Reklama

Niedziela Małopolska

Brak autentyczności rani nas i Kościół

- Człowiek to istota, która przez wiele lat może trwać w nieprawdzie o sobie samym, drugim człowieku i świecie. Wydaje się, że słowa stawiają nas przed pytaniem: Kim tak naprawdę jestem? Czy jestem człowiekiem prawdziwym? Czy moje myśli i słowa są zgodne z rzeczywistością? - powiedział bp Robert Chrząszcz w bazylice Trójcy Świętej w Krakowie w ramach pielgrzymowania do kościołów stacyjnych.

Norbert Polak

Czy jestem człowiekiem prawdziwym? - pytał bp Chrząszcz

Czy jestem człowiekiem prawdziwym? - pytał bp Chrząszcz

2 marca w kościele ojców dominikanów miała miejsce Msza św. W tym samym dniu, w którym odwiedza się kościół św. Balbiny w Rzymie. Uroczystości towarzyszył chór zakonników. W homilii niedawno wyświęcony na biskupa kapłan podkreślał rolę autentyczności w przekazywaniu prawdy. - Dziś widzimy Mistrza z Nazaretu, który naucza tłum ludzi, wśród niego znajdują się także Jego uczniowie. (...) Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. (...) Uważali siebie za lepszych, bo posiadali pewną wiedzę, a zarazem godność. (...) Jezus w swoim nauczaniu nie potępia nauki, jaką głoszą faryzeusze i uczeni w Piśmie, ale ukazuje wielki rozdźwięk, dysonans, który dokonuje się w ich życiu. Z jednej strony pojawia się nauczanie, które jest słuszne, ale z drugiej strony brakuje pożyteczności tego nauczania, ponieważ Prawo Pańskie nie znajduje zakorzenienia w ich sercach.

Hierarcha przestrzegł przed idealizowaniem obrazu własnego „ja”. - Wielu ludzi rozważających i kontemplujących Ewangelię próbuje, czytając jakąś perykopę, utożsamiać się z postaciami, jakie w niej występują. I my, kiedy rozważamy ten fragment, możemy zapytać, do kogo jest nam najbliżej. Z reguły jest tak, że utożsamiamy się z tymi pozytywnymi postaciami, a gdyby się tak dobrze zastanowić, to czy nie będzie nam bliżej do tych przedstawionych w ciemnych barwach?

Reklama

Biskup Robert zaznaczył, że powinniśmy się uważnie przypatrywać temu, kim naprawdę jesteśmy. - Autentyczność i prawda. To jest to, co powinno mówić o nas, że jesteśmy chrześcijanami. A więc to nie nasze mówienie, ale czyny powinny o tym zaświadczyć. To, co najbardziej rani Kościół, naszą Matkę, to bylejakość życia i brak autentyczności.(...) Papieże ostatnich dziesięcioleci przypominają nam, że człowiek naszych czasów chętniej słucha świadków, aniżeli nauczycieli. A jeśli słucha nauczycieli, to dlatego, że są świadkami. Aby dawanie świadectwa w prawdzie było realne, musi dojść do spotkania z samym Jezusem. Jeśli ktoś spotka się z prawdą, nie może o niej kłamać.

Hierarcha podkreślił, że prawdziwa miłość między ludźmi może dokonywać się tylko w zjednoczeniu z Ojcem. - Kiedy Jezus pytany jest przez Piłata o to, kim jest, mówi, że jest Królem, a dalej dodaje: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie”. Nie dobru, bogactwie, sile, wierze, ale prawdzie. Dla nas, ludzi wierzących, ważna jest świadomość, kim jesteś. Jezus mówi o tym, że jesteśmy dziećmi samego Boga, mówi, że Bóg jest naszym Ojcem, a my wszyscy jesteśmy braćmi. I tu również ważne jest stanięcie w prawdzie, że ten drugi człon ma sens tylko wtedy, gdy przyjmiemy, że Bóg jest naszym Ojcem. Jeśli nie ma w nas świadomości, że Bóg jest naszym Ojcem, trudno budować relacje braterskie między ludźmi.

Duchowny podsumował swoje rozważania odniesieniem się do św. Balbiny i świątyni pod jej wezwaniem. - W liturgii stacyjnej duchowo nawiedzamy dziś kościół św. Balbiny (...) Poniosła śmierć męczeńską za wiarę wraz z ojcem i została pochowana obok niego. (...) Oddając swoje życie za wiarę, dała świadectwo prawdzie o imieniu Jezus. To, co charakteryzuje kościół św. Balbiny, to niezwykła prostota i ubóstwo. [...] Może niech to spojrzenie na historię kościoła św. Balbiny i tej świątyni, w której się znajdujemy, zmotywuje nas, abyśmy odrzucili wszystko to, co nas niby upiększa, ale jednocześnie fałszuje nasz obraz. Wszystko to, co oddziela nas od prawdy Ewangelii. Prośmy dziś Boga, żebyśmy zawsze byli prawdziwymi i autentycznymi świadkami Jego Syna w tym świecie.

2021-03-03 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawiecki: musimy dbać o prawdę o Katyniu i przekazywać ją kolejnym pokoleniom

2021-04-13 09:50

[ TEMATY ]

Katyń

Mateusz Morawiecki

KPRM

Nawet dzisiaj są zwolennicy, by o zbrodni katyńskiej wiele nie mówić; niektórzy starają się wybielać zbrodniarzy, oskarżając ofiary o czyny, których nie popełniły; dlatego w takich dniach jak dziś musimy dbać o prawdę i przekazywać ją kolejnym pokoleniom - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki zamieścił wpis na Facebooku w związku z przypadającym we wtorek Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Koło ratunkowe nie tylko dla wierzących

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

miłosierdzie

miłosierdzie Boże

B.M.Sztajner/Niedziela

Piętrzące się wokół nas problemy stanowią dla współczesnej cywilizacji nie lada wyzwanie, być może jedno z największych w dziejach świata. Coraz więcej ludzi, nawet tych dalekich od wiary i Kościoła, stwierdza, że z tym światem jest coś nie tak.

Świat, który do niedawna znaliśmy, zdaje się bezpowrotnie odchodzić. Słyszymy o rozpadających się strukturach życia społecznego, coraz częściej dochodzą do nas głosy o różnych wariantach nadchodzącej apokalipsy. Nowoczesne środki komunikacji, zamiast sprzyjać budowaniu globalnej wspólnoty, wzmacniają tendencję do zamykania się. Zamiast rozumu prym wiodą intensywne emocje, gubimy się w sprzecznościach absolutnej wolności, w meandrach poszukiwania nowej tożsamości kwestionującej prawa natury, w dekonstrukcji odwiecznego ładu, w odwracaniu porządku i hierarchii wartości. Mimo potężnych narzędzi i wiary w nieograniczony postęp wiedzy tracimy kontrolę nad rzeczywistością, co przekłada się na poziom naszej frustracji i coraz bardziej widocznej agresji. Do tego dochodzi także widoczny, zwłaszcza na Zachodzie, kryzys Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Prezentacja Stanowiska w sprawie szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na Prezentację Stanowiska Przewodniczącego Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw #COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Środa, 14 kwietnia 2021, godz. 10:30

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję