Reklama

Niedziela Lubelska

Przywrócić marzenia. Adopcja kurdyjskich sierot

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało akcję, której celem jest niesienie pomocy kurdyjskim sierotom.

Ks. Mieczysław Puzewicz

Wielkopostna jałmużna może mieć różne formy. Odmawiając sobie pewnych pokarmów, można przekazać pieniądze na pomoc ubogim. Ciekawą i bardzo potrzebną jałmużnę realizuje środowisko lubelskiego Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Obejmują opieką sieroty po wojnie z tzw. Państwem Islamskim, przebywające w ośrodkach dla uchodźców w dalekim Kurdystanie.

Dar dla sierot

Reklama

Planowana wizyta papieża Franciszka w Iraku i autonomii Kurdystanu na terenie tego państwa ma historyczne znaczenie, jest to pierwsza podróż papieża do Iraku. Ojciec Święty odwiedzi m.in. Erbil i Mosul, ziemie historycznie związane z postacią biblijnego Abrahama. Kurdystan w trakcie walk z tzw. Państwem Islamskim przygarnął na swoim terytorium katolików obrządku chaldejskiego, ocalałych z pogromów dokonywanych przez dżihadystów na terenie Syrii i Iraku. Wśród tych uchodźców jest ponad 30 tys. osieroconych dzieci, to właśnie im starają się pomóc lublinianie.

Związki pomiędzy Kurdystanem i Lubelszczyzną trwają już od blisko trzech lat. Kilkukrotnie wizytę w naszym regionie składał Ziyad Raoof, przedstawiciel Kurdystanu w Polsce, spotykał się m.in. z rektorem KUL, omawiane były perspektywy nawiązania współpracy pomiędzy naszą uczelnią a jednym z najmłodszych katolickich uniwersytetów na świecie w Erbilu, istniejącym zaledwie od sześciu lat.

Marzenia wracają

Reklama

Stowarzyszenie Solidarności Globalnej zainicjowało w związku z wizytą Franciszka w Kurdystanie wielkopostną akcję „Przywrócić Marzenia”, której celem jest obejmowanie wsparciem finansowym kurdyjskich sierot. Miesięczne wydatki na utrzymanie jednego dziecka, jego edukację i podstawową opiekę lekarską wynoszą 200 zł, przy czym darczyńcy proszeni są o roczną deklarację pomocy. Tak jak w przypadku podobnych dzieł w Afryce, każdy otrzymuje informację o konkretnym dziecku i jego zdjęcie. Pierwsi donatorzy już znają swoich dalekich podopiecznych. Państwo Ewa i Mirosław „adoptowali” 12-letnią Malikę, która mieszka w jednym z obozów dla uchodźców z pięciorgiem rodzeństwa i matką. Po śmierci ojca znaleźli się w dramatycznej sytuacji. Dzięki inicjatywie „Przywrócić Marzenia” Malika ma dostęp do opieki medycznej oraz możliwość kontynuowania edukacji. Dziewczynka w przyszłości chciałaby zostać lekarzem.

Lubelska inicjatywa spotkała się z uznaniem ze strony Ziyada Raoof, który w specjalnym liście podziękował darczyńcom i prosił o dalsze wsparcie ponieważ „sytuacja nadal jest niestabilna, a od stycznia wzrasta liczba uchodźców w obozach na terenie Kurdystanu”.

Piękna jałmużna

Ania z Bratkiem zdecydowali się na adopcję w walentynki, planują wspólną przyszłość. - Oprócz czekoladek i wspólnej wycieczki dostałam jeszcze jeden prezent, piękną kartkę z tekstem: „Mówiłaś, że marzysz, by adoptować dziecko. Zróbmy to! Na razie niech będzie to adopcja na odległość. Wspólnie zatroszczmy się o małego Bożego człowieka” - mówi Ania. - Tym dzieciom odebrano dzieciństwo. Sieroty, uchodźcy, bez wsparcia bliskich, domu, kraju. Jeżeli moja pomoc choćby w niewielkim stopniu poprawi los jednego z nich, muszę to zrobić - dodaje Aneta, która z mężem włączyła się w adopcję.

Adopcja kurdyjskich sierot, zainicjowana przy okazji pielgrzymki Franciszka, trwać będzie przez cały Wielki Post i dłużej. - Już ponad 20 dzieci dostało konieczną pomoc - mówi Ewa Pankiewicz, prezes stowarzyszenia w Lublinie. - Chcemy zgodnie z wizją św. Jana Pawła II rozszerzać wyobraźnię miłosierdzia - podkreśla. Tak nasza diecezja włącza się w przywracanie marzeń dzieciom. Szczegóły dotyczące akcji dostępne na stronie http://solidarity.com.pl/kurdystan2021-03-08 11:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: wiele rzeczy dokonuje się w godzinie Bożego miłosierdzia

2021-04-13 16:41

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Boże Miłosierdzie

BP KEP

Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk z okazji trwającego Tygodnia Miłosierdzia, przeżywanego pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.

Bp Marek Solarczyk powiedział, że „Tydzień Miłosierdzia jest nie tylko zwróceniem uwagi na to, z czym mamy wyjść i do kogo, ale tak naprawdę, z czego to ma wynikać, kto nadaje temu sens i siłę”. - Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens, Jego miłości, całego orędzia, które przyniosła siostra Faustyna Kowalska. Można sięgać do tego po wielekroć, ale za każdym razem jest to ciągle coś nowego – powiedział bp Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Guzdek: zbrodnia katyńska była ludobójstwem Polskiego narodu

2021-04-13 16:11

[ TEMATY ]

Katyń

zbrodnia katyńska

bp Józef Guzdek

Łukasz Krzysztofka

Zbrodnia katyńska była ludobójstwem Polskiego narodu; był to potężny cios zadany przez wroga, byśmy przestali śnić o wolnej, suwerennej Polsce - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

13 kwietnia w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie modlono się za ofiary i rodziny pomordowanych. W liturgii wzięli udział przedstawiciele Federacji Rodzin Katyńskich i Rodziny Policyjnej 1939.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję