Reklama

Wystawa w Instytucie Jana Pawła II

"Solidarność - Kruszenie Murów"

W Instytucie Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie czynna jest wystawa upamiętniająca 20-lecie "Solidarności". Ekspozycja zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, dzięki finansowemu wsparciu Festiwalu Kraków 2000, pokazuje zmagania środowisk opozycyjnych Krakowa i Małopolski z systemem komunistycznym.
Ekspozycja została zaaranżowana tak, by pokazać, jak działalność opozycyjna na przestrzeni lat rozwijała się w Małopolsce. Zebrane eksponaty w postaci dokumentów, zdjęć, znaczków, wydawnictw, powielaczy oraz przeróżnych pamiątek osobistych działaczy ruchu antykomunistycznego (m.in. po Stanisławie Pyjasie, studencie UJ zamordowanym na ul. Szewskiej przez SB w 1977 r.) pokazują ciąg wydarzeń - od końca II wojny światowej, przez 1946 r., walkę o Nowohucki Krzyż w kwietniu 1960 r., wypadki w 1968 r., powstanie Komitetu Obrony Robotników i Studenckiego Komitetu " Solidarności" w 1976 r., aż do 1980 r., gdy opozycja dojrzała i eksplodowała powstaniem NSZZ "Solidarność". Na wystawie znalazły się również pamiątki związane z działalnością duszpasterstw akademickich w formie plakatów zapraszających na nabożeństwa za śp. Józefa Piłsudskiego czy poległych Stoczniowców. Twórcy wystawy wyeksponowali szczególnie rolę ks. kard. Karola Wojtyły i jego wyboru na Papieża w dziele obalenia systemu komunistycznego.
Ciekawostką wystawy, zwłaszcza dla młodszego pokolenia, mogą stać się materiały cenzorskie, które zostały w 1977 r. wywiezione za granicę przez Tomasza Strzyżewskiego. O tym, jak władza komunistyczna traktowała Kościół w Polsce, świadczy zapis cenzorski dotyczący prasy katolickiej, w której należy "eliminować wszelkie informacje o zamiarach budowy, odbudowy czy przebudowy kościołów i kaplic, staraniach o otwarcie nowej placówki parafialnej lub naukowej". Jedna z sal została poświęcona wydawnictwom drugiego obiegu. Okazuje się, że na terenie Małopolski drukowano wiele zakazanych wydawnictw książkowych, przeróżnych biuletynów informacyjnych i wydawnictw literackich.
Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w grudniu br. zamierza wydać pierwszy tom źródłowego wydawnictwa pt. Opozycja małopolska w źródłach i dokumentach.
Wystawa jest bezpłatna i będzie czynna do 13 grudnia br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję