Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: trwają obchody Roku św. Józefa

Ożywienie kultu św. Józefa w parafiach, a szczególnie w tych, którym on patronuje, dowartościowanie dni świątecznych dedykowanych świętemu, wprowadzenie niedziel „Józefowych” i popularyzacja nauczania Kościoła – te m.in. cele realizowane są obecnie w diecezji kieleckiej.

Chodzi o to, aby w całej diecezji, a szczególnie w parafiach dedykowanych św. Józefowi, ożywić jego kult i przedstawić go jako wzór do naśladowania, zwłaszcza dla mężczyzn i ojców.

W diecezji kieleckiej jest kilka parafii, których patronem jest św. Józef. Tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Bielinach, Zagnańsku i w Kielcach. Tytuł św. Józefa Robotnika przysługuje parafiom w Kielcach, w Dobrzeszowie i w Motkowicach. Św. Józef Rzemieślnik jest też, razem z Najświętszą Maryją Panną Wniebowziętą, patronem parafii Ojców-Grodzisko.

W parafiach tych rozwija się nabożeństwo do św. Józefa. Kuria w Kielcach zachęca, aby w tym roku stały się one miejscem pielgrzymowania – jeśli warunki na to pozwolą. Szczególnie dotyczy to sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i w każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo do świętego Patrona.

Reklama

Idąc za sugestiami listu apostolskiego papieża Franciszka na Rok św. Józefa „Patris corde” oraz wykorzystując bogate dziedzictwo pobożności związane z osobą Świętego, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej przedstawia propozycje duszpasterskie do wykorzystania.

To np. dowartościowanie dni świątecznych św. Józefa, czyli 19 marca i 1 maja (uroczysta celebracja Eucharystii z homilią i odmówienie litanii) oraz święta Świętej Rodziny (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich). Chodzi także o częstsze korzystanie z formularzy Mszy świętej o św. Józefie w ciągu roku liturgicznego oraz o wprowadzenie nabożeństw do św. Józefa w środy lub wtorki, a także 19 dnia każdego miesiąca. Wskazane są niedziele poświęcone św. Józefowi (adoracyjne lub inne z wykorzystaniem tematyki tytułów lub patronatów św. Józefa) oraz  propagowanie nauczania Kościoła na temat św. Józefa, zawartego szczególnie w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Redemptoris custos” i w liście apostolskim Franciszka „Patris corde”.

Dobrą praktyką ma być także zachęcanie wiernych do odmawiana modlitw do św. Józefa, w tym szczególnie litanii; pielgrzymowanie od sanktuariów św. Józefa na terenie Polski i diecezji kieleckiej (jeśli warunki sanitarne związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą); peregrynacja obrazu lub figury św. Józefa po rodzinach parafii (zwłaszcza w parafiach, w których jest patronem); tworzenie w parafiach wspólnot skupiających mężczyzn, jak np. „Mężczyźni św. Józefa”.

2021-03-18 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skarby przemyskiej archikatedry

Niedziela przemyska 44/2020, str. IV

[ TEMATY ]

kult

św. Urszula

Henryk Przodzionko

Ks. Marek Wojnarowski pokazuje jedną z czaszek towarzyszek św. Urszuli

Ks. Marek Wojnarowski pokazuje jedną z czaszek towarzyszek św. Urszuli

Na początku listopada podążamy w kierunku grobowców naszych bliskich. W podziemiach przemyskiej archikatedry, w jednej z krypt znajdują się dwa relikwiarze z czaszkami towarzyszek św. Urszuli, której kult był bardzo silny w średniowieczu.

Święta Urszula jest między innymi patronką nauczycielek i uczennic. Nasza bohaterka wedle najstarszej legendy (z dziesiątego wieku) była brytyjską księżniczką, która wyruszyła do Europy, aby poślubić pogańskiego księcia. Postawiła jednak warunek, aby wybranek przyjął chrzest i przydzielił jej dziesięć towarzyszek, a z kolei każdej tysiąc dziewic i wszystkim jedenaście okrętów. Z tymi towarzyszkami odbyła podróż do Rzymu. Kiedy damy wracały z pielgrzymki, sztorm przywiódł osobliwy orszak w pobliże Kolonii. Tutaj Urszula została zamordowana przez Hunów, gdyż miała odmówić poślubienia ich wodza. Oprawcy byli wówczas świadkami niezwykłej sceny: apoteozy wstępujących do nieba dziewic, towarzyszek Urszuli. Niezwykła scena spowodowała, że Hunowie uciekli z Kolonii, a miasto zostało ocalone.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną "Dobry start"

2022-11-28 11:27

[ TEMATY ]

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

Środa to ostatni dzień na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry start". Od 14 listopada tego roku można to zrobić także za pomocą aplikacji mobilnej mZUS - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

"Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotąd ponad 4,5 mln świadczeń na łączną m kwotę ponad 1,3 mld zł" - poinformował w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję