Reklama

Niedziela Wrocławska

Miłość ukrzyżowana

W parafii św. Augustyna spotkała się grupa modlitewna Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej. Jest to kolejna inicjatywa duszpasterska u kapucynów.

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Spotkanie koncentrowało się na rozważaniach dotyczących Maryi z Nazaretu, pierwszej charyzmatyczki Kościoła. Od kilku tygodni grupa modlitewna pochylała się nad tematem zwiastowania i wszystkimi wydarzeniami towarzyszącymi.

- Bardziej koncentrujemy się na fizycznym aspekcie macierzyństwa Maryi, lecz św. Augustyn i inni Ojcowie Kościoła podkreślają, że Jezus zamieszkał najpierw w sercu Matki Boga. I to stanowi o jej świętości i wyjątkowości. Natomiast to Boże macierzyństwo jest czymś wtórnym w relacji Maryi z Bogiem – mówił br. Aleksander Piątkowski, opiekun grupy.

Reklama

Zakonnik wskazał na pewne greckie określenie występujące w Piśmie Świętym genoito, które oznacza „niech się stanie”. - Dlaczego to takie ważne? Okrzyk Maryi skierowany do anioła nie jest nacechowany jakąś rezygnacją i determinacją. Przeciwnie, jest wyrazem jej całkowicie świadomej wiary. Łaciński odpowiednik fiat może sugerować zgodę podjętą z pewną rezygnacją, ale grecki oryginał na pewno nie ma takiego znaczenia – dodał br. Aleksander.

-Inicjatywa naszych spotkań nie jest nowa, u braci kapucynów spotykamy się już z trzeci rok jako PMU, a wcześniej przez kilkanaście lat funkcjonowaliśmy jako fundacja Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej przy innej parafii, więc teraz po prostu kontynuujemy tradycję spotkań w tamtym duchu. Bracia kapucyni przyjęli nas pod swoje skrzydła. Natomiast treść i charakter katechez jest uzależniona od aktualnego opiekuna przydzielonego przez brata Przeora. Katecheza podprowadza pod właściwą modlitwę i adorację, która jest najważniejszą częścią tych spotkań – tłumaczy koordynatorem spotkań grupy PMU Anna Mańka.

Przyjaciele Miłości Ukrzyżowanej to grupa osób, które adorują Jezusa w Najświętszym Sakramencie poprzez modlitwę ciszy, słowną i śpiewem. Jak piszą o sobie - „zależy nam na tym, by Chrystus był pośród nas uwielbiony jako Król naszego życia i Miłość, która dała się  ukrzyżować, aby wyprowadzić nas z naszej śmierci do zmartwychwstania i prawdziwego życia”. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą I i III środę miesiąca o godz. 19:30.

2021-03-03 22:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrani do diakonatu

2021-05-08 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

Diakoni wraz z ks. arcybiskupem i księżmi przełożonymi seminarium

W Katedrze Wrocławskiej 9 kleryków przyjęło święcenia diakonatu.

Pierwszy stopień święceń przyjęli: Tomasz Grabiński z par. pw. Bożego Ciała we Wrocławiu, Marcin Kamieniak z par. pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Namysłowie, Wojciech Porzuczek z par. pw. Narodzenia NMP w Piekoszowie (diec. Kielecka), Wojciech Selak z par. pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu, Piotr Spaliński z par. pw. NMP Matki Pocieszenia w Oławie, Marek Stępkowski z par. pw. NMP Różańcowej we Wrocławiu - Złotnikach. Cyryl Zieliński z par. św. Jana Chrzciciel w Jaroszów (diec. świdnicka), Marek Szczepański ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, Michał Ochnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy

CZYTAJ DALEJ

Mateusz Morawiecki na Szczycie Społecznym w Portugali

2021-05-08 14:42

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Portugalia

Mateusz Morawiecki

szczepienia

Mateusz Morawiecki/Facebook

Obrady na Szczycie Społecznym w Porto trwały wczoraj do późnych godzin nocnych, bo tematów było bardzo wiele, i co ciekawe, część z nich dotyczyło już rzeczywistości postpandemicznej.

Choć nikt nie ukrywał, że walka z COVID-19 wciąż jest ogromnym wyzwaniem dla naszego kontynentu i dla całego świata.

CZYTAJ DALEJ

"I widział Bóg, że było dobre" [Zaproszenie]

2021-05-08 18:34

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

We wrocławskiej Galerii Tkackiej “na Jatkach” można zobaczyć wystawę pt.: „I widział Bóg, że było dobre”

Wystawa prezentuje dzieła poetyckie i wizualne inspirowane poematem papieża św. Jana Pawła II pt.: “Tryptyk rzymski, rozdział II. Medytacje nad Księgą Rodzaju u progu Kaplicy Sykstyńskiej, część druga: Obraz i podobieństwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję