Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Łucja Filippini

Łucja urodziła się w bogatej rodzinie. Kiedy miała zaledwie 7 lat, została sierotą, gdyż straciła obydwoje rodziców. Miała czterech braci, ale przeżyło tylko dwóch, ich dalszym wychowaniem zajął się wuj. Mając 16 lat wstąpiła jak uczennica do klarysek w Montefiascone. Zawdzięcza to biskupowi, zwolennikowi reform, który zauważył ją podczs posługi w jej rodzinnym mieście. Jak czytamy - "wytyczył on dla niej przyszłość zakonnicy w społeczności, którą pragnął umocnić".

2021-03-25 22:00

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Jakie były dalsze pomysły?

W diecezji, w której biskup opiekował się wiernymi, od dawna życie dychowe jak i nauka były bardzo zaniedbane. Priorytetem duchownego była walka z ignorancją religijną, zorganiozwał też bezpłatne szkolnictwo, by nawet dziewczęta na wioskach miały szansę na naukę. W szkołach tych dziewczyny uczyły się też zawodowo. Początkowo wszystkim zajmowała się Róża Venerini, a jej następczynią była właśnie Łucja.

Reklama

Jak była jej misja naukowa?

Była przełożoną i pedagożką, pod jej opieką szkoły rozwijały się, kształciły wiele dziewcząt i uzyskiwały strukturę kanoniczną instytutów diecezjalnych. W 1704 r. Łucja została przełożoną generalną zgromadzenia, które sama utworzyła. Po śmierci biskupa Barbariego, w 1707 r. została wezwana do Rzymu, by tam kontynuować swoje dzieło. Swą działalność prowadziła pod nazwą Papieskiego Instytutu Pobożnych Nauczycielek.

Wszystko szło dobrze, aż.....

Reklama

Łucja szybko musiała pożegnać się ze swoją misją, gdyż oskarżono ją o niepoprawność. Ktoś przed Świętym Oficjum w Rzymie wykreował, że jest "głosicielką idei kwietyzmu, hiszpańskiego teologa, który został skazany i osadzony w więzieniu".

Czy przetrwała próbę?

Z czasem wszystko ucichło, ale w sercu Łucji nadal była to delikatna sprawa. W szkołach w Montefiascone dochodziło do wewnętrznych konfliktów, a u Łucji odkryto nowotwór, który okazał się śmiertelny. Zmarła w 1732 r.

Kto ją kanonizował i kiedy?

Pius XI w 1930 r., a założone prze Łucję zgromadzenie nadal funkcjonuje aktywnie pod nazwą Instytut Pobożnych Nauczycielek Filipinek na całym świecie, od Włoch po USA, po Brazylię, Indię, Etopię i inne państwa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +35 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrońca prawdy

Niedziela kielecka 17/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

św. Stanisław

Archiwum

Wnętrze kościoła, w ołtarzu bocznym patron św. Stanisław BM

Wnętrze kościoła, w ołtarzu bocznym patron św. Stanisław BM

Gdyby wyjść na wieżę kościoła w Żębocinie i popatrzeć na południowy zachód, to przy dobrej pogodzie można by zobaczyć Kraków, oddalony od tej małej miejscowości o 30 km. To królewskie miasto było świadkiem gorliwej biskupiej posługi św. Stanisława ze Szczepanowa oraz jego męczeńskiej śmierci, a Żębocin świadkiem dorastania Biskupa do świętości

Według tradycji, to właśnie w Żębocinie ks. Stanisław ze Szczepanowa będąc proboszczem miejscowej parafii, bronił przed okrutną karą żony rycerzy króla Bolesława Śmiałego, które nie dochowały wierności swoim mężom. Miało to miejsce przy „czerwonym kamieniu” – przy którym wykonywano wyroki. „Czerwony kamień” – przetrwał do naszych czasów. Ks. proboszcz Krzysztof Olszewski pokazuje duży czerwony granit wbudowany w mur otaczający świątynię. – Tu, w tym miejscu św. Stanisław bronił tych, którzy popełnili błędy i chcieli zmienić swoje życie. Porywczy Bolesław Śmiały za przekroczenie prawa i panujących obyczajów widział tylko karę, nie brał pod uwagę przebaczenia – mówi.

CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie Boże bez granic

2021-04-11 20:50

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Mszy św. w parafii Miłosierdzia Bożego przewodniczył o. Michał Nowak, franciszkanin. Wspólnota wiernych świętowała dzisiejszego dnia odpust.

CZYTAJ DALEJ

List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów i nauczycieli

2021-04-12 13:36

Agnieszka Bugała

Roman Kowalczyk

Roman Kowalczyk

Dolnośląski Kurator Oświaty skierował list do dyrektorów i nauczycieli. Poniżej publikujemy jego treść.

Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki i Koledzy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję