Reklama

Z Rosji

Spotkanie młodzieży w Orenburgu

Wiktor Swierediuk
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Od 29 czerwca do 2 lipca 2000 r. w Orenburgu odbywało się pierwsze spotkanie młodzieży dekanatu kazańskiego. Ponad 60 delegatów - od uczniów klas gimnazjalnych do studentów uniwersytetów z Kazania, Ufy, Orenburga, Dnieprowki, Blumentalu, Aleksejevki i Orska - po raz pierwszy zgromadziło się w takim kręgu.
Dewizą spotkania były słowa Jana Pawła II z Orędzia na XV Światowy Dzień Młodzieży: "Młodzi wszystkich kontynentów, nie bójcie się być świętymi nowego tysiąclecia". Spotkanie rozpoczęło się w dzień męczeństwa świętych Apostołów Piotra i Pawła. O. Grzegorz Ruksztełło - proboszcz orenburskej parafii - wspominając o ofiarnym życiu pierwszych chrześcijan, którzy wyznając swoją wiarę i świadcząc o niej, ryzykowali więcej niż my, zaproponował refleksję nad Jezusem i nad wiarą w Jego odkupieńczą ofiarę, dzięki której żyły liczne pokolenia chrześcijan całego świata, a także nad tym, z czego w swoim życiu musieli zrezygnować Apostołowie.
Podczas jednego ze spotkań o. Dariusz Paszyński, redemptorysta - proboszcz z Orska powiedział m.in.: "Wielu ludzi nie zna swojego przeznaczenia. I my zgromadziliśmy się tu, by je rozpoznać, by poznać godność bycia chrześcijanami i zapytać, jak cenimy sobie dar zbawienia ofiarowany nam przez Chrystusa. Łaska wiary to bezcenny dar. Jeśli usłyszawszy o niepomyślnej prognozie pogody albo dowiedziawszy się o kolejnej podwyżce cen benzyny, chwytamy za parasol wychodząc z domu albo spieszymy zatankować swój samochód, to jakże winniśmy odpowiedzieć na dar Chrystusa? Powinniśmy odpowiedzieć niezwłocznie i całym naszym życiem, a przykładem niech nam będą święci".
Co znaczy być świętymi? Szukaniem odpowiedzi na to i wiele innych ważnych pytań zajmowano się podczas spotkań w grupach po konferencjach. Grupa o. Dariusza np., skoncentrowała się na słowach Jana Pawła II: "Medytujcie i kochajcie modlitwę, bądźcie nieustraszeni w waszej wierze i wielkoduszni w służbie braciom, bądźcie aktywnymi członkami Kościoła i budowniczymi pokoju", przyjmując je jako życiowy program. Zaś dziekan o. Diogenes Urkiza w swojej grupie mówił o wielkiej odpowiedzialności, która spoczywa na młodzieży, gdyż "Pan chce, by byli odważnymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowego świata".
Były również spotkania, podczas których każda parafia przedstawiała się: np. młodzi z Baszkirii przygotowali dużą mapę geograficzną z fotograficznymi ilustracjami, uzupełniając ją ustnymi dopowiedzeniami; zaś uczestnicy z Orska przedstawili minispektakl z życia swojej parafii, ukazując swojego wikariusza zatroskanego o formowanie parafian.
Od rana do późnego wieczoru nie cichło życie na dziedzińcu orenburskiego kościoła. Napełniona wrażeniami młodzież rozchodziła się do mieszkań goszczących ich rodzin, a od rana znów było głośno na podwórzu przy ul. 8 Marca. Były konferencje i dyskusje, wycieczka nad brzeg Uralu, badminton i wesołe przedstawienia, poranne modlitwy i Różaniec, przygotowane i prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych parafii.
Żegnając się z uczestnikami, o. Diogenes powiedział: " Pamiętacie, co powiedział Apostoł Piotr, widząc przemienionego Pana? - ´Dobrze nam tu być´. Nam też tu dobrze z Nim. Tak więc rozjeżdżając się do domów, nie ukrywajcie w sobie tej radości, ale hojnie dzielcie się nią ze wszystkimi, dzielcie się radością spotkania z Jezusem".

Tłum. Sylwester Cabała CSsR

Ruszyły zapisy na modlitewne wydarzenie „Polska pod Krzyżem”

2019-07-17 14:24

Magdalena Kowalewska-Wojtak

Organizatorzy Wielkiej Pokuty i Różańca do Granic 14 września zapraszają na górę Świętego Krzyża w diecezji sandomierskiej wszystkich, którzy chcą postawić krzyż w centrum swojego życia i Polski.

materiały prasowe

- Pragniemy zaprosić Polaków w kraju i za granicą do tego, aby wyznali wiarę w Jezusa Chrystusa, nawrócili się i postawili krzyż w centrum swojego życia. Zapraszamy do budowania społeczeństwa miłości w Polsce i Europie - mówi jeden z współorganizatorów modlitewnego czuwania Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta. Tłumaczy, że celem wydarzenia jest zatrzymanie tego wszystkiego, co nas frustruje i męczy, co staje się tematami pierwszych stron gazet. - Do odnowy w naszym społeczeństwie potrzeba Jezusa Chrystusa i Jego Krzyża. Chcemy przypomnieć, że początkiem naszej współczesnej cywilizacji i państwa polskiego jest Chrystus, który umarł za nas krzyżu - dodaje Maciej Bodasiński.

- Mimo osób żyjących głęboką wiarę, wśród większości katolików prawdziwy krzyż jest odrzucany. Na całym świecie atak na Kościół nabiera na sile, tracimy młodzież, coraz częściej rozpadają się związki małżeńskie, a na ulicach naszych miast dokonują się publicznie grzechy - mówi „Niedzieli” Lech Dokowicz z Fundacji Solo Dias Basta.  Organizatorzy wskazują, że duchowe zwycięstwo może przyjść tylko przez Chrystusowy krzyż. 

- Celem tego wydarzenia jest to, aby rany, które pojawiają się w Kościele leczyć przez modlitwę. Chcemy, aby jak najwięcej świeckich i kapłanów stanęło razem pod krzyżem. Przez modlitwę chcemy ożywiać życie sakramentalne w Polsce i przywracać szacunek do stanu kapłańskiego - podkreśla Maciej Bodasiński.

Wydarzenie odbędzie się w najstarszym polskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego w Nowej Słupi. Gospodarzami modlitewnego spotkania „Polska pod Krzyżem” będą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Organizatorzy modlitewnego czuwania chcą, aby w sanktuarium, w którym modlił się przed wyruszeniem pod Grunwald król Władysław Jagiełło, przybyło jak najwięcej Polaków .

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w sanktuarium na stronie internetowej www.polskapodkrzyzem.pl rozpoczęły się zapisy. Każda z zarejestrowanych osób otrzyma bezpłatną wejściówkę i indywidualny kod QR. - Jeśli okaże się, że frekwencja dopisuje, będziemy otwierać kolejne punkty modlitewne wokół Góry Świętego Krzyża - tłumaczy Maciej Bodasiński. Zaznacza, że wydarzenie ma być zachętą dla innych, aby w różnych miejscach Polski tego dnia organizowali się na modlitwie i adoracji krzyża.

Na stronie internetowej wydarzenia znajduje się mapa, gdzie poszczególne grupy, zakony czy parafie mogą zgłaszać swoją duchową łączność.- To wydarzenie ma prowadzić nas ku pokojowi i jedności oraz otwierać na działanie łaski Bożej - dodaje Bodasiński.

Teren wokół sanktuarium należy do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. - Chcemy z wielkim jego poszanowaniem i we współpracy z władzami parku przeprowadzić to spotkanie - mówi Maciej Bodasiński. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie nie zagrozi przyrodzie. Posługujący wolontariusze zobowiązali się, że posprzątają teren na Łysej Górze, najpóźniej do następnego dnia. Ponadto planowana jest kampania informacyjna na temat ekologicznego charakteru świętokrzyskiego wydarzenia.

Modlitwa rozpocznie się w południe w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września. Zaplanowano liczne konferencje i świadectwa, a także procesyjne przejście pod Krzyż. W sanktuarium będzie można wyspowiadać się. Centralnym punktem będzie Msza św., której będzie przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. Spotkanie zakończy się nocnym czuwaniem modlitewnym, które potrwa do następnego dnia, kiedy to przypada  wspomnienie Matki Boskiej Bolesnej.

Wydarzenie organizuje Fundacja Solo Dias i Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Patronat medialny nad modlitewnym spotkaniem „Polska pod Krzyżem” objął Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

W 2016 roku Wielka Pokuta na Jasnej Górze zgromadziło ok. 150 tys. wiernych. Z kolei w organizowanym w "Różańcu do Granic" w ponad 20 przygranicznych diecezjach, gdzie znajdowało się kilkaset punktów modlitwy uczestniczyło, około miliona osób.

Magdalena Kowalewska-Wojtak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: polski kapłan nowym prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej

2019-07-19 13:09

kg (KAI) / Watykan

Franciszek mianował 19 lipca prałatem audytorem Trybunału Roty Rzymskiej ks. prał. Roberta Gołębiowskiego, pochodzącego z diecezji radomskiej, dotychczasowego oficjała większego I klasy, obrońcę węzła małżeńskiego. Jest on drugim Polakiem obdarzonym tą godnością w Trybunale – pierwszym jest 64-letni prał. Grzegorz Erlebach, pochodzący z Lublińca w diecezji opolskiej. Ponadto emerytowanym prałatem audytorem jest długoletni dziekan tej watykańskiej instancji sądowniczej prał. Antoni Stankiewicz.

Agnieszka Kutyła

Ks. Robert Gołębiowski urodził się 29 marca 1962 r. w Garbatce-Letnisku w powiecie kozienickim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 maja 1988 r. Po roku posługiwania jako wikariusz w radomskiej parafii Matki Bożej Miłosierdzia wyjechał na studia prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po ich ukończeniu rozpoczął pracę w Watykanie, m.in. w Trybunale Roty Rzymskiej, w którym dotychczas był obrońcą węzła małżeńskiego. Jest on także postulatorem sprawy beatyfikacji Sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego (1902-80), długoletniego administratora apostolskiego diecezji sandomierskiej.

Mimo wieloletniego pobytu w Watykanie i pracy dla Stolicy Apostolskiej ks. Gołębiowski nie stracił kontaktu ze swoją rodzinną miejscowością i parafią, za co 26 sierpnia 2018 r. podczas obchodów Dożynek Gminno-Parafialnych otrzymał statuetkę „Szycha Garbacka” za zasługi i inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”.

Prałat Honorowy Jego Świątobliwości to tytuł honorowy przyznawany duchownym za szczególne zasługi w Kościele. Zewnętrznym wyróżnikiem jest fioletowa sutanna, sutanna oblamowana bez pelerynki i pas z frędzlami. W Polsce zwyczajowo nazywa się prałatem również honorowego kapelana Jego Świątobliwości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem