Reklama

Z Rosji

Spotkanie młodzieży w Orenburgu

Wiktor Swierediuk
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Od 29 czerwca do 2 lipca 2000 r. w Orenburgu odbywało się pierwsze spotkanie młodzieży dekanatu kazańskiego. Ponad 60 delegatów - od uczniów klas gimnazjalnych do studentów uniwersytetów z Kazania, Ufy, Orenburga, Dnieprowki, Blumentalu, Aleksejevki i Orska - po raz pierwszy zgromadziło się w takim kręgu.
Dewizą spotkania były słowa Jana Pawła II z Orędzia na XV Światowy Dzień Młodzieży: "Młodzi wszystkich kontynentów, nie bójcie się być świętymi nowego tysiąclecia". Spotkanie rozpoczęło się w dzień męczeństwa świętych Apostołów Piotra i Pawła. O. Grzegorz Ruksztełło - proboszcz orenburskej parafii - wspominając o ofiarnym życiu pierwszych chrześcijan, którzy wyznając swoją wiarę i świadcząc o niej, ryzykowali więcej niż my, zaproponował refleksję nad Jezusem i nad wiarą w Jego odkupieńczą ofiarę, dzięki której żyły liczne pokolenia chrześcijan całego świata, a także nad tym, z czego w swoim życiu musieli zrezygnować Apostołowie.
Podczas jednego ze spotkań o. Dariusz Paszyński, redemptorysta - proboszcz z Orska powiedział m.in.: "Wielu ludzi nie zna swojego przeznaczenia. I my zgromadziliśmy się tu, by je rozpoznać, by poznać godność bycia chrześcijanami i zapytać, jak cenimy sobie dar zbawienia ofiarowany nam przez Chrystusa. Łaska wiary to bezcenny dar. Jeśli usłyszawszy o niepomyślnej prognozie pogody albo dowiedziawszy się o kolejnej podwyżce cen benzyny, chwytamy za parasol wychodząc z domu albo spieszymy zatankować swój samochód, to jakże winniśmy odpowiedzieć na dar Chrystusa? Powinniśmy odpowiedzieć niezwłocznie i całym naszym życiem, a przykładem niech nam będą święci".
Co znaczy być świętymi? Szukaniem odpowiedzi na to i wiele innych ważnych pytań zajmowano się podczas spotkań w grupach po konferencjach. Grupa o. Dariusza np., skoncentrowała się na słowach Jana Pawła II: "Medytujcie i kochajcie modlitwę, bądźcie nieustraszeni w waszej wierze i wielkoduszni w służbie braciom, bądźcie aktywnymi członkami Kościoła i budowniczymi pokoju", przyjmując je jako życiowy program. Zaś dziekan o. Diogenes Urkiza w swojej grupie mówił o wielkiej odpowiedzialności, która spoczywa na młodzieży, gdyż "Pan chce, by byli odważnymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowego świata".
Były również spotkania, podczas których każda parafia przedstawiała się: np. młodzi z Baszkirii przygotowali dużą mapę geograficzną z fotograficznymi ilustracjami, uzupełniając ją ustnymi dopowiedzeniami; zaś uczestnicy z Orska przedstawili minispektakl z życia swojej parafii, ukazując swojego wikariusza zatroskanego o formowanie parafian.
Od rana do późnego wieczoru nie cichło życie na dziedzińcu orenburskiego kościoła. Napełniona wrażeniami młodzież rozchodziła się do mieszkań goszczących ich rodzin, a od rana znów było głośno na podwórzu przy ul. 8 Marca. Były konferencje i dyskusje, wycieczka nad brzeg Uralu, badminton i wesołe przedstawienia, poranne modlitwy i Różaniec, przygotowane i prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych parafii.
Żegnając się z uczestnikami, o. Diogenes powiedział: " Pamiętacie, co powiedział Apostoł Piotr, widząc przemienionego Pana? - ´Dobrze nam tu być´. Nam też tu dobrze z Nim. Tak więc rozjeżdżając się do domów, nie ukrywajcie w sobie tej radości, ale hojnie dzielcie się nią ze wszystkimi, dzielcie się radością spotkania z Jezusem".

Tłum. Sylwester Cabała CSsR

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem