Reklama

Kościół wrocławski na Jasnej Górze

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Jubileusz Tysiąclecia Biskupstwa Wrocławskiego i Miasta archidiecezja wrocławska związała z pielgrzymką na Jasną Górę w dniach 8-9 września i z aktem Zaślubin Dolnego Śląska z Królową Polski. Kiedy król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie ogłosił Maryję Królową Polski i oddał Jej w opiekę wszystkie dzielnice swego kraju, Śląska nie wymienił, bo on nie należał do Polski. W czasie Jasnogórskich Ślubów Narodu, 26 sierpnia 1956 r., Wrocław nie miał biskupa ordynariusza. Stąd metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz wspólnie z biskupami pomocniczymi, z przedstawicielami duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych i z ludem wiernym postanowił ziemie dolnośląskie Aktem Zaślubin oddać w opiekę Matki i Królowej Polski.
Dokonanie Aktu Zaślubin połączono z modlitewną i jubileuszową pielgrzymką archidiecezji wrocławskiej. Jej uczestnikami byli: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, biskupi pomocniczy Józef Pazdur, Jan Tyrawa, Edward Janiak, członkowie Kurii, Kapituły, przedstawiciele Papieskiego Fakultetu Teologicznego, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego różnych stopni, klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wierni - delegaci ze wszystkich parafii i ośrodków duszpasterskich archidiecezji, w sumie ok. 10 tys. pielgrzymów.
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny po południu pielgrzymi uczestniczyli najpierw w modlitwie różańcowej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a wieczorem we Mszy św. na Szczycie, którą odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. W Eucharystii uczestniczył również kard. Gulbinowicz i trzej biskupi z Wrocławia. Słowa powitania wygłosił radny generalny Zakonu - o. Efrem Osiadły. Przypomniał m.in. tysiącletnią historię archidiecezji wrocławskiej, podziękował Księdzu Kardynałowi za powierzenie Ojcom Paulinom parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej we Wrocławiu i za przywiezione wota. Natomiast Metropolicie częstochowskiemu złożył życzenia z racji przypadającej w święto Narodzenia Matki Bożej 18. rocznicy wyboru na biskupa ordynariusza. Pielgrzymom w historycznym i niepowtarzalnym dniu zaślubin archidiecezji z Królową Polski życzył pogłębionej wiary, nadziei i miłości. Słowo Boże wygłosił ks. inf. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii Wrocławskiej. Podkreślił m.in., że na Jasną Górę sprowadza wrocławian dziękczynienie i uwielbienie Boga w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Archidiecezji. Jubileusze prowadzą nas do Chrystusa, który pragnie, aby nasze serca były Jego tabernakulum. Tę prawdę przypomina nam Maryja.
Na dalszy program modlitewny, trwający do rana, złożyły się: Apel, który przed Cudownym Obrazem odmówił ks. inf. Jan Krucina, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach z rozważaniami wiernych z różnych dekanatów i czuwanie nocne z Mszą św. o północy, którą odprawił bp Jan Tyrawa.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki (9 września) była uroczysta Liturgia sprawowana na Szczycie. W koncelebrze 3 biskupów i 210 duszpasterzy archidiecezji odprawił ją metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Całe zgromadzenie powitał generał Paulinów - o. Stanisław Turek. Specjalne pozdrowienie skierował do głównego architekta uroczystości - kard. Gulbinowicza. Jak Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, tak i Kardynał wrocławski pragnie zawierzyć, złożyć swoją archidiecezję w ramiona Matki, która prowadzi zawsze do Jezusa. Życzył, aby Matka i Królowa, która dana jest dla obrony narodu polskiego, wzięła w swoje ramiona ziemię dolnośląską, wszystkim dała Jezusa i na zawsze pozostała ze swym ludem. Kazanie wygłosił kard. Gulbinowicz. Następnie na ręce Ojca Generała Ksiądz Kardynał złożył wotum wykute w srebrze ze szczerozłotym "pierścieniem zaślubin". Wotum zostało zawieszone przy Cudownym Obrazie, aby obecnym i następnym pokoleniom żyjącym na Dolnym Śląsku przypominało, że "Twoi jesteśmy i do Ciebie należeć chcemy". Jako wotum ofiarowano również posąg Chrystusa Odkupiciela wykonany ze spiżu. Przy końcu Mszy św. Metropolita wrocławski uroczyście odczytał Akt Zaślubin Archidiecezji Matce i Królowej Polski.

Rzecznik KEP: jednoznaczna dezaprobata wobec aktów agresji w Białymstoku

2019-07-21 18:12

BPKEP / Warszawa (KAI)

Przemoc i pogarda w żadnym przypadku nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Trzeba wyrazić jednoznaczną dezaprobatę wobec aktów agresji, takich jak te, które miały miejsce w Białymstoku – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Episkopat.pl

Rzecznik KEP przypomniał wypowiedź przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego, opublikowaną na łamach tygodnika katolickiego „Niedziela”, dostępnym od 17 lipca: „Osoby te nie są w pierwszym rzędzie gejami, lesbijkami, biseksualistami czy transseksualistami – one są przede wszystkim naszymi braćmi i siostrami, za których Chrystus oddał swoje życie i które chce On doprowadzić do zbawienia”.

Przewodniczący Episkopatu dodał: „W imię wierności naszemu Zbawicielowi i w imię miłości do naszych sióstr i braci musimy jednak głosić całą Ewangelię – nie unikając wymagań, które ona niesie, i nie przestając nazywać śmiertelnym grzechem tego, co nim w istocie jest. Gdybyśmy tak nie czynili, okradalibyśmy naszych bliźnich z prawdy, która także im się należy”.

„Każda forma agresji jest wbrew nauce Jezusa Chrystusa. Szacunek należy się każdemu człowiekowi bez względu na jego poglądy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem