Reklama

Kościół wrocławski na Jasnej Górze

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Jubileusz Tysiąclecia Biskupstwa Wrocławskiego i Miasta archidiecezja wrocławska związała z pielgrzymką na Jasną Górę w dniach 8-9 września i z aktem Zaślubin Dolnego Śląska z Królową Polski. Kiedy król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. we Lwowie ogłosił Maryję Królową Polski i oddał Jej w opiekę wszystkie dzielnice swego kraju, Śląska nie wymienił, bo on nie należał do Polski. W czasie Jasnogórskich Ślubów Narodu, 26 sierpnia 1956 r., Wrocław nie miał biskupa ordynariusza. Stąd metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz wspólnie z biskupami pomocniczymi, z przedstawicielami duchowieństwa, władz państwowych i samorządowych i z ludem wiernym postanowił ziemie dolnośląskie Aktem Zaślubin oddać w opiekę Matki i Królowej Polski.
Dokonanie Aktu Zaślubin połączono z modlitewną i jubileuszową pielgrzymką archidiecezji wrocławskiej. Jej uczestnikami byli: metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz, biskupi pomocniczy Józef Pazdur, Jan Tyrawa, Edward Janiak, członkowie Kurii, Kapituły, przedstawiciele Papieskiego Fakultetu Teologicznego, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego różnych stopni, klerycy Metropolitalnego Seminarium Duchownego, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, wierni - delegaci ze wszystkich parafii i ośrodków duszpasterskich archidiecezji, w sumie ok. 10 tys. pielgrzymów.
W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny po południu pielgrzymi uczestniczyli najpierw w modlitwie różańcowej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, a wieczorem we Mszy św. na Szczycie, którą odprawił metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. W Eucharystii uczestniczył również kard. Gulbinowicz i trzej biskupi z Wrocławia. Słowa powitania wygłosił radny generalny Zakonu - o. Efrem Osiadły. Przypomniał m.in. tysiącletnią historię archidiecezji wrocławskiej, podziękował Księdzu Kardynałowi za powierzenie Ojcom Paulinom parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej we Wrocławiu i za przywiezione wota. Natomiast Metropolicie częstochowskiemu złożył życzenia z racji przypadającej w święto Narodzenia Matki Bożej 18. rocznicy wyboru na biskupa ordynariusza. Pielgrzymom w historycznym i niepowtarzalnym dniu zaślubin archidiecezji z Królową Polski życzył pogłębionej wiary, nadziei i miłości. Słowo Boże wygłosił ks. inf. Stanisław Pietraszko, kanclerz Kurii Wrocławskiej. Podkreślił m.in., że na Jasną Górę sprowadza wrocławian dziękczynienie i uwielbienie Boga w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000-lecia Chrześcijaństwa i Tysiąclecia Archidiecezji. Jubileusze prowadzą nas do Chrystusa, który pragnie, aby nasze serca były Jego tabernakulum. Tę prawdę przypomina nam Maryja.
Na dalszy program modlitewny, trwający do rana, złożyły się: Apel, który przed Cudownym Obrazem odmówił ks. inf. Jan Krucina, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach z rozważaniami wiernych z różnych dekanatów i czuwanie nocne z Mszą św. o północy, którą odprawił bp Jan Tyrawa.
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki (9 września) była uroczysta Liturgia sprawowana na Szczycie. W koncelebrze 3 biskupów i 210 duszpasterzy archidiecezji odprawił ją metropolita wrocławski - kard. Henryk Gulbinowicz. Całe zgromadzenie powitał generał Paulinów - o. Stanisław Turek. Specjalne pozdrowienie skierował do głównego architekta uroczystości - kard. Gulbinowicza. Jak Sługa Boży Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, tak i Kardynał wrocławski pragnie zawierzyć, złożyć swoją archidiecezję w ramiona Matki, która prowadzi zawsze do Jezusa. Życzył, aby Matka i Królowa, która dana jest dla obrony narodu polskiego, wzięła w swoje ramiona ziemię dolnośląską, wszystkim dała Jezusa i na zawsze pozostała ze swym ludem. Kazanie wygłosił kard. Gulbinowicz. Następnie na ręce Ojca Generała Ksiądz Kardynał złożył wotum wykute w srebrze ze szczerozłotym "pierścieniem zaślubin". Wotum zostało zawieszone przy Cudownym Obrazie, aby obecnym i następnym pokoleniom żyjącym na Dolnym Śląsku przypominało, że "Twoi jesteśmy i do Ciebie należeć chcemy". Jako wotum ofiarowano również posąg Chrystusa Odkupiciela wykonany ze spiżu. Przy końcu Mszy św. Metropolita wrocławski uroczyście odczytał Akt Zaślubin Archidiecezji Matce i Królowej Polski.

Reklama

Arcybiskup Andrzej Dzięga reaguje na list papieża

2019-05-24 19:01

pk / Szczecin (KAI)

Metropolita szczecińsko-kamieński powołał Zespół Prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To reakcja abp. Andrzeja Dzięgi na list apostolski Franciszka "Vos estis lux mundi". Opublikowany ponad dwa tygodnie motu proprio papieża zawiera przepisy o postępowaniu w przestępstwach związanych z wykorzystywaniem małoletnich. Mają on usprawnić ściganie takich przypadków w Kościele powszechnym.

Redaktor01/pl.wikipedia.org

- Zespół tworzą przede wszystkim ludzie świeccy, specjaliści z prawa, specjaliści od postępowania procesowego, którzy w każdej sprawie, jeśli uznają to za stosowne, mogą poprosić o pomoc specjalistów z innych dziedzin o pomoc w tej analizie np. specjalistów z psychologii czy medycyny - tłumaczy ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Członkowie zespołu będą mieli wgląd do wszystkich wewnętrznych akt spraw. Zespół będzie mógł też współpracować z instytucjami polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W dekrecie czytamy m.in., że „sprawy te na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej są rozciągnięte w czasie, co powoduje potrzebę aktualnej oceny dawnych faktów i proceduralnych decyzji z uwzględnieniem ówczesnych norm prawnych”.

Skład zespołu, na czele którego stanie osoba świecka, zostanie ustanowiony odrębnym dekretem.

We wtorek polski rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach, w tym wśród księży. Tydzień temu, w czwartek Sejm uchwalił rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego zaostrzający kary do 30 lat więzienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

15 tysięcy żołnierzy modliło się w Lourdes o pokój na świecie!

2019-05-25 21:12

Agata Pieszko

Zakończyła się 61. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa do Lourdes, podczas której 15 tysięcy żołnierzy modliło się o pokój na świecie. Pielgrzymka trwała od 17 do 19 maja, jednak grupa polskich żołnierzy, licząca 180 osób, rozpoczęła swoją podróż już 12 maja. Wśród pielgrzymów z Polski znalazła się 30-osobowa reprezentacja podchorążych z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” Akademii Wojsk Lądowych na czele z kapelanem ks. kpt. Maksymilianem Jezierskim. Żołnierze z Wrocławia połączyli się z resztą pielgrzymów w koszarach 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu, skąd wyruszyli autokarem w stronę Lourdes.

Archiwum DA Nieśmiertelni

Hasem tegorocznej 61. Międzynarodowej Pielgrzymki Wojskowej były słowa „Szukaj pokoju i dąż do niego” (Ps 34, 15), przypominające o darze zgody jako bożym błogosławieństwie.

– Celem pielgrzymki była modlitwa o pokój na świecie. W tej niezwykłej modlitwie wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy z całego świata. Oprócz fenomenalnych duchowych przeżyć doświadczyliśmy niezapomnianej przygody związanej z poznaniem żołnierzy z innych krajów. Mogliśmy zwiedzić także wiele ciekawych miejsc. Wróciliśmy do Wrocławia umocnieni w wierze oraz z pogłębioną świadomością odpowiedzialności za utrzymanie pokoju na świecie. Zobaczyliśmy, że armie są w stanie rozmawiać ze sobą w zgodzie i walczyć razem w słusznej sprawie. Po tym wyjeździe możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy żołnierzami Wojska Polskiego – mówi ks. kpt. Maksymilian Jezierski, kapelan Akademii Wojsk Lądowych

Podchorąży z Duszpasterstwa Akademickiego „Nieśmiertelni” wrócili do Wrocławia 23 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem