Reklama

Uchwała Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich w sprawie wyborów prezydenckich

Tadeusz Szymański - Prezes Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi zwracamy się z apelem do wszystkich członków i sympatyków Stowarzyszenia Polskich Prawników Katolickich, a także do wszystkich Polaków podzielających nasz światopogląd katolicki, o wzięcie udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jedynie nasz jak najszerszy udział może odwrócić niekorzystne dla prawicy tendencje ujawniane w sondażach przedwyborczych.
W swoim wyborze powinniśmy kierować się nie tyle werbalnymi deklaracjami kandydatów, co ich dotychczasowymi dokonaniami, zapleczem społecznym i politycznym, wiarygodnym programem. Przestrzegamy przed głosowaniem na byłych członków partii, która przez blisko 50 lat, dzięki poparciu zbrojnemu ZSRR, niewoliła nasz Naród. Podobnie uważamy, że nie należy popierać kandydatów, którzy byli tajnymi współpracownikami służb specjalnych PRL.
W związku z obecnością wśród kandydatów kilku osób o rodowodzie solidarnościowym, podzielających katolicki światopogląd, osób na wskroś uczciwych i godnych szacunku - radzimy, aby w pierwszej turze poprzeć tego spośród nich, którego program jest nam najbliższy. Powszechność naszego udziału nie pozwoli kandydatowi obozu postkomunistycznego na zwycięstwo w pierwszej turze wyborów, a skutkiem tego będzie ujawnienie rzeczywistych preferencji społecznych w tak kluczowych kwestiach, jak: kierunek rozwoju gospodarczego Polski, integracja z Unią Europejską czy bezpieczeństwo publiczne. W drugiej turze maksimum poparcia, przy bezpośredniej konfrontacji, należy udzielić kandydatowi prawicy, który będzie w stanie przeciwstawić się reelekcji obecnego prezydenta.
Warto uświadomić sobie, że ewentualne przejęcie całości władzy w Polsce przez postkomunistów zdecydowanie cofnie naszą narodową drogę do stabilizacji państwa. Rządy lewicy oznaczają bowiem: uzależnienie wobec obcych mocarstw oraz wzmożenie wyprzedaży majątku narodowego wynikające z braku poczucia wartości narodowych; zablokowanie upowszechnienia własności wśród obywateli; wprowadzenie drogą państwową skrajnego liberalizmu obyczajowego, tzn. zniesienie ochrony życia nie narodzonych dzieci, stopniową legalizację eutanazji, uznanie roszczeń homoseksualistów do zawierania małżeństw i adopcji dzieci; przyzwolenie dla pornografii; wprowadzenie edukacji seksualnej do programów szkolnych; rozpoczęcie na nowo walki z Kościołem, np. zniesienie lub ograniczenie katechizacji w szkołach oraz obecności Kościoła w różnych sferach życia publicznego, jak np. w wojsku, w więziennictwie czy w służbie zdrowia.
Przeciwko tym lewicowym praktykom Stowarzyszenie Polskich Prawników Katolickich występowało od zarania swojego istnienia. Atakom na Kościół, Ojca Świętego czy Prymasa Polski przeciwstawialiśmy się, apelując w swoich oświadczeniach do opinii publicznej, a także wkraczając na drogę postępowania sądowego.
Uznając w pełni sugestie biskupów polskich w sprawie wyborów prezydenckich, wyrażone przez o. Adama Schulza, aprobujemy również stanowisko ogłoszone przez Akcję Katolicką. Oświadczenie Akcji Katolickiej jest, naszym zdaniem, zgodne z nauczaniem społecznym Kościoła. Uważamy bowiem, że kwestia osobistej wiary kandydata na prezydenta, budowanie przez niego w oparciu o Dekalog nie tylko życia osobistego, ale również ładu państwowego, stanowią niezwykle istotne kryterium wyboru głowy naszego państwa związanego przez wieki z wiarą i kulturą chrześcijańską.
Znając polityczną, społeczną i religijną dojrzałość naszych Rodaków w kraju i za granicą, wierzymy w dokonanie trafnego wyboru. Prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej powinien być wybrany jeden z nas - Polak wyznający wiarę naszych Ojców.
Takiemu Prezydentowi Stowarzyszenie Polskich Prawników Katolickich deklaruje najdalej idącą współpracę przy tworzeniu prawa zgodnego z Dekalogiem.

Lublin, wrzesień 2000

Kard. Sarah: wyciągnijmy wnioski z analizy Benedykta XVI

2019-05-20 16:22

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego apeluje o wyciągnięcie konkretnych wniosków z kryzysu skandali seksualnych, które przeżywa obecnie Kościół. Ponownie postawmy Boga w centrum Kościoła. Niech w naszych liturgiach uznany zostanie prymat Boga, Jego obecność obiektywna i rzeczywista – stwierdził kard. Robert Sarah.

Bożena Sztajner/Niedziela

Prefekt watykańskiej dykasterii ds. liturgii wypowiedział się na ten temat podczas konferencji w Centrum św. Ludwika w Rzymie. Zachęcił do uważnej lektury analizy nadużyć seksualnych, którą przeprowadził niedawno Benedykt XVI. Kard. Sarah przypomniał, że tekst ten został przygotowany z myślą o watykańskim szczycie na temat nadużyć, a opublikowany za aprobatą papieża Franciszka i watykańskiego sekretarza stanu. Podkreślił, że w pełni potwierdza tę analizę Benedykta XVI, a zatem fakt, że podstawową przyczyną kryzysu jest odstawienie na bok Boga, budowanie Kościoła na miarę naszych wyobrażeń. To stworzyło atmosferę, w której mogło dojść do nadużyć. Przyznaje jednak, że jako prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego najbardziej był poruszony powiązaniem kryzysu nadużyć z kryzysem liturgii, tym, że to właśnie podczas rozmów z ofiarami pedofilii papież senior uświadomił sobie konieczność odnowy wiary w realność Jezusa Chrystusa danego nam w Najświętszym Sakramencie i bardziej pobożnego odprawiania Eucharystii.

„Benedykt XVI zrozumiał, że poszanowanie dla eucharystycznego Ciała Pana warunkuje poszanowanie dla czystego i niewinnego ciała dzieci. (…) Wraz z papieżem seniorem jestem głęboko przekonany, że jeśli nie będziemy adorować eucharystycznego Ciała naszego Boga, jeśli nie będziemy Go traktować z radosną bojaźnią i pełnym poszanowaniem, to pojawi się w nas pokusa profanowania ciała dzieci” – powiedział kard. Sarah.

Odwołując się do słów Benedykta XVI, afrykański purpurat podkreślił zarazem, że tak naprawdę to nie Kościół jest dziś w kryzysie, lecz my. Diabeł chce w nas zasiać zwątpienie, Bóg tymczasem nigdy nie opuszcza swego Kościoła. To z Boga wypływa jego wiarygodność, a nie z opinii ludzi czy statystyk – dodał szef watykańskiej dykasterii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

PIELGRZYMKA ROZPOCZNIE SIĘ W TYM ROKU MSZĄ ŚWIĘTĄ

2019-05-20 23:23

Agata Pieszko

W tym roku Piesza Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się Mszą Świętą w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 6:00.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska

Rok temu pielgrzymi zgromadzili się we wrocławskiej katedrze o godz. 6:00 na uroczystym rozesłaniu przed wyruszeniem na szlak, natomiast w tym roku o tej godzinie rekolekcje w drodze rozpocznie uroczysta Eucharystia! Trudno wyobrazić sobie lepszy początek 39. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę!

Dzięki tej zmianie we Mszy Świętej będą modli uczestniczyć nie tylko pielgrzymi, ale wszyscy, którzy w sposób duchowy wspierają dzieło PPW. Organizatorzy już dziś proszą o przybycie do katedry kilka minut wcześniej, aby nie zakłócać modlitewnego skupienia i celebracji Eucharystii.

Pierwszego dnia zeszłorocznej pielgrzymki temperatura sięgała 34 °C, pielgrzymi pokonali 28 km., a Ewangelia mówiła o rozradowaniu się Jezusa w Duchu Świętym. Miejmy nadzieję, że i w tym roku OŻYWICIEL , który patronuje tegorocznej wędrówce na Jasną Górę użyczy nam swojej radości i tchnie w nasze serca nowe życie! Oto módlmy się już dziś.

Przypominamy także, kto w tym roku poprowadzi poszczególne grupy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę

gr. I - POKUTNA - ks. Włodzimierz Wołyniec

gr. II - PAULIŃSKA - o. Maksymilian Stępień

gr. III - AKADEMICKA - BIBLIJNA - Ks. Bartek Kot

gr. IV - ZIEMIA OŁAWSKA - Ks. Mateusz Wojciechowski, ks. Adam Skalniak

gr. V - ZIEMIA OLEŚNICKA - Ks. Teodor Sawielewicz

gr. VI - BRZEG, WOŁÓW, BRZEG DOLNY - Ks. Daniel Solarz

gr. VII - STRZELIN, NOWY DWÓR, KĄTY WROCŁAWSKIE - ks. Paweł Jędrzejski

gr. VIII - SALWATORIAŃSKA - ks. Marek Sawicki

gr. IX - SALEZJAŃSKA - ks. Grzegorz Dłużniak

gr. XI - ZIEMIA NAMYSŁOWSKA - ks. Krzysztof Wojtaś

gr. XII - AKADEMICKA - o. Wojciech Kobyliński

gr. XIII - FRANCISZKAŃSKA - o. Marian Michasiów

gr. XIV - MILICZ, GÓRA ŚLĄSKA - ks. Łukasz Romańczuk oraz Ks. Zbyszek Topolnicki

gr. XV - FRANCISZKAŃSKA - o.Oskar Maciaczyk

gr. XVI - DUCHOWI UCZESTNICY - ks. Aleksander Radecki

gr. XVIII - KARMELITAŃSKA - o. Krzysztof Piskorz

gr. XX - RODZINNO- MŁODZIEŻOWA - Ks. Jakub Deperas

gr. XXI - MŁODZIEŻOWA (Wrocław - Katedra) - ks. Marek Leśniak

gr. XXII - LECTIO DIVINA - s. Samuela

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem