Reklama

Niedziela Świdnicka

Okrągłe urodziny bp. Marka Mendyka

Złóż życzenia Pasterzowi Diecezji Świdnickiej.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk zasiadający na Katedrze w czasie ingresu.

Bp Marek Mendyk zasiadający na Katedrze w czasie ingresu.

Najlepsze życzenia: wszelkich łask i Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej, św. Józefa oraz patrona - św. Marka składamy Naszemu Pasterzowi.

Jeżeli chcesz złożyć życzenia bp Markowi Mendykowi, można to uczynić na naszym profilu Facebooka lub mailem, na adres: swidnica@niedziela.pl

Reklama

Najciekawsze życzenia opublikujemy na stronie Niedzieli Świdnickiej.

Przypomnijmy, że bp Marek urodził się 18.03.1961 roku w Głuszycy. W latach 1981–1987 studiował w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Studia ukończył z magisterium z teologii w zakresie teologii pastoralnej. Święceń prezbiteratu udzielił mu 23 maja 1987 w archikatedrze wrocławskiej kardynał Henryk Gulbinowicz. W latach 1991–1995 odbył studia specjalistyczne w zakresie katechetyki w Instytucie Teologii Pastoralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, które ukończył z doktoratem z nauk teologicznych. W latach 1999–2000 studiował na Uniwersytecie w Eichstätt. W latach 1987–1991 był wikariuszem w parafii św. Jerzego w Dzierżoniowie. W 1992 został inkardynowany do nowo ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji legnickiej. 24 grudnia 2008 papież Benedykt XVI ustanowił go biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie otrzymał 31 stycznia 2009 w katedrze legnickiej. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „In Verbo Tuo, Domine” (Na Twoje Słowo, Panie). 31 marca 2020 decyzją papieża Franciszka, bp Marek Mendyk został ustanowiony Biskupem Diecezjalnym Diecezji Świdnickiej, którą kanonicznie objął 23 kwietnia 2020 r. Ingres do katedry świdnickiej odbył 12 września 2020 r.

W dniu dzisiejszym tj. 18 marca br. w Katedrze Świdnickiej odbyła się, dziękczynna Msza Św. pod przewodnictwem ks. prał. Piotra Śliwki, w czasie której modlono się o potrzebne łaski dla Pasterza naszej Diecezji w dniu urodzin, prosząc o potrzebne siły do kierowania diecezją, którą bp. Markowi Mendykowi powierzyła Opatrzność Boża.

2021-03-18 11:13

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odbudować źródła nadziei. Rekolekcje Asystentów Akcji Katolickiej

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

bp Marek Mendyk

Bardo

FB Akcja Katolicka w Polsce

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

Kapłani, którzy przybyli z 13 polskich diecezji na koniec rekolekcji odwiedzili bardzkie sanktuarium Strażniczki Wiary Świętej

W Domu Rekolekcyjnym Diecezji Świdnickiej im. św. Anieli Merici, diecezjalni Asystenci Akcji Katolickiej uczestniczyli w trzydniowych rekolekcjach.

Czas duchowych ćwiczeń stał się również okazją do pierwszego wspólnego spotkania, diecezjalnych Asystentów Akcji Katolickiej z mianowanym w połowie listopada ubiegłego roku bp. Markiem Mendykiem, Krajowym Asystentem Akcji Katolickiej, który prowadził rozważania formacyjne z tematem przewodnim "Odbudować źródła nadziei". Biskup diecezji świdnickiej w wygłoszonych konferencjach zwracał uwagę na nadzieję, która płynie z słuchania słowa Bożego. Odwołując się do doświadczenia św. Piotra pokazywał, że Chrystus nie rezygnuje ze swoich uczniów.

CZYTAJ DALEJ

Premiera filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” w TVP1

2022-05-17 17:15

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Karol Porwich/Niedziela

W środę, 18 maja o godz. 21:00 w TVP1 odbędzie się premiera filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” w reżyserii Pauliny Guzik.

Tytuł „Szklany Dom” nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Kościół naszych czasów powinien stać się szklanym domem, przejrzystym i wiarygodnym, i jest to dobre”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zmitrowicz z Ukrainy prosi o pomoc

2022-05-19 17:30

[ TEMATY ]

apel o pomoc

#pomocdlaUkrainy

Bp Radosław Zmitrowicz

oblaci.pl

Bp Radosław Zmitrowicz

Bp Radosław Zmitrowicz

Bp Radosław Zmitrowicz z diecezji kamieniecko-podolskiej zwrócił się z prośbą o kontynuowanie pomocy dla Ukrainy. Specjalny list skierował do mieszkańców z Kozienic, skąd pochodzi. Dlatego też w najbliższą niedzielę, 22 maja w kościołach, będą zbierane pieniądze na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. "Jest bardzo wielu przesiedleńców, ostrzał rakietowy od czasu do czasu zabija ludzi i niszczy infrastrukturę, coraz częstsze pogrzeby tych co zginęli, ranni żołnierze wracający na leczenie i rehabilitację, rozdzielone rodziny, niepewność, coraz trudniejsza sytuacja ekonomiczna" - napisał hierarcha.

W liście bp Zmitrowicz napisał, że "przeżywamy bardzo trudny czas, którego nikt nie oczekiwał". - Przeżywamy Drogę Krzyżową. Nasz Pan i Zbawiciel cierpi ogromnie na ukraińskiej ziemi. Dzieje się wielkie zło, ale widzimy, że dzieje się też bardzo wiele dobra. Tak wiele poświęcenia i heroizmu, solidarności, wzajemnej pomocy, tak intensywna i żarliwa modlitwa w wielu miejscach. Wielu z nas przechodzi ten egzamin z wiary i człowieczeństwa dobrze. To jest przywilej i łaska dla nas, że możemy pomagać, służyć zgodnie z naszym powołaniem - czytamy w liście biskupa pomocniczego diecezji kamieniecko-podolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję