Reklama

Kościół wrocławski na Jasnej Górze

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Jubileusz Tysiąclecia Biskupstwa Wrocławskiego i Miasta archidiecezja wrocławska związała z pielgrzymką na Jasną Górę w dniach 8-9 września i z aktem Zaślubin Dolnego Śląska z Królową Polski. Kiedy król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie ogłosił Maryję Królową Polski i oddał Jej w opiekę wszystkie dzielnice swego kraju, Śląska nie wymienił, bo on nie należał do Polski. W czasie Jasnogórskich Ślubów Narodu, 26 sierpnia 1956 r., Wrocław nie miał biskupa ordynariusza. Stąd metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz wspólnie z biskupami pomocniczymi, z przedstawicielami duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych i z ludem wiernym postanowił ziemie dolnośląskie Aktem Zaślubin oddać w opiekę Matki i Królowej Polski.
Dokonanie Aktu Zaślubin połączono z modlitewną i jubileuszową pielgrzymką archidiecezji wrocławskiej. Jej uczestnikami byli: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, biskupi pomocniczy Józef Pazdur, Jan Tyrawa, Edward Janiak, członkowie Kurii, Kapituły, przedstawiciele Papieskiego Fakultetu Teologicznego, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego różnych stopni, klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wierni - delegaci ze wszystkich parafii i ośrodków duszpasterskich archidiecezji, w sumie ok. 10 tys. pielgrzymów.
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny po południu pielgrzymi uczestniczyli najpierw w modlitwie różańcowej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a wieczorem we Mszy św. na Szczycie, którą odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. W Eucharystii uczestniczył również kard. Gulbinowicz i trzej biskupi z Wrocławia. Słowa powitania wygłosił radny generalny Zakonu - o. Efrem Osiadły. Przypomniał m.in. tysiącletnią historię archidiecezji wrocławskiej, podziękował Księdzu Kardynałowi za powierzenie Ojcom Paulinom parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej we Wrocławiu i za przywiezione wota. Natomiast Metropolicie częstochowskiemu złożył życzenia z racji przypadającej w święto Narodzenia Matki Bożej 18. rocznicy wyboru na biskupa ordynariusza. Pielgrzymom w historycznym i niepowtarzalnym dniu zaślubin archidiecezji z Królową Polski życzył pogłębionej wiary, nadziei i miłości. Słowo Boże wygłosił ks. inf. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii Wrocławskiej. Podkreślił m.in., że na Jasną Górę sprowadza wrocławian dziękczynienie i uwielbienie Boga w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Archidiecezji. Jubileusze prowadzą nas do Chrystusa, który pragnie, aby nasze serca były Jego tabernakulum. Tę prawdę przypomina nam Maryja.
Na dalszy program modlitewny, trwający do rana, złożyły się: Apel, który przed Cudownym Obrazem odmówił ks. inf. Jan Krucina, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach z rozważaniami wiernych z różnych dekanatów i czuwanie nocne z Mszą św. o północy, którą odprawił bp Jan Tyrawa.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki (9 września) była uroczysta Liturgia sprawowana na Szczycie. W koncelebrze 3 biskupów i 210 duszpasterzy archidiecezji odprawił ją metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Całe zgromadzenie powitał generał Paulinów - o. Stanisław Turek. Specjalne pozdrowienie skierował do głównego architekta uroczystości - kard. Gulbinowicza. Jak Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, tak i Kardynał wrocławski pragnie zawierzyć, złożyć swoją archidiecezję w ramiona Matki, która prowadzi zawsze do Jezusa. Życzył, aby Matka i Królowa, która dana jest dla obrony narodu polskiego, wzięła w swoje ramiona ziemię dolnośląską, wszystkim dała Jezusa i na zawsze pozostała ze swym ludem. Kazanie wygłosił kard. Gulbinowicz. Następnie na ręce Ojca Generała Ksiądz Kardynał złożył wotum wykute w srebrze ze szczerozłotym "pierścieniem zaślubin". Wotum zostało zawieszone przy Cudownym Obrazie, aby obecnym i następnym pokoleniom żyjącym na Dolnym Śląsku przypominało, że "Twoi jesteśmy i do Ciebie należeć chcemy". Jako wotum ofiarowano również posąg Chrystusa Odkupiciela wykonany ze spiżu. Przy końcu Mszy św. Metropolita wrocławski uroczyście odczytał Akt Zaślubin Archidiecezji Matce i Królowej Polski.

Reklama

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych

2019-06-18 12:14

Komunikat w sprawie dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych

Foter.com

Informujemy, iż w związku z charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu” przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 21-23 czerwca, bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

Przypominamy, że osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ks. Dariusz Szczepaniuk

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem