Reklama

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Nasze ofiary i nasze modlitwy są wielką nadzieją dla kapłanów, braci i sióstr zakonnych, którzy podjęli pracę w krajach b. Związku Radzieckiego. Misjonarze pracujący na Białorusi, Syberii, Ukrainie, w Kazachstanie oraz w wielu innych miejscach tego rozległego terytorium podjęli dzieło nowej ewangelizacji, głosząc wiarę i niosąc pomoc duchową i materialną ludziom, którzy przez dziesiątki lat żyli w niewoli systemu totalitarnego. Praca w tych placówkach jest niezwykle trudna. Misjonarze muszą pokonywać ogromne odległości, by dotrzeć do wiernych, budować i remontować kościoły, sale katechetyczne, placówki pomocy charytatywnej i spieszyć z pomocą ubogiej ludności. Trudna, pełna poświęcenia praca przynosi wspaniałe owoce, którymi są zarówno coraz liczniejsze kościoły, placówki pomocy, jak i telewizyjne programy ewangelizacyjne, festiwale piosenki religijnej i wiele innych dzieł.
Nie sposób jednak nie podkreślić, że placówki te z pewnością nie powstałyby, gdyby nie pomoc naszego społeczeństwa.
Liczne dowody ofiarności polskich wiernych z jednej strony i ogrom potrzeb z drugiej sprawiły, że powołano Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który niesie wsparcie duszpasterzom i siostrom zakonnym pracującym w krajach b. ZSRR oraz w krajach Europy Wschodniej. Po raz pierwszy powszechna zbiórka na ten cel zostanie przeprowadzona w niedzielę 10 grudnia 2000 r. Również w przyszłości druga niedziela Adwentu będzie dniem, kiedy gromadzone będą środki finansowe na rzecz tego Funduszu. Każda zbiórka będzie miała szczególny cel - w tym roku jest to pomoc dzieciom na Wschodzie.
W tym samym czasie prowadzona będzie akcja informacyjna " Kościół w Polsce Dzieciom na Wschodzie", której celem jest uwrażliwienie polskiego społeczeństwa na potrzeby najmłodszych. Wszyscy interesujący się tą problematyką mogą spodziewać się liczniejszych niż zwykle informacji na ten temat w programach katolickich TVP, w Radiu Plus i Radiu Maryja oraz w innych rozgłośniach radiowych. 7 grudnia br. w gmachu Senatu zostanie otwarta wystawa fotografii Piotra Barchańskiego pt. Dzieci na Wschodzie wiosną Kościoła.
Pracujący na Wschodzie oczekują również na nasze wsparcie modlitewne. W ich intencji 3 grudnia br. o godz. 9.00 w kościele pw. św. Krzyża w Warszawie zostanie odprawiona Msza św, transmitowana również przez Polskie Radio. W dniach 7-9 grudnia br. we wszystkich domach zakonnych w Polsce trwać będzie triduum modlitewne. Do modlitw i ofiar przyłączyć się mogą wszyscy, którzy pragną, by dzieło nowej ewangelizacji na Wschodzie rozwijało się, by podzielić się z innymi wiarą i chlebem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przekazują zimowe kurtki dla ukraińskich dzieci

2022-10-02 14:10

[ TEMATY ]

dzieci

Caritas

abp Wacław Depo

Ukraina

Rycerze Kolumba

flickr.com

Rycerze Kolumba od pierwszych dni wojny angażują się w niesienie pomocy humanitarnej osobom poszkodowanym przez rosyjską inwazję na Ukrainę. Oprócz regularnych wysyłek konwojów z żywnością i innymi artykułami dla mieszkańców Ukrainy oraz organizowania pomocy na granicy w czasie największego kryzysu wiosną bieżącego roku, działanie tej międzynarodowej wspólnoty mężczyzn skupia się na potrzebujących przebywających już w Polsce.

By pomóc przeprowadzić kolejną inicjatywę pomocową Rycerzy, do Polski przybył abp William Lori, metropolita Baltimore i Najwyższy Kapelan, czyli duszpasterz całej międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. Duchowny odwiedził punkty pomocy wspierane przez Rycerzy w diecezji częstochowskiej i przekazał zimowe kurtki dla kilkuset potrzebujących dzieci z Ukrainy mieszkających na terenie parafii św. Wojciecha w Częstochowie, a także dla stu ukraińskich sierot przebywających w ośrodku prowadzonym przez częstochowską Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: wiemy, kiedy abp Grysa przyjmie sakrę

2022-10-03 10:19

[ TEMATY ]

sakra biskupia

ASD w Poznaniu

Kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, udzieli sakry biskupiej ks. prałatowi Tomaszowi Grysie, kapłanowi archidiecezji poznańskiej i nuncjuszowi apostolskiemu na Madagaskarze w uroczystość Wszystkich Świętych w katedrze w Poznaniu. Współkonsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki. Sakra odbędzie się 1 listopada o godz. 11.00.

Papież Franciszek mianował ks. prałata Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze i delegatem apostolskim na Komorach 27 września br. Ojciec Święty obdarzył go także godnością arcybiskupa i przydzielił mu stolicę tytularną Rubikon (w latach 1992-2002 była to stolica tytularna abp. Stanisława Gądeckiego, wówczas biskupa pomocniczego w Gnieźnie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję