Reklama

Z Rosji

Spotkanie młodzieży w Orenburgu

Wiktor Swierediuk
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Od 29 czerwca do 2 lipca 2000 r. w Orenburgu odbywało się pierwsze spotkanie młodzieży dekanatu kazańskiego. Ponad 60 delegatów - od uczniów klas gimnazjalnych do studentów uniwersytetów z Kazania, Ufy, Orenburga, Dnieprowki, Blumentalu, Aleksejevki i Orska - po raz pierwszy zgromadziło się w takim kręgu.
Dewizą spotkania były słowa Jana Pawła II z Orędzia na XV Światowy Dzień Młodzieży: "Młodzi wszystkich kontynentów, nie bójcie się być świętymi nowego tysiąclecia". Spotkanie rozpoczęło się w dzień męczeństwa świętych Apostołów Piotra i Pawła. O. Grzegorz Ruksztełło - proboszcz orenburskej parafii - wspominając o ofiarnym życiu pierwszych chrześcijan, którzy wyznając swoją wiarę i świadcząc o niej, ryzykowali więcej niż my, zaproponował refleksję nad Jezusem i nad wiarą w Jego odkupieńczą ofiarę, dzięki której żyły liczne pokolenia chrześcijan całego świata, a także nad tym, z czego w swoim życiu musieli zrezygnować Apostołowie.
Podczas jednego ze spotkań o. Dariusz Paszyński, redemptorysta - proboszcz z Orska powiedział m.in.: "Wielu ludzi nie zna swojego przeznaczenia. I my zgromadziliśmy się tu, by je rozpoznać, by poznać godność bycia chrześcijanami i zapytać, jak cenimy sobie dar zbawienia ofiarowany nam przez Chrystusa. Łaska wiary to bezcenny dar. Jeśli usłyszawszy o niepomyślnej prognozie pogody albo dowiedziawszy się o kolejnej podwyżce cen benzyny, chwytamy za parasol wychodząc z domu albo spieszymy zatankować swój samochód, to jakże winniśmy odpowiedzieć na dar Chrystusa? Powinniśmy odpowiedzieć niezwłocznie i całym naszym życiem, a przykładem niech nam będą święci".
Co znaczy być świętymi? Szukaniem odpowiedzi na to i wiele innych ważnych pytań zajmowano się podczas spotkań w grupach po konferencjach. Grupa o. Dariusza np., skoncentrowała się na słowach Jana Pawła II: "Medytujcie i kochajcie modlitwę, bądźcie nieustraszeni w waszej wierze i wielkoduszni w służbie braciom, bądźcie aktywnymi członkami Kościoła i budowniczymi pokoju", przyjmując je jako życiowy program. Zaś dziekan o. Diogenes Urkiza w swojej grupie mówił o wielkiej odpowiedzialności, która spoczywa na młodzieży, gdyż "Pan chce, by byli odważnymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowego świata".
Były również spotkania, podczas których każda parafia przedstawiała się: np. młodzi z Baszkirii przygotowali dużą mapę geograficzną z fotograficznymi ilustracjami, uzupełniając ją ustnymi dopowiedzeniami; zaś uczestnicy z Orska przedstawili minispektakl z życia swojej parafii, ukazując swojego wikariusza zatroskanego o formowanie parafian.
Od rana do późnego wieczoru nie cichło życie na dziedzińcu orenburskiego kościoła. Napełniona wrażeniami młodzież rozchodziła się do mieszkań goszczących ich rodzin, a od rana znów było głośno na podwórzu przy ul. 8 Marca. Były konferencje i dyskusje, wycieczka nad brzeg Uralu, badminton i wesołe przedstawienia, poranne modlitwy i Różaniec, przygotowane i prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych parafii.
Żegnając się z uczestnikami, o. Diogenes powiedział: " Pamiętacie, co powiedział Apostoł Piotr, widząc przemienionego Pana? - ´Dobrze nam tu być´. Nam też tu dobrze z Nim. Tak więc rozjeżdżając się do domów, nie ukrywajcie w sobie tej radości, ale hojnie dzielcie się nią ze wszystkimi, dzielcie się radością spotkania z Jezusem".

Tłum. Sylwester Cabała CSsR

Reklama

Złożył śluby wieczyste na oddziale onkologicznym

2019-05-24 10:30

Orioniści - Prowincja Polska

Nadzwyczajne śluby wieczyste i święcenia. Kleryk Michał Łos FDP, nasz współbrat przebywający w ciężkim stanie na oddziale onkologicznym w szpitalu w Warszawie, złożył 23 maja śluby wieczyste w Zgromadzeniu Zakonnym Małe Dzieło Boskiej Opatrzności.

Orioniści w Polsce

Na uroczystości obecni byli ks. Wicegenerał Oreste Ferrari FDP, ks. Radca Generalny Fernando Fornerod FDP, ks. Prowincjał Krzysztof Miś FDP, ks. Rektor WSD Tomasz Wiśniewski FDP, ks. Sekretarz Prowincjalny Michał Szczypek FDP, ks. Antoni Wita i ks. Kazimierz Baranowski oraz rodzina Michała. Ceremonia, która odbyła się na oddziale onkologicznym, przebiegła w atmosferze bardzo głębokiej duchowości. kl. Michał złożył na ręce ks. Wicegenerała ślub czystości, ubóstwa, posłuszeństwa i szczególnej wierności papieżowi oraz przysięgę ubóstwa.

Jutro 24 maja z rąk biskupa pomocniczego warszawsko-praskiego J.E. Ks. Bpa Marka Solarczyka przyjmie święcenia diakonatu i kapłańskie. Wszystko to dzięki Ojcu Świętemu Franciszkowi, który odpowiadając na pismo Przełożonego Generalnego naszego Zgromadzenia udzielił wszelkich niezbędnych dyspens. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poszli za Chrystusem

2019-05-27 07:21

Urszula Buglewicz

Archidiecezja lubelska ma 5 nowych kapłanów. Są nimi: ks. Rafał Bratos z parafii pw. św. Michała Archanioła w Wysokiem, ks. Mateusz Golec z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, ks. Szymon Majewski z parafii pw. św. Barbary w Łęcznej, ks. Tomasz Sawicki z parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie i ks. Adam Sowa z parafii pw. Jana Chrzciciela w Bychawie.

Patryk Kułaga

Jak Dobry Pasterz

Uroczysta Eucharystia z obrzędem udzielenia święceń prezbiteratu była sprawowana w archikatedrze lubelskiej 25 maja. Pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika celebrowali ją biskupi: Mieczysław Cisło, Józef Wróbel i Artur Miziński oraz kilkudziesięciu kapłanów, w tym rektorzy, wychowawcy i ojcowie duchowni Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Neoprezbiterzy zostali otoczeni modlitwą rodziców, krewnych i przyjaciół oraz wiernych z naszej archidiecezji.

- Śpiewamy pieśń wdzięczności za to, że Chrystus także w dzisiejszych trudnych czasach powołuje i daje odwagę młodym ludziom, aby szli za Nim; aby przez udział w kapłaństwie służebnym stawali się obrazem Chrystusa Dobrego Pasterza; aby głosili Jego słowo, rozdawali Jego ciało, sprawowali eucharystyczną ofiarę i rozdawali miłosiernie Jego przebaczenie - mówił we wprowadzeniu do Liturgii abp Stanisław Budzik. - Módlmy się za pięciu naszych braci, dla których ten dzień będzie dniem szczególnym, dniem wpisującym się w ich służbę Chrystusowi i Kościołowi - zachęcał do modlitwy.

Dozgonna wierność

W homilii abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że u progu powołania znajduje się fascynacja osobą Jezusa Chrystusa. Świadectwo tej prawdzie swoim życiem i nauczaniem dał św. Jan Paweł II; podobnie jest w odniesieniu do papieża Franciszka, który nieustannie prosi młodych ludzi, by zaufali Chrystusowi. - I was Chrystus zafascynował; poszliście za Nim, aby przyjąć sakrament kapłaństwa - mówił Ksiądz Arcybiskup do diakonów oczekujących na święcenia prezbiteratu. Nim ich udzielił, wskazał kandydatom na potrzebę zachowania dozgonnej wierności Chrystusowi.

Metropolita Lubelski porównał kapłaństwo do matematycznego równania z jedną niewiadomą; jest nią człowiek, bo Bóg jest zawsze wierny, nigdy nie cofa swojej obietnicy i nie łamie raz danego słowa. - Ludzki partner przymierza z Bogiem stanowi niewiadomą. Może zaprzeć się Jezusa jak Piotr, może zdradzić Go jak Judasz. Zamiast dobrym pasterzem może stać się najemnikiem, któremu nie zależy na owcach, a nawet wilkiem drapieżnym, wykorzystującym owce do niecnych celów - przestrzegał abp Budzik. - Każdy z nas pragnie być dobrym pasterzem, dającym życie za owce, dlatego musimy sobie postawić pytanie, jak rozwiązujemy to trudne równanie z jedną niewiadomą. Nosimy skarb udzielonego nam charyzmatu w glinianych naczyniach naszej doczesności, dlatego musimy pamiętać, że wierność jest funkcją miłości. Im większa miłość, tym większa wierność - mówił Ksiądz Arcybiskup. Jak wyjaśniał, ludzki partner przymierza jest wierny, o ile miłuje Boga z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił i ponad wszystko. - Kto obawia się o wierność winien pamiętać, że jest ona funkcją miłości - podkreślał.

Bóg urzekł ich miłością

Bogata w znaki Eucharystia z udzieleniem święceń kapłańskich zakończyła się pasterskim błogosławieństwem. Abp Stanisław Budzik zapewnił neoprezbiterów, że otacza ich życzliwość, miłość i modlitwa Kościoła w Lublinie. - Niech Boże błogosławieństwo idzie za wami na radość prymicji i na całe piękne kapłaństwo, abyście jak wielu kapłanów przeżywających jubileusze święceń powtarzali, że zawsze wybralibyście tak samo; abyście zafascynowani Chrystusem z radością głosili Go współczesnemu światu - życzył Pasterz.

Dziękując Bogu i ludziom za przygotowanie do służby kapłańskiej, w tym szczególnie za ofiarną miłość rodziców, nowo wyświeceni kapłani mówili: - „Nie jesteśmy w stanie opisać radości, która wypływa z niczym niezasłużonego wybrania do służby Bogu i ludziom. Bóg urzekł nas swoją miłością”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem