Reklama

Kwaśniewski naśmiewający się z gestów Papieża

(Na podst. KAI)
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Kwaśniewski i Siwiec naśmiewający się z gestów Papieża czy zdjęcia z Charkowa, gdzie obecny prezydent chwieje się i zatacza jakby pod wpływem alkoholu - to tylko fragmenty spotu wyborczego Mariana Krzaklewskiego. - To nie jest kampania negatywna, my pokazujemy fakty - wyjaśnia wykorzystanie tych fragmentów Wiesław Walendziak, szef sztabu wyborczego Krzaklewskiego. Jeszcze przed oficjalną premierą spot reklamowy wywołał burzę.
W krótkim filmie, przedstawionym dziennikarzom na konferencji prasowej, pokazano m.in. sceny z Kalisza z 1997 r., w których szef BBN Marek Siwiec, wysiadając z helikoptera, naśladuje gesty Jana Pawła II. Najpierw "błogosławi" witających go, a wysiadający za nim wyraźnie rozbawiony Kwaśniewski pyta: "Czy minister Siwiec ucałował już ziemię kaliską?". Po tej uwadze Siwiec klęka i - naśladując znany gest Ojca Świętego - całuje ziemię.
Oprócz tego w filmie pokazano fragmenty ubiegłorocznych uroczystości w Charkowie, podczas których Kwaśniewski chwiał się i zataczał jakby był pod wpływem alkoholu. Następnie usiłował coś powiedzieć, jednak było to zupełnie niezrozumiałe.
Według Walendziaka, w tej reklamie nie chodzi o ośmieszenie obecnego Prezydenta, ale o pokazanie faktów, które miały miejsce. Jednak głównym celem jest zorganizowanie debaty programowej, do której - według sztabu wyborczego Krzaklewskiego - może dojść po emisji tego spotu reklamowego.
Oprócz fragmentów filmowych w spocie wyborczym wykorzystano również wypowiedź Kwaśniewskiego w Radiu Gdańsk, w której obecny Prezydent wstępowanie do "Solidarności" w 1980 r. określił mianem " owczego pędu".
- Kampanie miłe są typowe dla reżimów. Trzeba mówić o faktach, trzeba pytać o ich wiarygodność - powiedział Walendziak, tłumacząc taką formę spotu.
Zdaniem szefa sztabu Krzaklewskiego - zaprezentowane fragmenty są wydarzeniami publicznymi z udziałem Prezydenta RP, można je więc bez obaw pokazywać.
Wszystkie są własnością prywatnej osoby, która nakręciła je osobiście profesjonalną kamerą.
Walendziak przedstawił również wyniki sondażu, z którego wynika, że większość Polaków nie wie, że Kwaśniewski był aparatczykiem partii komunistycznej.
Twierdzą za to, że jest przystojny i bardzo dobrze wyedukowany. " To pokazuje, że fakty wyparowały ze świadomości publicznej" - twierdzi Walendziak.
Oprócz tego w filmie reklamowym pojawiają się Danuta Rinn i Krzysztof Cugowski namawiający do głosowania na Krzaklewskiego. Całość prowadzi Janek Pospieszalski, występujący wraz z dziećmi. Film jest zmontowany bardzo dynamicznie, a niektóre sceny - szczególnie początek - przypominają fragmenty filmów Mission: Impossible 2 i Matrix. - Mocne, czegoś takiego wcześniej nie było - komentowali na gorąco uczestnicy konferencji prasowej.

Francja: coraz więcej profanacji, kościoły pozostaną otwarte

2019-05-22 07:21

vaticannews.va / Poitiers (KAI)

We Francji narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

iankelsall1/pixabay

Jak podkreśla miejscowy arcybiskup, czegoś takiego jeszcze w tym kraju nie było. Zdarza się to co raz częściej. Nie są to oczywiście prześladowania – dodaje abp Pascal Wintzer – ale profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym.

Podkreśla on, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane hostie nie mają żadnej wartości. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – mówi abp Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje. Nie są znane motywy tego działania. Nie wyklucza, że może w nich chodzić o wymazanie chrześcijańskiej obecności.

- Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte. Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie, niż całkowite zamknięcie kościoła - wyjaśnia arcybiskup Poitiers.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Franciszek spotkał się z lekarzem, który naprawia kobiety

2019-05-22 18:17

vaticannews / Watykan (KAI)

Papież Franciszek spotkał się Denisem Mukwegą, który jest ubiegłorocznym laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymał ją za działania mające na celu ukrócenia barbarzyńskiego procederu stosowania przemocy seksualnej jako narzędzia wojny. Ten 64-letni lekarz pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, jest ginekologiem-położnikiem i protestanckim pastorem. Popularnie nazywany jest „lekarzem który naprawia kobiety””.

wikipedia.org

Denis Mukwega rozmawiał z Ojciec Świętym na zakończenie audiencji środowej. Podkreśla, że jest pod ogromnym wrażeniem Papieża i jego zaangażowania na rzecz ubogich i potrzebujących na całym świecie. „Franciszek odważnie upomina się o konieczność poszanowania godności każdego człowieka. W moim kraju jest to bardzo ważne, bo życie ludzkie straciło tam jakąkolwiek wartość” – mówi Denis Mukwega.

"Papież Franciszek dobrze zna problemy mojego kraju, w którym od 20 lat trwa niekończący się konflikt. Kosztował on życie ponad 5 mln ludzi, a świat tego nie chce widzieć. Mamy 4 mln wewnętrznych uchodźców pozostawionych na łaskę losu, bez koniecznych leków i żywności – mówi Radiu Watykańskiemu Denis Mukwega. – Papież troszczy się o potrzebujących. Jestem przekonany, że jest człowiekiem Boga i spotkanie z nim umocniło mnie w mej służbie. Ważne jest zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w obronę wartości i godności każdego człowieka. To jest fundamentalne. W Kongu doprowadzono do tego, że życie ludzkie nie ma najmniejszej wartości, ludzie giną z byle powodu, a niby jesteśmy chrześcijańskim krajem. Musimy młodemu pokoleniu zaszczepić szacunek dla drugiego człowieka i w tym dziele chcemy współpracować z ludźmi, którzy tę wartość powierzoną nam przez Boga podzielają".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem