Reklama

Z Rosji

Spotkanie młodzieży w Orenburgu

Wiktor Swierediuk
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Od 29 czerwca do 2 lipca 2000 r. w Orenburgu odbywało się pierwsze spotkanie młodzieży dekanatu kazańskiego. Ponad 60 delegatów - od uczniów klas gimnazjalnych do studentów uniwersytetów z Kazania, Ufy, Orenburga, Dnieprowki, Blumentalu, Aleksejevki i Orska - po raz pierwszy zgromadziło się w takim kręgu.
Dewizą spotkania były słowa Jana Pawła II z Orędzia na XV Światowy Dzień Młodzieży: "Młodzi wszystkich kontynentów, nie bójcie się być świętymi nowego tysiąclecia". Spotkanie rozpoczęło się w dzień męczeństwa świętych Apostołów Piotra i Pawła. O. Grzegorz Ruksztełło - proboszcz orenburskej parafii - wspominając o ofiarnym życiu pierwszych chrześcijan, którzy wyznając swoją wiarę i świadcząc o niej, ryzykowali więcej niż my, zaproponował refleksję nad Jezusem i nad wiarą w Jego odkupieńczą ofiarę, dzięki której żyły liczne pokolenia chrześcijan całego świata, a także nad tym, z czego w swoim życiu musieli zrezygnować Apostołowie.
Podczas jednego ze spotkań o. Dariusz Paszyński, redemptorysta - proboszcz z Orska powiedział m.in.: "Wielu ludzi nie zna swojego przeznaczenia. I my zgromadziliśmy się tu, by je rozpoznać, by poznać godność bycia chrześcijanami i zapytać, jak cenimy sobie dar zbawienia ofiarowany nam przez Chrystusa. Łaska wiary to bezcenny dar. Jeśli usłyszawszy o niepomyślnej prognozie pogody albo dowiedziawszy się o kolejnej podwyżce cen benzyny, chwytamy za parasol wychodząc z domu albo spieszymy zatankować swój samochód, to jakże winniśmy odpowiedzieć na dar Chrystusa? Powinniśmy odpowiedzieć niezwłocznie i całym naszym życiem, a przykładem niech nam będą święci".
Co znaczy być świętymi? Szukaniem odpowiedzi na to i wiele innych ważnych pytań zajmowano się podczas spotkań w grupach po konferencjach. Grupa o. Dariusza np., skoncentrowała się na słowach Jana Pawła II: "Medytujcie i kochajcie modlitwę, bądźcie nieustraszeni w waszej wierze i wielkoduszni w służbie braciom, bądźcie aktywnymi członkami Kościoła i budowniczymi pokoju", przyjmując je jako życiowy program. Zaś dziekan o. Diogenes Urkiza w swojej grupie mówił o wielkiej odpowiedzialności, która spoczywa na młodzieży, gdyż "Pan chce, by byli odważnymi apostołami Jego Ewangelii i budowniczymi nowego świata".
Były również spotkania, podczas których każda parafia przedstawiała się: np. młodzi z Baszkirii przygotowali dużą mapę geograficzną z fotograficznymi ilustracjami, uzupełniając ją ustnymi dopowiedzeniami; zaś uczestnicy z Orska przedstawili minispektakl z życia swojej parafii, ukazując swojego wikariusza zatroskanego o formowanie parafian.
Od rana do późnego wieczoru nie cichło życie na dziedzińcu orenburskiego kościoła. Napełniona wrażeniami młodzież rozchodziła się do mieszkań goszczących ich rodzin, a od rana znów było głośno na podwórzu przy ul. 8 Marca. Były konferencje i dyskusje, wycieczka nad brzeg Uralu, badminton i wesołe przedstawienia, poranne modlitwy i Różaniec, przygotowane i prowadzone przez przedstawicieli poszczególnych parafii.
Żegnając się z uczestnikami, o. Diogenes powiedział: " Pamiętacie, co powiedział Apostoł Piotr, widząc przemienionego Pana? - ´Dobrze nam tu być´. Nam też tu dobrze z Nim. Tak więc rozjeżdżając się do domów, nie ukrywajcie w sobie tej radości, ale hojnie dzielcie się nią ze wszystkimi, dzielcie się radością spotkania z Jezusem".

Tłum. Sylwester Cabała CSsR

Reklama

Trwają uroczystości pogrzebowe śp. prof. Jana Szyszki

2019-10-16 07:13

W środę 16 października, o godz. 11:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe prof. Jana Szyszko, byłego ministra środowiska i wieloletniego posła. W wydarzeniu zaplanowano udział najwyższych rangą urzędników państwowych.

Krzysztof Sitkowski/KPRP
MK

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 Mszą św. w Parafii Rzymskokatolickiej Najświętszego Serca Pana Jezusa (Warszawa - Stara Miłosna, ul. Borkowska 1). Następnie zaplanowany jest przemarsz konduktu żałobnego na Cmentarz Rzymskokatolicki (ul. Gościniec 2, Warszawa - Stara Miłosna) gdzie odbędzie się ceremonia pogrzebowa. Prosimy o przybycie na uroczystości pogrzebowe do godz. 10.30.


Krzysztof Sitkowki/KPPR
MK

MK
MK
CZYTAJ DALEJ

Reklama

III Kongres św. Ojca Pio

2019-10-17 08:27

Materiał prasowy

III Kongres św. Ojca Pio odbędzie się 19 października 2019 r. zarówno w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła

w Gdańsku jak i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

"OJCOSTWO" to temat przewodni kolejnej już edycji Kongresu. Geneza tegorocznego Kongresu związana jest z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa.

W trakcie Kongresu organizowanego przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincję Krakowską, do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przybędą relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.

„Zachęcam zarówno do uczestnictwa w III Kongresie św. Ojca Pio jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne” – stwierdza Brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP) oraz Gwardian Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

III Kongres św. Ojca Pio rozpocznie się o godzinie 9.45 przywitaniem uczestników przez

br. Romana Ruska OFMCap pełniącego funkcję Krajowego Koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio. Następnie o godzinie 10.00 rozpocznie się Eucharystia, której będzie przewodniczył JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej.

Po Mszy świętej uczestnicy Kongresu udadzą się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odbędą się debaty i panele tematyczne dotyczące różnych aspektów ojcostwa.

Geneza tegorocznego Kongresu związana jest z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa. Doprowadziło to do (trwającego aż dnia dzisiejszego) kryzysu ojcostwa, który wynika głównie z braku odpowiedniej formacji duchowej, jak i praktycznej wiedzy dotyczącej budowania i dbania o relacje ojcowskie w wielu wymiarach.

O godzinie 12.00 rozpocznie się debata inaugurująca III Kongres św. Ojca Pio pt. "Żyjmy tak, aby Ojciec Niebieski mógł być w nas uwielbiony - czyli o relacjach św. Ojca Pio z Ojcem Niebieskim i naszych relacjach z Panem Bogiem". W debacie tej uczestniczyć będą: JE Bp Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej , Ks. kan. dr Grzegorz Lewandowski - Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w Diecezji Pelplińskiej, Pan Adam Chmielecki - Prezes Zarządu Radio Gdańsk oraz Pan Karol Nawrocki - Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O godzinie 13.45 rozpocznie się debata pt. "Jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest dla nas nieskończenie miłosierny i pobłażliwy - czyli o miłosierdziu, przebaczeniu i pojednaniu". Uczestnikami debaty będą: br. Roman Rusek OFMCap - Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, Ks. prał. Wiesław Potakowski - Proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi oraz Pani Halina Owczarz - Grupa Modlitwa Ojca Pio w Bydgoszczy.

O godzinie 16.00 rozpocznie się debata pt. "Ufaj Panu Bogu i miej nadzieję jego ojcowskiej dobroci, bo światło musi nadejść - czyli o praktycznym aspekcie ojcostwa". W debacie tej uczestniczyć będą: br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap - Dyrektor Dzieła Pomocy Ojca Pio, Ks. kan Krzysztof Ławrukajtis - kapelan aresztu śledczego w Gdańsku oraz Pan Andrzej Urbański - inicjator "Benefisu Dojrzałości".

W ramach III Kongresu św. Ojca Pio zakłada się udział w debatach i panelach dyskusyjnych osób posiadających różne doświadczenie życiowe i zawodowe. W praktyce oznacza to naturalne budowanie solidarności międzypokoleniowej pomiędzy zarówno prelegentami jak i uczestnikami Kongresu.

Patronat honorowy nad III Kongresem objął Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Kongres jest wspierany przez ENERGA w ramach realizacji Strategii CSR Grupy ENERGA. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio.

Szczegółowy program Kongresu, dodatkowe informacje oraz możliwość zgłoszenia swojego uczestnictwa przyjmowana jest za pośrednictwem formularza rejestracji dostępnego Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem