Reklama

Rok Jubileuszowy w Diecezji Legnickiej

Niedziela Ogólnopolska 49/2000

Dobiega końca obchodzony uroczyście w całym świecie Rok Wielkiego Jubileuszu. W diecezji legnickiej przygotowania do tego wielkiego wydarzenia zaczęły się w 1998 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak powołał Diecezjalny Komitet Przygotowania i Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W ramach duchowego przygotowania przeprowadzono w każdej parafii misje św. lub rekolekcje, zakończone aktem poświęcenia każdej parafii i rodziny Najświętszemu Sercu Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystego Aktu Oddania całej diecezji Chrystusowi Królowi dokonał Biskup legnicki podczas centralnych, diecezjalnych uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 8. rocznicę ustanowienia diecezji, 25 marca 2000 r. Specjalnym dekretem Biskupa legnickiego zostały wyznaczone świątynie jubileuszowe. W każdą czwartą sobotę miesiąca kościoły te stają się miejscem pielgrzymowania poszczególnych wspólnot, grup i stowarzyszeń parafialnych.
Wśród dzieł, które mają upamiętnić Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, wymienić trzeba: konsekracje wybudowanych kościołów, wzniesienie krzyży jubileuszowych, zakończenie remontów świątyń, otwarcie Domu Księży Emerytów w Legnicy, fundacje dzwonów jubileuszowych, fundacje naczyń i szat liturgicznych, publikację Księgi Nabożeństw Diecezji Legnickiej i książeczki do nabożeństwa, publikację specjalnego numeru Legnickich Wiadomości Diecezjalnych oraz specjalnej pozycji naukowej w serii Biblioteki Diecezji Legnickiej o problematyce ewangelizacyjnej w naszych czasach, a także liczne dzieła charytatywne.
Ukończono i konsekrowano kilka świątyń. Wśród nich znalazły się: jubileuszowy kościół pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu - do którego przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z pobliskich Niemiec; kościół Księży Salezjanów pw. św. Jana Bosco w Lubinie; kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w byłym górniczym mieście - Wałbrzychu; kościoły filialne - pw. Matki Bożej Fatimskiej w Borowicach (k. Karpacza) i pw. św. Anny w Żarce nad Nysą.
Rok Wielkiego Jubileuszu szczególnie upamiętniają krzyże jubileuszowe. Pierwszym z nich był krzyż jubileuszowy, który staraniem duchowieństwa, władz miejskich i wiernych wszystkich parafii stanął przy wjeździe do miasta Świebodzice. Miało to miejsce 3 października 1999 r.
26 marca br. był dniem poświęcenia krzyża milenijnego w miejscowości Wilczy Las (parafia Okmiany). Krzyż stanął na granicy 3 parafii, 3 powiatów i 4 gmin.
Największy z krzyży jubileuszowych został poświęcony 23 września br. w Wałbrzychu na górującej w najbliższej okolicy górze Chełmiec (869 m n.p.m.). Biskup legnicki w czasie uroczystości poświęcenia krzyża powiedział: "Oddając cześć krzyżowi, pomyślmy o nas samych, że jako Polacy, jako uczniowie Chrystusa - jesteśmy wezwani do wierności krzyżowi, do niesienia naszego krzyża codziennego i do naśladowania Pana. Poświęcając ten krzyż, pragniemy, aby ludzie, patrząc na niego, zrozumieli głębiej miłość Boga do człowieka, rozumieli swoją godność i postępowali tak, by w ich życiu objawiała się miłość i szacunek do każdego człowieka".
Wspomnijmy tu także, że mimo zawiązania się Komitetu Organizacyjnego Budowy Krzyża, na razie nie udało się zrealizować projektu wzniesienia takiego krzyża na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce. Uniemożliwia to brak zgody na wskazaną lokalizację władz Karpacza - gospodarza tego terenu.
Kolejnym dziełem upamiętniającym przeżywany Rok Jubileuszowy w diecezji legnickiej jest poświęcony 16 października br. Diecezjalny Dom Księży Emerytów im. św. Jadwigi Śląskiej. Prace remontowe rozpoczęto w 1998 r., finansowane były z ofiar kapłanów, wspólnot parafialnych oraz sponsorów z zagranicy - szczególnie z Niemiec i Włoch. Posługę pielęgniarską prowadzą w Domu siostry karmelitanki oraz personel świecki. Znajdują się tu 2 kaplice, 24 mieszkania dla księży, jadalnia, kuchnia z zapleczem i magazynami, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, winda, gabinet zabiegowy i gabinety rehabilitacyjne oraz ekologiczna kotłownia. W pomieszczeniach budynku znalazła także miejsce od lipca br. Stacja Opieki Caritas, służąca pomocą pielęgniarską mieszkańcom Legnicy i okolic.

Te - przedstawione skrótowo - powstałe i dokonujące się jeszcze dzieła w diecezji legnickiej są okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom. Panu Bogu - za dzieło naszego Odkupienia. Ludziom - za wszelkie działanie inspirowane wiarą, która jest odpowiedzią na wielką Bożą miłość, a wyrażające się w tych konkretnych dziełach, które przypominają i upamiętniają przeżywany Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: 2-3 grudnia obędzie się ogólnopolska zbiórka żywności "Tak. Pomagam!"

2022-11-28 07:24

[ TEMATY ]

Caritas

Adobe Stock

Caritas Polska we współpracy ze swoimi oddziałami diecezjalnymi organizuje 2-3 grudnia w supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całym kraju XXI zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!".

Zgodnie z tradycją z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całym kraju zbiórkę żywności pod hasłem "Tak, Pomagam!". W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 14,6 tys. wolontariuszy.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję