Reklama

Patrząc w niebo

Ryby

Bezksiężycowe noce były doskonałą okazją do zachwycania się Drogą Mleczną, rozciągającą się wysoko nad naszymi głowami. Po zachodzie Słońca na różowym jeszcze niebie i nisko nad horyzontem dostrzeżemy teraz piękną planetę Wenus. Świeci bardzo jasno i ukaże się znacznie wcześniej niż wszystkie inne gwiazdy. Czasu na jej obserwacje mamy jednak niewiele, gdyż po zapadnięciu czarnej nocy szybko zajdzie pod horyzont. W tym obszarze nieba najwcześniej ujrzymy jasne gwiazdy Trójkąta Letniego. Najniżej zaświeci Altair w gwiazdozbiorze Orła, trochę wyżej Wega w Lutni oraz Deneb w konstelacji Łabędzia. Prawie w zenicie widzimy gwiazdozbiór Cefeusza, czyli "Domek Baby-Yagi". Obok świeci piękna Kasjopea, przypominająca swoim kształtem literkę " W". Dalej znajdziemy też gwiazdozbiór Perseusza, ale nasz wzrok przyciągnie jednak bardzo jasna planeta Jowisz, cudowna ozdoba tegorocznych jesiennych wieczorów. Nieco wyżej na prawo widzimy drugą planetę Saturn, a obydwie te planety tworzą mały trójkąt wraz z pobliskimi Plejadami w gwiazdozbiorze Byka. Na tle Drogi Mlecznej świeci konstelacja Woźnicy, o której pisałem tydzień temu. Nietrudno odnaleźć ten gwiazdozbiór ze względu na jego najjaśniejszą gwiazdę Capellę (czyli Kozę). Świecąca żółtym światłem z odległości 41 lat świetlnych piękna Capella jest jedną z najładniejszych gwiazd na naszym niebie.
Gdy już nacieszymy wzrok znajomymi nam planetami i konstelacjami, ustawmy się przodem do południowo-wschodniego horyzontu. Tutaj pod Andromedą i Pegazem (popatrzmy na naszą mapkę) rozciąga się rozległy gwiazdozbiór Ryb, jeden z najważniejszych dla nas układów gwiazd. Znajduje się w nim bowiem tzw. punkt równonocy wiosennej, w którym równik niebieski przecina się z ekliptyką. Nazywamy go punktem Barana, ponieważ kiedyś znajdował się on w pobliskim gwiazdozbiorze Barana. Z powodu zjawiska precesji przesunął się jednak teraz do konstelacji Ryb, a za dalsze 500 lat przesunie się jeszcze dalej do konstelacji Wodnika. W kulturze chrześcijańskiej "Pierwszą Rybę" zaczęto identyfikować z Chrystusem, który narodził się właśnie wówczas, gdy punkt równonocy wiosennej przesunął się do gwiazdozbioru Ryb, sygnalizując początek " Nowej Ery". Jak wiemy, Słońce przechodzi przez ten punkt 21 marca, kiedy to zaczyna się wiosna. Jest to piękna symbolika chrześcijańskiej Nowej Ery, o której warto pamiętać.
Na wizerunkach pochodzących z XIII w. ryby połączone są pyskami, późniejsze zaś ryciny pokazują połączenie odwrotne. Właśnie nazwa najjaśniejszej gwiazdy, Al Rischa, z arabskiego oznacza powróz lub węzeł. W rzeczywistości jest to układ dwóch gwiazd świecących z odległości 130 lat świetlnych i obiegających się nawzajem co 900 lat. W Rybach znajduje się też odległa o 13 lat świetlnych Gwiazda Van Maanena, jeden z pierwszych odkrytych białych karłów. Średnica tego białego karła stanowi zaledwie jedną stutysięczną średnicy naszego Słońca, ale jego masa jest od słonecznej trzy razy większa. Zauważmy tylko, że jedna łyżeczka materii tej gwiazdy ważyłaby na Ziemi aż 10 ton! Przypomnę, że biały karzeł jest starą umierającą gwiazdą, w której wyczerpały się już wszystkie zasoby paliwa jądrowego.
W Rybach znajdziemy też ciekawą galaktykę spiralną M74 o masie równej 250 miliardom mas naszego Słońca. Zawiera ona wiele mgławic gazowych i znajduje się w odległości 30 milionów lat świetlnych od nas. To wcale nie jest jakaś specjalnie duża odległość we wszechświecie, ale dla nas jest ona jednak niewyobrażalnie wielka. Podziwiając rozgwieżdżone nocne niebo, popłyńmy więc myślami "hen, tam daleko", na krańce świata, pomarzyć przecież można. Do zobaczenia pod gwiazdami.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrzejkowy Bal Seniora

2022-11-29 17:21

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Parafia Ducha Świętego

Andrzejkowy Bal Seniora

ks. Rafał Witkowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zorganizował wieczorem 29 listopada 2022 r. z okazji Święta św. Andrzeja w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze „Andrzejkowy Bal Seniora”.

Jak mówi Sylwia Grzyb, Koordynator ds. Parafialnych Zespołów Caritas, idea wspólnego świętowania wzięła się stąd, iż w diecezji prężnie funkcjonuje kilkanaście Klubów Seniora, które chcą się wspólnie spotykać i działać. W Andrzejkowej Gali udział wzięli seniorzy z Klubów Seniora z zielonogórskich parafii: Ducha Świętego, Podwyższenia Krzyża Świętego, Matki Bożej Częstochowskiej i Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję