Reklama

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Nasze ofiary i nasze modlitwy są wielką nadzieją dla kapłanów, braci i sióstr zakonnych, którzy podjęli pracę w krajach b. Związku Radzieckiego. Misjonarze pracujący na Białorusi, Syberii, Ukrainie, w Kazachstanie oraz w wielu innych miejscach tego rozległego terytorium podjęli dzieło nowej ewangelizacji, głosząc wiarę i niosąc pomoc duchową i materialną ludziom, którzy przez dziesiątki lat żyli w niewoli systemu totalitarnego. Praca w tych placówkach jest niezwykle trudna. Misjonarze muszą pokonywać ogromne odległości, by dotrzeć do wiernych, budować i remontować kościoły, sale katechetyczne, placówki pomocy charytatywnej i spieszyć z pomocą ubogiej ludności. Trudna, pełna poświęcenia praca przynosi wspaniałe owoce, którymi są zarówno coraz liczniejsze kościoły, placówki pomocy, jak i telewizyjne programy ewangelizacyjne, festiwale piosenki religijnej i wiele innych dzieł.
Nie sposób jednak nie podkreślić, że placówki te z pewnością nie powstałyby, gdyby nie pomoc naszego społeczeństwa.
Liczne dowody ofiarności polskich wiernych z jednej strony i ogrom potrzeb z drugiej sprawiły, że powołano Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który niesie wsparcie duszpasterzom i siostrom zakonnym pracującym w krajach b. ZSRR oraz w krajach Europy Wschodniej. Po raz pierwszy powszechna zbiórka na ten cel zostanie przeprowadzona w niedzielę 10 grudnia 2000 r. Również w przyszłości druga niedziela Adwentu będzie dniem, kiedy gromadzone będą środki finansowe na rzecz tego Funduszu. Każda zbiórka będzie miała szczególny cel - w tym roku jest to pomoc dzieciom na Wschodzie.
W tym samym czasie prowadzona będzie akcja informacyjna " Kościół w Polsce Dzieciom na Wschodzie", której celem jest uwrażliwienie polskiego społeczeństwa na potrzeby najmłodszych. Wszyscy interesujący się tą problematyką mogą spodziewać się liczniejszych niż zwykle informacji na ten temat w programach katolickich TVP, w Radiu Plus i Radiu Maryja oraz w innych rozgłośniach radiowych. 7 grudnia br. w gmachu Senatu zostanie otwarta wystawa fotografii Piotra Barchańskiego pt. Dzieci na Wschodzie wiosną Kościoła.
Pracujący na Wschodzie oczekują również na nasze wsparcie modlitewne. W ich intencji 3 grudnia br. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza św, transmitowana również przez Polskie Radio. W dniach 7-9 grudnia br. we wszystkich domach zakonnych w Polsce trwać będzie triduum modlitewne. Do modlitw i ofiar przyłączyć się mogą wszyscy, którzy pragną, by dzieło nowej ewangelizacji na Wschodzie rozwijało się, by podzielić się z innymi wiarą i chlebem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Czy wiesz, co oznacza skrót INRI umieszczany na krzyżu?

Krzyż jest znakiem wiary, nadziei i zbawienia. Krucyfiks z umieszczoną na nim postacią ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa i napisem „INRI” pojawił się w IV wieku w kręgach kultury syryjsko-palestyńskiej. Owe cztery litery oznaczają łacińskie zdanie: „Iesus Nasarenus Rex Iudeorum”, czyli: Jezus Nazareński Król Żydowski. Jest to nawiązanie do Ewangelii wg św. Jana 19, 19n., gdzie czytamy: „Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski». Ten napis czytało wielu Żydów, ponieważ miejsce, gdzie ukrzyżowano Jezusa, było blisko miasta. A było napisane w języku hebrajskim, łacińskim i greckim”.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

2022-11-27 17:00

Marzena Cyfert

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Koncert finałowy kończący Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne przy parafii św. Karola Boromeusza we Wrocławiu

Przy parafii św. Karola Boromeusza zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne połączone z rekolekcjami. Ich zwieńczeniem była uroczysta Eucharystia i koncert pieśni adwentowych w wykonaniu chóru utworzonego przez uczestników warsztatów.

Organizatorem warsztatów było Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne. Poprowadzili je znani w kręgach katolickich muzycy: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Marcin Wasilewski-Kruk z Krakowa i o. Dawid Kusz, dominikanin z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję