Reklama

Święci i błogosławieni

#NiezbędnikWielkopostny: Patron dnia św. Łucja Filippini

Łucja urodziła się w bogatej rodzinie. Kiedy miała zaledwie 7 lat, została sierotą, gdyż straciła obydwoje rodziców. Miała czterech braci, ale przeżyło tylko dwóch, ich dalszym wychowaniem zajął się wuj. Mając 16 lat wstąpiła jak uczennica do klarysek w Montefiascone. Zawdzięcza to biskupowi, zwolennikowi reform, który zauważył ją podczs posługi w jej rodzinnym mieście. Jak czytamy - "wytyczył on dla niej przyszłość zakonnicy w społeczności, którą pragnął umocnić".

[ TEMATY ]

patron

#NiezbędnikWielkopostny

Jakie były dalsze pomysły?

W diecezji, w której biskup opiekował się wiernymi, od dawna życie dychowe jak i nauka były bardzo zaniedbane. Priorytetem duchownego była walka z ignorancją religijną, zorganiozwał też bezpłatne szkolnictwo, by nawet dziewczęta na wioskach miały szansę na naukę. W szkołach tych dziewczyny uczyły się też zawodowo. Początkowo wszystkim zajmowała się Róża Venerini, a jej następczynią była właśnie Łucja.

Reklama

Jak była jej misja naukowa?

Była przełożoną i pedagożką, pod jej opieką szkoły rozwijały się, kształciły wiele dziewcząt i uzyskiwały strukturę kanoniczną instytutów diecezjalnych. W 1704 r. Łucja została przełożoną generalną zgromadzenia, które sama utworzyła. Po śmierci biskupa Barbariego, w 1707 r. została wezwana do Rzymu, by tam kontynuować swoje dzieło. Swą działalność prowadziła pod nazwą Papieskiego Instytutu Pobożnych Nauczycielek.

Wszystko szło dobrze, aż.....

Reklama

Łucja szybko musiała pożegnać się ze swoją misją, gdyż oskarżono ją o niepoprawność. Ktoś przed Świętym Oficjum w Rzymie wykreował, że jest "głosicielką idei kwietyzmu, hiszpańskiego teologa, który został skazany i osadzony w więzieniu".

Czy przetrwała próbę?

Z czasem wszystko ucichło, ale w sercu Łucji nadal była to delikatna sprawa. W szkołach w Montefiascone dochodziło do wewnętrznych konfliktów, a u Łucji odkryto nowotwór, który okazał się śmiertelny. Zmarła w 1732 r.

Kto ją kanonizował i kiedy?

Pius XI w 1930 r., a założone prze Łucję zgromadzenie nadal funkcjonuje aktywnie pod nazwą Instytut Pobożnych Nauczycielek Filipinek na całym świecie, od Włoch po USA, po Brazylię, Indię, Etopię i inne państwa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-25 22:00

Ocena: +35 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na Śnieżkę

Niedziela legnicka 31/2013, str. 1

[ TEMATY ]

patron

Ks. Piotr Nowosielski

Jak co roku, 10 sierpnia wspominamy św. Wawrzyńca. W naszej diecezji tego świętego jako swego patrona wybrali ratownicy i przewodnicy sudeccy. Wszystko dlatego, że na najwyższym szczycie Karkonoszy, Śnieżce (1602 m n.p.m.), znajduje się kaplica dedykowana temu Męczennikowi. Jak podają źródła historyczne, kaplica sięga swymi początkami XVII wieku. Inicjatywę jej zbudowania podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch. Roboty posuwały się bardzo powoli ze względu na trudny dostęp i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Po poświęceniu kaplicy, nabożeństwa odprawiano regularnie aż do kasaty klasztoru Cystersów w Cieplicach w roku 1810. W latach 1824-54 kaplica straciła charakter religijny. Przez trzydzieści lat pełniła rolę schroniska. Powtórnego poświęcenia kaplicy dokonał w roku 1850 kard. Henryk Forster z Wrocławia.

CZYTAJ DALEJ

Dziewica i męczennica o wypróbowanej wierze

Niedziela kielecka 40/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

święta

WD

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Św. Tekla z kościoła w Krzyżanowicach

Tekla to patronka czczona jako święta Kościoła katolickiego i prawosławnego, uznawana jest za pierwszą męczennicę Kościoła. W Polsce znana jest od wieków. W diecezji kieleckiej jej wezwanie noszą kościoły w Wolicy k. Gór Pińczowskich, w Gnojnie, gdzie patronuje kościołowi razem ze św. Janem, w Piotrkowicach – ze św. Pawłem i w Krzyżanowicach. W tej świątyni każdy odnajdzie ducha i charyzmat św. Tekli, ale i esencję klasycyzmu w architekturze oraz piękne malarstwo epoki stanisławowskiej

Parafia istniała tutaj już na przełomie XII i XIII wieku. Pierwszy kościół ufundował Benedykt Jaksa, ale konsekrowany był dopiero przez bp. Tomasza Oborskiego w 1626 r.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję