Reklama

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Nasze ofiary i nasze modlitwy są wielką nadzieją dla kapłanów, braci i sióstr zakonnych, którzy podjęli pracę w krajach b. Związku Radzieckiego. Misjonarze pracujący na Białorusi, Syberii, Ukrainie, w Kazachstanie oraz w wielu innych miejscach tego rozległego terytorium podjęli dzieło nowej ewangelizacji, głosząc wiarę i niosąc pomoc duchową i materialną ludziom, którzy przez dziesiątki lat żyli w niewoli systemu totalitarnego. Praca w tych placówkach jest niezwykle trudna. Misjonarze muszą pokonywać ogromne odległości, by dotrzeć do wiernych, budować i remontować kościoły, sale katechetyczne, placówki pomocy charytatywnej i spieszyć z pomocą ubogiej ludności. Trudna, pełna poświęcenia praca przynosi wspaniałe owoce, którymi są zarówno coraz liczniejsze kościoły, placówki pomocy, jak i telewizyjne programy ewangelizacyjne, festiwale piosenki religijnej i wiele innych dzieł.
Nie sposób jednak nie podkreślić, że placówki te z pewnością nie powstałyby, gdyby nie pomoc naszego społeczeństwa.
Liczne dowody ofiarności polskich wiernych z jednej strony i ogrom potrzeb z drugiej sprawiły, że powołano Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który niesie wsparcie duszpasterzom i siostrom zakonnym pracującym w krajach b. ZSRR oraz w krajach Europy Wschodniej. Po raz pierwszy powszechna zbiórka na ten cel zostanie przeprowadzona w niedzielę 10 grudnia 2000 r. Również w przyszłości druga niedziela Adwentu będzie dniem, kiedy gromadzone będą środki finansowe na rzecz tego Funduszu. Każda zbiórka będzie miała szczególny cel - w tym roku jest to pomoc dzieciom na Wschodzie.
W tym samym czasie prowadzona będzie akcja informacyjna " Kościół w Polsce Dzieciom na Wschodzie", której celem jest uwrażliwienie polskiego społeczeństwa na potrzeby najmłodszych. Wszyscy interesujący się tą problematyką mogą spodziewać się liczniejszych niż zwykle informacji na ten temat w programach katolickich TVP, w Radiu Plus i Radiu Maryja oraz w innych rozgłośniach radiowych. 7 grudnia br. w gmachu Senatu zostanie otwarta wystawa fotografii Piotra Barchańskiego pt. Dzieci na Wschodzie wiosną Kościoła.
Pracujący na Wschodzie oczekują również na nasze wsparcie modlitewne. W ich intencji 3 grudnia br. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza św, transmitowana również przez Polskie Radio. W dniach 7-9 grudnia br. we wszystkich domach zakonnych w Polsce trwać będzie triduum modlitewne. Do modlitw i ofiar przyłączyć się mogą wszyscy, którzy pragną, by dzieło nowej ewangelizacji na Wschodzie rozwijało się, by podzielić się z innymi wiarą i chlebem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy na Jasnej Górze

2023-02-06 18:30

screen YT Jasna Góra

bp Maciej Małyga

bp Maciej Małyga

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje duszpasterzy Ludzi Pracy. Prowadzi je bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.

Rekolekcje rozpoczęły się Mszą świętą w kaplicy Cudownego Obrazu w poniedziałek 6 lutego i potrwają do czwartku 9 lutego. W homilii wygłoszonej podczas Eucharystii bp Małyga nawiązał do fragmentu z Księgi Rodzaju mówiącego o stworzeniu świata. - Słyszeliśmy piękne słowo o Bogu, który może na nowo stworzyć w nas światłość - wskazał biskup, cytując słowa Matki Teresy z Kalkuty: „Przyjdź! Bądź moim światłem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję