Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

"Wstań, weź swoje nosze i chodź" - te słowa skierował Jezus do paralityka w dzisiejszej Ewangelii. A chory po prostu wstał... I chodził. Tak wielką moc ma Jezus! Tylko... czy my w to wierzymy? Czy potrafimy tak po prostu wstać i żyć inaczej? Czy naprawdę wierzymy, że tylko Jezus może uzdrowić każdą naszą ranę, ból, że może podnieść nas z najgłębszego dołu?

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Ewangelia (J 5, 1-16)

Uzdrowienie paralityka w sadzawce Betesda

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy.

W Jerozolimie zaś jest przy Owczej Bramie sadzawka, nazwana po hebrajsku Betesda, mająca pięć krużganków. Leżało w nich mnóstwo chorych: niewidomych, chromych, sparaliżowanych.

Znajdował się tam pewien człowiek, który już od lat trzydziestu ośmiu cierpiał na swoją chorobę. Gdy Jezus ujrzał go leżącego i poznał, że czeka już dłuższy czas, rzekł do niego: «Czy chcesz wyzdrowieć?»

Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody. W czasie kiedy ja dochodzę, inny wstępuje przede mną».

Rzekł do niego Jezus: «Wstań, weź swoje nosze i chodź!» Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.

Jednakże dnia tego był szabat. Rzekli więc Żydzi do uzdrowionego: «Dziś jest szabat, nie wolno ci dźwigać twoich noszy».

On im odpowiedział: «Ten, który mnie uzdrowił, rzekł do mnie: Weź swoje nosze i chodź». Pytali go więc: «Cóż to za człowiek ci powiedział: Weź i chodź?» Lecz uzdrowiony nie wiedział, kim On jest; albowiem Jezus odsunął się od tłumu, który był w tym miejscu.

Potem Jezus znalazł go w świątyni i rzekł do niego: «Oto wyzdrowiałeś. Nie grzesz już więcej, aby ci się coś gorszego nie przydarzyło». Człowiek ów odszedł i oznajmił Żydom, że to Jezus go uzdrowił. I dlatego Żydzi prześladowali Jezusa, że czynił takie rzeczy w szabat.

Rozważanie słowa Bożego:

„Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki…” Te słowa z dzisiejszej Ewangelii to wołanie wielu chorych i cierpiących do sumień ludzkich. Tylko Jezus daje uzdrowienie i moc. Niestety bardzo często my sami wkładamy człowieka jedynie w paragrafy prawa tak jak faryzeusze: „Dziś jest szabat, nie wolno ci nieść twojego łoża”.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

WYZWANIE: Może czujesz się dziś jak ten paralityk? Może... jesteś zupełnie zdrowy fizycznie, a ciągle nie jesteś w stanie stać na własnych nogach? Może patrzysz, a nie widzisz, może słyszysz, a ciągle jesteś głuchy? Czy słyszysz, że te słowa: wstań i chodź, są kierowane też do Ciebie? Znajdź dziś chwilkę na krótką modlitwę za samego siebie: byś wstał, byś przejrzał, byś usłyszał. Swoimi słowami - prosto z serca.

Podziel się cytatem

2021-03-15 21:30

Ocena: +40 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odkryj 40 szans dla ducha i ciała

[ TEMATY ]

Wielki Post

Choć do Środy Popielcowej pozostał miesiąc, w wielu parafiach i wspólnotach trwają już przygotowania do rozpoczęcia tegorocznego Wielkiego Postu. Jedną z pomocy w przeżywaniu tego czasu jest Zdrapka Wielkopostna, która ukazała się w Polsce już czwarty raz. Tegoroczna edycja zatytułowana „Duch, który umacnia miłość” nawiązuje do hasła dwuletniego programu duszpasterskiego realizowanego obecnie w Kościele polskim.

Wizerunek zdrapki, opracowany w biało-czerwonych barwach i zawierający zarys Polski, ma z kolei przypominać o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2018 odbyła się 18 stycznia br. w internecie. Popularni blogerzy z entuzjazmem prezentowali swoim widzom i czytelnikom wizerunek i hasło tegorocznej Zdrapki.

CZYTAJ DALEJ

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego ścieżkami

Na progu Adwentu, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny, mszalna Liturgia Słowa przypomina Izajaszową wizję pokoju królestwa Bożego, który nastanie na końcu czasów. Do Jerozolimy, miasta wybranego przez Boga, popłyną wszystkie narody i będą się wzajemnie zachęcać do poznawania i przyjęcia woli Bożej. Chociaż całkowite spełnienie tej wizji pozostaje sprawą przyszłości znanej tylko Bogu, to przecież Jerozolima, miejsce męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, nieustannie gromadzi wiernych z całego świata i powietrze nad nią jest gęste od modlitwy zanoszonej w różnych językach. Solidarne nawrócenie i powrót do Boga staną się fundamentem powszechnego pokoju, co symbolizuje przekucie mieczy na lemiesze, a włóczni na sierpy. Narzędzia wojny posłużą pomnażaniu dóbr i pomyślności ludzi. Ta wspaniała wizja, utrwalona na pomniku umieszczonym przed nowojorską siedzibą ONZ, w świecie naznaczonym wojnami i przemocą przypomina, że powinno – i z Bożą pomocą może – być inaczej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję