Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: trwają obchody Roku św. Józefa

Ożywienie kultu św. Józefa w parafiach, a szczególnie w tych, którym on patronuje, dowartościowanie dni świątecznych dedykowanych świętemu, wprowadzenie niedziel „Józefowych” i popularyzacja nauczania Kościoła – te m.in. cele realizowane są obecnie w diecezji kieleckiej.

Chodzi o to, aby w całej diecezji, a szczególnie w parafiach dedykowanych św. Józefowi, ożywić jego kult i przedstawić go jako wzór do naśladowania, zwłaszcza dla mężczyzn i ojców.

W diecezji kieleckiej jest kilka parafii, których patronem jest św. Józef. Tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Bielinach, Zagnańsku i w Kielcach. Tytuł św. Józefa Robotnika przysługuje parafiom w Kielcach, w Dobrzeszowie i w Motkowicach. Św. Józef Rzemieślnik jest też, razem z Najświętszą Maryją Panną Wniebowziętą, patronem parafii Ojców-Grodzisko.

W parafiach tych rozwija się nabożeństwo do św. Józefa. Kuria w Kielcach zachęca, aby w tym roku stały się one miejscem pielgrzymowania – jeśli warunki na to pozwolą. Szczególnie dotyczy to sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i w każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo do świętego Patrona.

Reklama

Idąc za sugestiami listu apostolskiego papieża Franciszka na Rok św. Józefa „Patris corde” oraz wykorzystując bogate dziedzictwo pobożności związane z osobą Świętego, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej przedstawia propozycje duszpasterskie do wykorzystania.

To np. dowartościowanie dni świątecznych św. Józefa, czyli 19 marca i 1 maja (uroczysta celebracja Eucharystii z homilią i odmówienie litanii) oraz święta Świętej Rodziny (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich). Chodzi także o częstsze korzystanie z formularzy Mszy świętej o św. Józefie w ciągu roku liturgicznego oraz o wprowadzenie nabożeństw do św. Józefa w środy lub wtorki, a także 19 dnia każdego miesiąca. Wskazane są niedziele poświęcone św. Józefowi (adoracyjne lub inne z wykorzystaniem tematyki tytułów lub patronatów św. Józefa) oraz  propagowanie nauczania Kościoła na temat św. Józefa, zawartego szczególnie w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Redemptoris custos” i w liście apostolskim Franciszka „Patris corde”.

Dobrą praktyką ma być także zachęcanie wiernych do odmawiana modlitw do św. Józefa, w tym szczególnie litanii; pielgrzymowanie od sanktuariów św. Józefa na terenie Polski i diecezji kieleckiej (jeśli warunki sanitarne związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą); peregrynacja obrazu lub figury św. Józefa po rodzinach parafii (zwłaszcza w parafiach, w których jest patronem); tworzenie w parafiach wspólnot skupiających mężczyzn, jak np. „Mężczyźni św. Józefa”.

2021-03-18 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O św. Józefie i małych Józiach

Niedziela Ogólnopolska 1/2021, str. 27

[ TEMATY ]

św. Józef

Rok św. Józefa

Karol Porwich /Niedziela

Obserwujemy powrót do starych, ładnych, chrześcijańskich imion. Rodzice często nadają swoim pociechom imiona: Franciszek, Antoni, Zofia czy Łucja. Kiedy kilka dni temu, zastępując w parafii chorego kolegę, rozdawałem dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. medaliki, z nieskrywaną przyjemnością wyczytałem imię małego Stasia. Mimo obecnego trendu nadal bardzo rzadko się zdarza, aby rodzice nadali swojemu synowi imię Józef. Ja też – myślę, że podobnie jak zdecydowana większość moich współbraci w kapłaństwie – nie chrzciłem żadnego Józefa.

CZYTAJ DALEJ

125. rocznica śmierci św. Teresy z Lisieux - najmłodszego doktora Kościoła i patronki misji

2022-09-30 07:01

[ TEMATY ]

rocznica

św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

125 lat temu, 30 września w wieku 24 lat zmarła św. Teresa z Lisieux, nazywana Teresą od Dzieciątka Jezus lub małą Teresą. Choć nigdy nie opuściła klauzury zakonu karmelitańskiego, została patronką misji. Jan Paweł II ogłosił ją doktorem Kościoła. Pozostawiła "małą drogę", którą mogą iść wszyscy do świętości.

Teresa Martin urodziła się 2 stycznia 1873 r. w Alençon (Normandia) we Francji, jako ostatnia z dziewięciorga dzieci Zelii Guerin i Ludwika Martin. Czworo z nich umarło jeszcze przed jej narodzinami. Jej ojciec był zegarmistrzem a matka koronkarką. Kiedy miała 4 lata, umarła jej mama.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: przywilejem uczniów Chrystusa jest uwierzyć w miłość i wytrwać do końca

– To jest wielki przywilej uczniów Chrystusa wczoraj i dziś: uwierzyć w miłość i w posłuszeństwie wiary wytrwać do końca – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 1 października Mszy św. z okazji inauguracji roku akademickiego w nowo erygowanym Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Eucharystia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „O Stworzycielu Duchu, przyjdź”. Koncelebrowali ją: bp Grzegorz Kaszak – biskup sosnowiecki, ks. prał. Ryszard Selejdak – rektor WMSD w Częstochowie, ks. prof. dr hab. Krzysztof Pawlina – rektor Akademii Katolickiej w Warszawie, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, wychowawcy i profesorowie seminarium oraz kapłani archidiecezji częstochowskiej i diecezji sosnowieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję