Reklama

Rok Jubileuszowy w Diecezji Legnickiej

Niedziela Ogólnopolska 49/2000

Dobiega końca obchodzony uroczyście w całym świecie Rok Wielkiego Jubileuszu. W diecezji legnickiej przygotowania do tego wielkiego wydarzenia zaczęły się w 1998 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak powołał Diecezjalny Komitet Przygotowania i Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W ramach duchowego przygotowania przeprowadzono w każdej parafii misje św. lub rekolekcje, zakończone aktem poświęcenia każdej parafii i rodziny Najświętszemu Sercu Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystego Aktu Oddania całej diecezji Chrystusowi Królowi dokonał Biskup legnicki podczas centralnych, diecezjalnych uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 8. rocznicę ustanowienia diecezji, 25 marca 2000 r. Specjalnym dekretem Biskupa legnickiego zostały wyznaczone świątynie jubileuszowe. W każdą czwartą sobotę miesiąca kościoły te stają się miejscem pielgrzymowania poszczególnych wspólnot, grup i stowarzyszeń parafialnych.
Wśród dzieł, które mają upamiętnić Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, wymienić trzeba: konsekracje wybudowanych kościołów, wzniesienie krzyży jubileuszowych, zakończenie remontów świątyń, otwarcie Domu Księży Emerytów w Legnicy, fundacje dzwonów jubileuszowych, fundacje naczyń i szat liturgicznych, publikację Księgi Nabożeństw Diecezji Legnickiej i książeczki do nabożeństwa, publikację specjalnego numeru Legnickich Wiadomości Diecezjalnych oraz specjalnej pozycji naukowej w serii Biblioteki Diecezji Legnickiej o problematyce ewangelizacyjnej w naszych czasach, a także liczne dzieła charytatywne.
Ukończono i konsekrowano kilka świątyń. Wśród nich znalazły się: jubileuszowy kościół pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu - do którego przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z pobliskich Niemiec; kościół Księży Salezjanów pw. św. Jana Bosco w Lubinie; kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w byłym górniczym mieście - Wałbrzychu; kościoły filialne - pw. Matki Bożej Fatimskiej w Borowicach (k. Karpacza) i pw. św. Anny w Żarce nad Nysą.
Rok Wielkiego Jubileuszu szczególnie upamiętniają krzyże jubileuszowe. Pierwszym z nich był krzyż jubileuszowy, który staraniem duchowieństwa, władz miejskich i wiernych wszystkich parafii stanął przy wjeździe do miasta Świebodzice. Miało to miejsce 3 października 1999 r.
26 marca br. był dniem poświęcenia krzyża milenijnego w miejscowości Wilczy Las (parafia Okmiany). Krzyż stanął na granicy 3 parafii, 3 powiatów i 4 gmin.
Największy z krzyży jubileuszowych został poświęcony 23 września br. w Wałbrzychu na górującej w najbliższej okolicy górze Chełmiec (869 m n.p.m.). Biskup legnicki w czasie uroczystości poświęcenia krzyża powiedział: "Oddając cześć krzyżowi, pomyślmy o nas samych, że jako Polacy, jako uczniowie Chrystusa - jesteśmy wezwani do wierności krzyżowi, do niesienia naszego krzyża codziennego i do naśladowania Pana. Poświęcając ten krzyż, pragniemy, aby ludzie, patrząc na niego, zrozumieli głębiej miłość Boga do człowieka, rozumieli swoją godność i postępowali tak, by w ich życiu objawiała się miłość i szacunek do każdego człowieka".
Wspomnijmy tu także, że mimo zawiązania się Komitetu Organizacyjnego Budowy Krzyża, na razie nie udało się zrealizować projektu wzniesienia takiego krzyża na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce. Uniemożliwia to brak zgody na wskazaną lokalizację władz Karpacza - gospodarza tego terenu.
Kolejnym dziełem upamiętniającym przeżywany Rok Jubileuszowy w diecezji legnickiej jest poświęcony 16 października br. Diecezjalny Dom Księży Emerytów im. św. Jadwigi Śląskiej. Prace remontowe rozpoczęto w 1998 r., finansowane były z ofiar kapłanów, wspólnot parafialnych oraz sponsorów z zagranicy - szczególnie z Niemiec i Włoch. Posługę pielęgniarską prowadzą w Domu siostry karmelitanki oraz personel świecki. Znajdują się tu 2 kaplice, 24 mieszkania dla księży, jadalnia, kuchnia z zapleczem i magazynami, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, winda, gabinet zabiegowy i gabinety rehabilitacyjne oraz ekologiczna kotłownia. W pomieszczeniach budynku znalazła także miejsce od lipca br. Stacja Opieki Caritas, służąca pomocą pielęgniarską mieszkańcom Legnicy i okolic.

Te - przedstawione skrótowo - powstałe i dokonujące się jeszcze dzieła w diecezji legnickiej są okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom. Panu Bogu - za dzieło naszego Odkupienia. Ludziom - za wszelkie działanie inspirowane wiarą, która jest odpowiedzią na wielką Bożą miłość, a wyrażające się w tych konkretnych dziełach, które przypominają i upamiętniają przeżywany Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Święta z hebanową twarzą

Gdybym spotkała tych handlarzy niewolnikami, którzy mnie porwali, a także tych, którzy mnie torturowali, uklękłabym przed nimi i ucałowałabym im ręce, ponieważ gdyby się to wszystko nie wydarzyło, nie byłabym teraz ani chrześcijanką, ani zakonnicą...” – pisała po latach św. Józefina Bakhita. Urodziła się najprawdopodobniej w 1869 r. Imię Bakhita nie było imieniem nadanym jej przez rodziców, ale przez handlarzy niewolnikami, którzy porwali ją z sudańskiej wioski, gdy miała zaledwie 7 lat. Kilkakrotnie sprzedawana w ciągu 10 lat, doświadczyła udręki niewolnictwa. Właściciele chłostali ją za najmniejsze przewinienia. Okrutną pamiątką z niewoli pozostał tatuaż. Wycinano go brzytwą, a świeże rany zasypywano solą. Bakhita cierpiała i traciła nadzieję. Jej los odmienił się, kiedy na targu niewolników w Chartumie kupił ją włoski konsul Callisto Legnani. Po odwołaniu go z placówki w Sudanie, polityk zabrał ją do Włoch. To w rodzinie Legnanich Bakhita doświadczyła dobroci, miłości i szacunku. Na czas jednego z służbowych wyjazdów małżonków zamieszkała u sióstr kanosjanek. I tu dokonał się przełom. Młoda Afrykanka poprosiła o pomoc w poznaniu tego Boga, którego od dziecka „odczuwała w sercu, nie wiedząc, kim On jest”. Po kilku miesiącach, w wieku 21 lat, przyjęła chrzest i nowe imię: Józefina. Nie wróciła już do domu Legnanich, ale pozostała w katechumenacie i stopniowo odkrywała plany Boga względem swego życia. Przez wieczystą profesję zakonną stała się w pełni duchową córką św. Magdaleny di Canossa. Przez ponad 50 lat „czarna siostra” była kucharką, praczką, szwaczką, zakrystianką i furtianką. Jej ciepły głos, o specyficznej dla Afrykańczyków modulacji, dodawał otuchy ubogim i cierpiącym, którzy pukali do drzwi furty. Pokora i miłość, z jaką była w stanie wybaczyć porywaczom, zrodziły się ze spotkania Boga. Uwierzyła Jezusowi, który mówi: „WEŹCIE NA SIEBIE MOJE JARZMO I UCZCIE SIĘ ODE MNIE, BO JESTEM CICHY I POKORNEGO SERCA” (Mt 11, 29). Bez tego spotkania i bez wiary Jan Paweł II w 2000 r. nie ogłosiłby jej świętą i nie nazwał „siostrą uniwersalną”.

CZYTAJ DALEJ

Sto pięćdziesiąt porcji!

2023-02-08 15:29

Małgorzata Pabis

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak.

    Po raz piąty Kościół Rektoralny Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w ramach akcji „Zupa od św. Siostry Faustyny” zakupił i dostarczył do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio sto pięćdziesiąt porcji zupy.

    Posiłki zostały dostarczone w środę, 8 lutego. - Tym razem kucharze z restauracji Agape ugotowali pyszny kapuśniak. Mamy nadzieję, że smakował on wszystkim, którzy od rana czekali w kolejce, by otrzymać coś ciepłego do zjedzenia, bo zima w Krakowie nie odpuszcza – mówi Małgorzata Pabis, rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach i dodaje, że już za kilka dni, jeśli fundusze na to pozwolą, do Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zostaną dostarczone pączki w Tłusty Czwartek. - Wierzymy, że nasi darczyńcy nie zawiodą i uda nam się zrealizować i to zamierzenie – podkreśla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję