klękają przy kratkach konfesjonałów i odbywają swoją pierwszą spowiedź, potem w sposób uroczysty przyjmują po raz pierwszy do serca Chrystusa Eucharystycznego.

Zofia Bialas/Niedziela

Potem był „biały tydzień” - czas utrwalenia wszystkich zdobytych wiadomości o przyjętych dotychczas przez dzieci sakramentach, o Dekalogu, o Matce Bożej z Jasnej Góry oraz o świętej Ricie, której nabożeństwo przypadło w dniu 22 maja. Wspólnie z dziećmi modlił się ks. Andrzej Kornacki.

W ostatnim dniu ks. Jarosław Boral poświęcił pamiątkowe obrazki i krzyżyki przywiezione prosto z Rzymu. Ostatnim akordem „białego tygodnia” było poświęcenie jeżdżących prezentów i zapowiedź pielgrzymki.

Zofia Białas

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem