Reklama

Niedziela Częstochowska

Niedziela ze Scholą „Domine Jesu”

Niedzielna Liturgia Słowa ukazywała nam dwie góry: Moria i Tabor, ofiary i Przemienienia, które swe wypełnienie znajdują na kolejnej – Golgocie. Dla nas taką górą Przemienienia i Jezusowej ofiary był parafialny wieczernik jednego z kościołów stacyjnych Roku św. Józefa w naszej archidiecezji.

Cieszymy się, że rozpoczynając rok ku jego czci, mogliśmy pielgrzymować do parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Makowiskach.

Archiwum Scholi liturgicznej "Domine Jesu"

Reklama

Do „duchowego alpinizmu” zachęcał nas proboszcz ks. Andrzej Chrzanowski, wskazując góry Tabor i Kalwarię, jako pozwalające nam doświadczyć przemieniającej bliskości Boga i mocy krzyża w codziennym życiu. Krzyż, znak naszego zbawienia i naszej siły, nie może być tylko dodatkiem czy ozdobą, ale rzeczywistym źródłem życia.

Archiwum Scholi liturgicznej "Domine Jesu"

Bez trudu wchodzenia na górę Tabor i trwania pod krzyżem na Golgocie nie ma prawdziwego życia.

Archiwum Scholi liturgicznej "Domine Jesu"

„Kto krzyż odgadnie, ten nie upadnie, w boleści sercu zadanej”.

2021-03-03 11:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodząc w Wielki Post

Niedziela sandomierska 7/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Wielki Post

Ks. Adam Stachowicz

Środa Popielcowa w katedrze

Środa Popielcowa w katedrze

Przeżyliśmy Środę Popielcową, co nieuchronnie przypomniało nam, że rozpoczęliśmy kolejny w naszym życiu czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu przygotowujący nas do Świąt Paschalnych. Dziś popatrzmy jak najowocniej przeżyć ten czas nawrócenia i pokuty, jak nie zmarnować Bożego czasu. Popatrzmy, jakie propozycje diecezjalne, regionalne, miejskie czy parafialne są do nas skierowane

Ze Środą Popielcową nierozerwalnie kojarzy się obrzęd posypania głów popiołem na znak rozpoczęcia czasu osobistego nawrócenia i pokuty. Kapłani w homiliach zwracali uwagę na powszechność grzechu, który dotyka każdego z nas. Na drodze do prawdziwego nawrócenia pomocne są praktyki pokutne, modlitwa i dobre uczynki. Ważne jest również, aby w tym czasie oczyścić swoje serce z grzechu. Na to wskazywał w ubiegłym roku bp Krzysztof Nitkiewicz: – Przy okazji spowiedzi kapłan wyznacza penitentowi pokutę w formie modlitwy lub określonego zadania. Nie można podchodzić do niej w sposób powierzchowny, niemal mechaniczny. Odnosi się to zarówno do spowiednika, jak i penitenta, gdyż odgrywa ona istotną rolę. Niezależnie od tego sami możemy nałożyć sobie pokutę za popełnioną winę. Jej znakiem jest również obrzęd posypania popiołem. Pokuta podoba się Bogu, gdyż oznacza dostrzeżenie zła, jakie niesie grzech, oraz potrzebę zadośćuczynienia za popełnioną winę. Jest jednocześnie pomocna w leczeniu skutków grzechu. One są niestety długotrwałe, dotkliwe i niebezpieczne: osłabienie woli, rozbudzone pożądania, niewłaściwe nawyki. Jeśli je zlekceważymy, będą niczym pasożyty wyczerpywały siły i wprowadzały do serca smutek, stając się korzeniem nowego zła. Praktykowanie pokuty pozwoli nam jednocześnie zrozumieć konieczność naprawienia zewnętrznych skutków naszego grzechu.

CZYTAJ DALEJ

COVID-19 może powodować trwające przez wiele miesięcy dolegliwości tarczycy

2021-04-13 07:06

[ TEMATY ]

COVID‑19

COVID

Adobe Stock

COVID-19 może być odpowiedzialny za utrzymujące się przez ponad trzy miesiące u ozdrowieńców dolegliwości tarczycy, wynika z obserwacji, których wyniki zaprezentowano podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Endokrynologiczne z udziałem m.in. badaczy z Włoch i Hiszpanii.

Biorący udział w wydarzeniu online lekarze wskazali, że u około 15 proc. chorych na COVID-19 pojawiły się w okresie infekcji koronawirusem problemy z tarczycą, objawiające się nawet po kilku miesiącach od przebycia choroby.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: wiele rzeczy dokonuje się w godzinie Bożego miłosierdzia

2021-04-13 16:41

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Boże Miłosierdzie

BP KEP

Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk z okazji trwającego Tygodnia Miłosierdzia, przeżywanego pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.

Bp Marek Solarczyk powiedział, że „Tydzień Miłosierdzia jest nie tylko zwróceniem uwagi na to, z czym mamy wyjść i do kogo, ale tak naprawdę, z czego to ma wynikać, kto nadaje temu sens i siłę”. - Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens, Jego miłości, całego orędzia, które przyniosła siostra Faustyna Kowalska. Można sięgać do tego po wielekroć, ale za każdym razem jest to ciągle coś nowego – powiedział bp Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję