Reklama

Niedziela Lubelska

Przywrócić marzenia. Adopcja kurdyjskich sierot

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało akcję, której celem jest niesienie pomocy kurdyjskim sierotom.

Ks. Mieczysław Puzewicz

Wielkopostna jałmużna może mieć różne formy. Odmawiając sobie pewnych pokarmów, można przekazać pieniądze na pomoc ubogim. Ciekawą i bardzo potrzebną jałmużnę realizuje środowisko lubelskiego Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Obejmują opieką sieroty po wojnie z tzw. Państwem Islamskim, przebywające w ośrodkach dla uchodźców w dalekim Kurdystanie.

Dar dla sierot

Reklama

Planowana wizyta papieża Franciszka w Iraku i autonomii Kurdystanu na terenie tego państwa ma historyczne znaczenie, jest to pierwsza podróż papieża do Iraku. Ojciec Święty odwiedzi m.in. Erbil i Mosul, ziemie historycznie związane z postacią biblijnego Abrahama. Kurdystan w trakcie walk z tzw. Państwem Islamskim przygarnął na swoim terytorium katolików obrządku chaldejskiego, ocalałych z pogromów dokonywanych przez dżihadystów na terenie Syrii i Iraku. Wśród tych uchodźców jest ponad 30 tys. osieroconych dzieci, to właśnie im starają się pomóc lublinianie.

Związki pomiędzy Kurdystanem i Lubelszczyzną trwają już od blisko trzech lat. Kilkukrotnie wizytę w naszym regionie składał Ziyad Raoof, przedstawiciel Kurdystanu w Polsce, spotykał się m.in. z rektorem KUL, omawiane były perspektywy nawiązania współpracy pomiędzy naszą uczelnią a jednym z najmłodszych katolickich uniwersytetów na świecie w Erbilu, istniejącym zaledwie od sześciu lat.

Marzenia wracają

Reklama

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało w związku z wizytą Franciszka w Kurdystanie wielkopostną akcję „Przywrócić Marzenia”, której celem jest obejmowanie wsparciem finansowym kurdyjskich sierot. Miesięczne wydatki na utrzymanie jednego dziecka, jego edukację i podstawową opiekę lekarską wynoszą 200 zł, przy czym darczyńcy proszeni są o roczną deklarację pomocy. Tak jak w przypadku podobnych dzieł w Afryce, każdy otrzymuje informację o konkretnym dziecku i jego zdjęcie. Pierwsi donatorzy już znają swoich dalekich podopiecznych. Państwo Ewa i Mirosław „adoptowali” 12-letnią Malikę, która mieszka w jednym z obozów dla uchodźców z pięciorgiem rodzeństwa i matką. Po śmierci ojca znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki inicjatywie „Przywrócić Marzenia” Malika ma dostęp do opieki medycznej oraz możliwość kontynuowania edukacji. Dziewczynka w przyszłości chciałaby zostać lekarzem.

Lubelska inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony Ziyada Raoof, który w specjalnym liście podziękował darczyńcom i prosił o dalsze wsparcie ponieważ „sytuacja nadal jest niestabilna, a od stycznia wzrasta liczba uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu”.

Piękna jałmużna

Ania z Bratkiem zdecydowali się na adopcję w walentynki, planują wspólną przyszłość. - Oprócz czekoladek i wspólnej wycieczki dostałam jeszcze jeden prezent, piękną kartkę z tekstem: „Mówiłaś, że marzysz, by adoptować dziecko. Zróbmy to! Na razie niech będzie to adopcja na odległość. Wspólnie zatroszczmy się o małego Bożego człowieka” - mówi Ania. - Tym dzieciom odebrano dzieciństwo. Sieroty, uchodźcy, bez wsparcia bliskich, domu, kraju. Jeżeli moja pomoc choćby w niewielkim stopniu poprawi los jednego z nich, muszę to zrobić - dodaje Aneta, która z mężem włączyła się w adopcję.

Adopcja kurdyjskich sierot, zainicjowana przy okazji pielgrzymki Franciszka, trwać będzie przez cały Wielki Post i dłużej. - Już ponad 20 dzieci dostało konieczną pomoc - mówi Ewa Pankiewicz, prezes stowarzyszenia w Lublinie. - Chcemy zgodnie z wizją św. Jana Pawła II rozszerzać wyobraźnię miłosierdzia - podkreśla. Tak nasza diecezja włącza się w przywracanie marzeń dzieciom. Szczegóły dotyczące akcji dostępne na stronie http://solidarity.com.pl/kurdystan2021-03-08 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa za kierowców i wsparcie misji

2021-05-08 17:33

[ TEMATY ]

misje

Jasna Góra

kierowcy

Karol Porwich/Niedziela

Z modlitwą o bezpieczną jazdę, roztropność, wzajemny szacunek, o trzeźwość dla kierujących pojazdami i za poszkodowanych w wypadkach drogowych na Jasną Górę przybyła XX pielgrzymka kierowców.

W darze zostały przekazane symboliczne czeki na zakup wózków inwalidzkich, o które prosili polscy misjonarze posługujący wśród najuboższych w różnych częściach świata.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk modlił się z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej

2021-05-08 19:35

[ TEMATY ]

św. Stanisław

Bp Marek Solarczyk

II wojna światowa

Karol Porwich/Niedziela

Biskup radomski Marek Solarczyk modlił się z okazji 76. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Msza święta była celebrowana 8 maja w kościele garnizonowym św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Radomiu.

W trakcie obchodów została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona dwóm kapłanom z Ziemi Radomskiej, którzy zostali zamordowani z rąk sowieckich w czasie II wojny światowej: ks. ppłk Edwardowi Chomie i ks. mjr Józefowi Mikuszewskiemu. Pierwszy został zamordowany w Katyniu, drugi w Twerze.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpański tygodnik katolicki: czy Napoleon zmarł jako chrześcijanin?

2021-05-08 18:26

[ TEMATY ]

Hiszpania

chrześcijanin

Adobe Stock

Z okazji przypadającej 5 maja dwusetnej rocznicy śmierci na Wyspie św. Heleny na Atlantyku Napoleona Bonapartego hiszpański katolicki tygodnik informacyjny "Alfa y Omega" zamieścił artykuł, próbujący odpowiedzieć na pytanie, czy pokonany cesarz Francuzów zmarł jako chrześcijanin.

Autor Antonio R. Rubio Plo zwrócił uwagę, że sprawa ta budziła wiele namiętności wśród zwolenników i przeciwników "małego kaprala", gdyż jedni i drudzy mieli własne poglądy na ten temat, często całkowicie sprzeczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję