Reklama

Polska

Rok Rodziny w Polsce rozpoczyna się na Jasnej Górze

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze. Już dziś podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpi zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski. Jutro, w uroczystość św. Józefa, odprawiona zostanie Msza św. oficjalnie inaugurująca obchody.

„Chcemy w ręce Matki Bożej złożyć naszą troskę o małżeństwo i rodzinę, a także wszystkie inicjatywy, pomysły i działania, które będziemy podejmowali w całym Roku Rodziny” - powiedział ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Kapłan podkreślił, że modlitwa upływać będzie w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który otworzy ten rok już jutro.

„Doświadczając dzisiaj wielu problemów na poziomie przeżywania miłości małżeńskiej i rodzinnej, chcemy od Królowej Rodzin uczyć się miłości, która ma być obecna, dzień po dniu” - powiedział ks. Drąg.

Reklama

Wśród problemów, z którymi borykają się współcześnie małżeństwa i rodziny, ks. Przemysław Drąg wymienił m.in. brak determinacji i walki o miłość małżeńską i rodzinną. „W wielu przypadkach małżonkowie przeżywający problemy zbyt łatwo się poddają, nie potrafią sobie przebaczyć” - wyjaśnił ks. Drąg.

Jednym z wyzwań Roku Rodziny, według duszpasterza, stanie się poznanie papieskiego dokumentu „Amoris laetitia” i to nie tylko przez małżonków, ale również przez duszpasterzy, aby w parafiach skupiono się na duszpasterstwie rodzin.

Ks. Przemysław Drąg przewodniczyć będzie dzisiejszej modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Jutro, w uroczystość św. Józefa, wygłosi kazanie podczas Eucharystii celebrowanej w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Mszy świętej przewodniczyć ma przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.

Reklama

Jasna Góra towarzyszy rodzinom modlitwą i działaniem nie tylko od święta. Oprócz duchowego wsparcia niesiona jest także konkretna pomoc - duchowa, psychologiczna i materialna.

Od 1964 roku przy sanktuarium, pod różnymi nazwami i w różnej formie, działa Poradnia Życia Rodzinnego. W placówce niesione jest wsparcie w sytuacjach kryzysów i konfliktów, a także wielu osobistych problemów. Działalność Poradni Życia Rodzinnego to także m.in. edukacja w dziedzinie nauki Kościoła o małżeństwie, rodzinie i życiu, czy wspieranie umiejętności podejmowania decyzji i rozeznawania powołania.

Pomoc udzielana przez Poradnię Życia Rodzinnego przy Jasnej Górze jest bezpłatna. Szczegółowy zakres podejmowanych spraw, zasady korzystania i więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pzr.jasnagora.pl oraz pod nr tel 34 37 77 248.

Oprócz Poradni Życia Rodzinnego ludziom w potrzebie służą przy Jasnej Górze także Poradnia psychologiczno-religijna i Jasnogórski Telefon Zaufania. Kilkadziesiąt rodzin korzysta też z materialnej pomocy udzielanej przez Jasnogórski Punkt Charytatywny.

2021-03-18 19:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Rodziny rozpoczęty

Niedziela małopolska 15/2021, str. III

[ TEMATY ]

Rok Rodziny

Małgorzata Pabis

Przedstawiciele dekanatów otrzymali adhortację Amoris laetitia

Przedstawiciele dekanatów otrzymali adhortację Amoris laetitia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach został zainaugurowany w diecezji Rok Rodziny Amoris laetitia.

Zebranych w bazylice na Eucharystii powitał ks. Zbigniew Bielas. Kustosz sanktuarium przypomniał, że w tym miejscu 17 sierpnia 2002 r. św. Jan Paweł II zawierzył cały świat Bożemu Miłosierdziu. – Ten Akt zawierzenia ponawiamy tu każdego dnia – powiedział i dodał, że od kilkunastu lat w świątyni trwa modlitwa w obronie życia. W każdą drugą sobotę miesiąca można włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, a w każdą środę Msza św. o godz. 18 jest odprawiana w intencjach: przebłagania Miłosiernego Boga za odrzucony dar życia, o wzrost szacunku dla życia ludzkiego oraz o zapewnienie w ustawodawstwach wszystkich krajów bezwarunkowego prawa do życia każdemu człowiekowi od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

KSM przyznał ordery za zasługi w pracy z młodzieżą

2021-09-19 09:16

[ TEMATY ]

KSM

order

ksm.org.pl

Druhna Renata Hasiuk, minister Piotr Mazurek i ks. kanonik Stanisław Chodźko to tegoroczni laureaci Orderu im. ks. prałata Antoniego Sołtysika. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w ten sposób uhonorowało osoby wybitnie zasłużone w pracy z młodzieżą na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Przyznawanie orderu zainicjowano w ubiegłym roku w trakcie obchodów 30. rocznicy reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Patronem nagrody jest wieloletni duszpasterz młodzieży i przyjaciel św. Jana Pawła II – ks. Antoni Sołtysik. To z jego inicjatywy po upadku komunizmu ponownie powołano w Polsce KSM.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję