Reklama

Rok Jubileuszowy w Diecezji Legnickiej

Niedziela Ogólnopolska 49/2000

Dobiega końca obchodzony uroczyście w całym świecie Rok Wielkiego Jubileuszu. W diecezji legnickiej przygotowania do tego wielkiego wydarzenia zaczęły się w 1998 r., kiedy to bp Tadeusz Rybak powołał Diecezjalny Komitet Przygotowania i Obchodów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
W ramach duchowego przygotowania przeprowadzono w każdej parafii misje św. lub rekolekcje, zakończone aktem poświęcenia każdej parafii i rodziny Najświętszemu Sercu Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystego Aktu Oddania całej diecezji Chrystusowi Królowi dokonał Biskup legnicki podczas centralnych, diecezjalnych uroczystości jubileuszowych, które odbyły się w 8. rocznicę ustanowienia diecezji, 25 marca 2000 r. Specjalnym dekretem Biskupa legnickiego zostały wyznaczone świątynie jubileuszowe. W każdą czwartą sobotę miesiąca kościoły te stają się miejscem pielgrzymowania poszczególnych wspólnot, grup i stowarzyszeń parafialnych.
Wśród dzieł, które mają upamiętnić Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, wymienić trzeba: konsekracje wybudowanych kościołów, wzniesienie krzyży jubileuszowych, zakończenie remontów świątyń, otwarcie Domu Księży Emerytów w Legnicy, fundacje dzwonów jubileuszowych, fundacje naczyń i szat liturgicznych, publikację Księgi Nabożeństw Diecezji Legnickiej i książeczki do nabożeństwa, publikację specjalnego numeru Legnickich Wiadomości Diecezjalnych oraz specjalnej pozycji naukowej w serii Biblioteki Diecezji Legnickiej o problematyce ewangelizacyjnej w naszych czasach, a także liczne dzieła charytatywne.
Ukończono i konsekrowano kilka świątyń. Wśród nich znalazły się: jubileuszowy kościół pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu - do którego przybywają pielgrzymi nie tylko z Polski, ale i z pobliskich Niemiec; kościół Księży Salezjanów pw. św. Jana Bosco w Lubinie; kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w byłym górniczym mieście - Wałbrzychu; kościoły filialne - pw. Matki Bożej Fatimskiej w Borowicach (k. Karpacza) i pw. św. Anny w Żarce nad Nysą.
Rok Wielkiego Jubileuszu szczególnie upamiętniają krzyże jubileuszowe. Pierwszym z nich był krzyż jubileuszowy, który staraniem duchowieństwa, władz miejskich i wiernych wszystkich parafii stanął przy wjeździe do miasta Świebodzice. Miało to miejsce 3 października 1999 r.
26 marca br. był dniem poświęcenia krzyża milenijnego w miejscowości Wilczy Las (parafia Okmiany). Krzyż stanął na granicy 3 parafii, 3 powiatów i 4 gmin.
Największy z krzyży jubileuszowych został poświęcony 23 września br. w Wałbrzychu na górującej w najbliższej okolicy górze Chełmiec (869 m n.p.m.). Biskup legnicki w czasie uroczystości poświęcenia krzyża powiedział: "Oddając cześć krzyżowi, pomyślmy o nas samych, że jako Polacy, jako uczniowie Chrystusa - jesteśmy wezwani do wierności krzyżowi, do niesienia naszego krzyża codziennego i do naśladowania Pana. Poświęcając ten krzyż, pragniemy, aby ludzie, patrząc na niego, zrozumieli głębiej miłość Boga do człowieka, rozumieli swoją godność i postępowali tak, by w ich życiu objawiała się miłość i szacunek do każdego człowieka".
Wspomnijmy tu także, że mimo zawiązania się Komitetu Organizacyjnego Budowy Krzyża, na razie nie udało się zrealizować projektu wzniesienia takiego krzyża na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce. Uniemożliwia to brak zgody na wskazaną lokalizację władz Karpacza - gospodarza tego terenu.
Kolejnym dziełem upamiętniającym przeżywany Rok Jubileuszowy w diecezji legnickiej jest poświęcony 16 października br. Diecezjalny Dom Księży Emerytów im. św. Jadwigi Śląskiej. Prace remontowe rozpoczęto w 1998 r., finansowane były z ofiar kapłanów, wspólnot parafialnych oraz sponsorów z zagranicy - szczególnie z Niemiec i Włoch. Posługę pielęgniarską prowadzą w Domu siostry karmelitanki oraz personel świecki. Znajdują się tu 2 kaplice, 24 mieszkania dla księży, jadalnia, kuchnia z zapleczem i magazynami, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, winda, gabinet zabiegowy i gabinety rehabilitacyjne oraz ekologiczna kotłownia. W pomieszczeniach budynku znalazła także miejsce od lipca br. Stacja Opieki Caritas, służąca pomocą pielęgniarską mieszkańcom Legnicy i okolic.

Te - przedstawione skrótowo - powstałe i dokonujące się jeszcze dzieła w diecezji legnickiej są okazją do wyrażenia wdzięczności Panu Bogu i ludziom. Panu Bogu - za dzieło naszego Odkupienia. Ludziom - za wszelkie działanie inspirowane wiarą, która jest odpowiedzią na wielką Bożą miłość, a wyrażające się w tych konkretnych dziełach, które przypominają i upamiętniają przeżywany Rok Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ podpisał notę dyplomatyczną ws. reparacji wojennych od Niemiec

2022-10-03 11:21

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podpisał w poniedziałek notę dyplomatyczną, która ma zostać przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Niemiec ws. reparacji wojennych.

"Nota dyplomatyczną, którą właśnie parafowałem zostanie przekazana ministerstwu spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec" - oświadczył Rau.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję