Reklama

Niedziela Częstochowska

XIV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast - 8 marca na Jasnej Górze

8 marca na Jasnej Górze odbędzie się Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. Jak zwykle będzie to okazja przede wszystkim do wdzięczności za dar bycia kobietą i refleksja nad geniuszem kobiecego powołania, którego wzorem jest Maryja.

[ TEMATY ]

Maryja

Dzień Kobiet

Archiwum

Poprzez wspólną obecność niewiast spotkanie jest także nawiązaniem do wielkiej modlitwy, zwłaszcza w roku 1926, kiedy to kobiety dokonały ponownego aktu zawierzenia Matce Bożej i przekazały jej królewskie symbole „jabłko i berło”', obierając ją na Królową każdej polskiej duszy. Ślubowały wtedy „w duszy stać wiernie i czujnie na straży świętej wiary katolickiej i czystości ducha narodowego, zarówno przy ognisku domowym, jak w życiu publicznym”.

Spotkanie to również nawiązanie do modlitwy z 1982r. kiedy to polskie kobiety złożyły „Kielich Życia i Przemiany” jako dar dziękczynienia za 600-letnią obecność Maryi w polskim Narodzie prosząc przede wszystkim o szacunek dla każdego poczętego człowieka.

Reklama

Kielich przyozdobiony jest wizerunkami czterech kobiet: św. Jadwigi Śląskiej, która urodziła sześcioro dzieci i przeżyła śmierć pięciorga z nich, a na obrazach przedstawiana jest jako osoba karmiąca z misy głodnych, rozdająca chleb ubogim; św. Jadwigi Królowej, która wcześnie pojęła prawdę, że rządzenie i panowanie to przede wszystkim służba; św. Teresy Ledóchowskiej, nazywanej „Matką Afryki”, która całe życie poświęciła pracy misyjnej i Stanisławy Leszczyńskiej, położnej z Łodzi, która w ciągu dwóch lat pobytu w obozie odebrała ponad 3 tys. porodów, przypominając nawet niemieckiemu lekarzowi, że „nigdy nie wolno zabijać dzieci”.

- Te cztery sylwetki wielkich polskich kobiet właściwie wyrażają wszystko co chcemy przynieść przed ołtarz naszej Matki i Królowej - powiedziała Izabela Tyras, z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest głównym organizatorem święta. Jak dodała, intencja szacunku do życia człowieka, na każdym jego etapie, a zwłaszcza od chwili poczęcia, będzie jedną z najważniejszych. Ale modlitwa zanoszona będzie również za polskie niewiasty, by były „kobietami z sercem”.

Dzień Kobiet i w tym roku wpisze się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. „A jednak sobie radzicie…” jego słowa o kobietach i do kobiet przypomni dr Anna Sutowicz z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu.

Reklama

Prymas Tysiąclecia przypominał: „musicie być wierne jak Maryja. Matce nigdy nie wolno opuścić dziecka, żonie nigdy nie wolno opuścić męża, zgodnie z odwiecznym planem Boga - uczyńmy pomoc - musicie znajdować wyjście nawet wtedy, gdy już zda się nie ma rozwiązań, musicie widzieć promyk nadziei, gdy już zda się nie ma rozwiązań, wam nie wolno uciekać z placu boju. Pomoże wam Matka Chrystusowa, która dała z siebie najwięcej i dochowała wierności do końca”.

W programie Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast o godz. 17.30 Msza św. z zawierzeniem w kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy, a po niej ok. godz. 18.30 „Wieczór u Najpiękniejszej z Niewiast” w Sali Papieskiej.

Do udziału w spotkaniu zaproszone są nie tylko niewiasty.

Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie.

2021-03-04 15:53

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Miłosierdzia

Maryja jest Matką obdarzającą nas miłością. Czyni to wobec nas zawsze i wszędzie. Maryja jest Matką rozdającą miłosierdzie. Czyni to w swoich sanktuariach, czyni to w naszym codziennym życiu. Rys miłosierdzia Matki Bożej jest dobrze uwydatniony w modlitwie, która zaczyna się od słów: „Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia”. Jest to modlitwa, którą Kościół odmawia od wielu już wieków.

CZYTAJ DALEJ

Bp Śmigiel: Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół

2021-04-11 18:46

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Niedziela Miłosierdzia

diecezja toruńska

ks. Paweł Borowski

- Jezus przychodzi do nas w Kościele i poprzez Kościół. Nigdy nie wolno odrzucać, zniechęcać lub przekreślać tych, którzy mają wątpliwości, nie zgadzają się z nami, a może nawet okazują nam agresję - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel podczas centralnych uroczystości ku czci Miłosierdzia Bożego. Obchody odbyły się w reżimie sanitarnym w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu.

W homilii pasterz diecezji podkreślił, że po swoim zmartwychwstaniu Jezus musiał zmagać się z niedowiarstwem swoich uczniów. Zaznaczył, że ta historia powtarza się przez wieki i dotyczy wszystkich wyznawców Chrystusa, którzy stają wobec wątpliwości i zmagają się z trudnościami w wierze. - Uczniowie potrzebowali czasu, by zrozumieć, że bez zmartwychwstania daremna jest nasza wiara i daremne są wszelkie ludzkie wysiłki, niemalże wszystko skazane jest na porażkę – mówił bp Śmigiel. Dodał, że w naszym życiu także pojawiają się rozterki i wątpliwości w wierze. - Niekiedy burze tego świata, doświadczenie zła, trudności egzystencjalne, negatywne emocje sprawiają, że u ludzi, którzy przyjęli chrzest, umacniali się słowem Bożym budzą się wątpliwości, które w skrajnych wypadkach mogą doprowadzić do odejścia od Boga – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnie pożegnanie prof. Kazimierza Rykaluka

2021-04-12 14:56

Archiwum parafii

W Żórawinie pożegnano śp. prof. Kazimierza Rykaluka, wybitnego eksperta konstrukcji budowlanych. Wśród jego projektów były hełmy wież Katedry Wrocławskiej czy kościoła pw. św. Elżbiety przy ul. Grabiszyńskiej. 

Zaglądając do biografii śp. Kazimierza Rykaluka możemy dowiedzieć się, że w 1963 roku został absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej w specjalności „konstrukcje budowlane”. Później na tym samym wydziale uzyskał stopień doktora nauk technicznych w specjalności „konstrukcje metalowe” - było to w 1969 roku, a następnie otrzymał stopień doktora habilitowanego w 1982 r. Tytuł profesora nauk technicznych zyskał w 1999 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję