Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: trwają obchody Roku św. Józefa

Ożywienie kultu św. Józefa w parafiach, a szczególnie w tych, którym on patronuje, dowartościowanie dni świątecznych dedykowanych świętemu, wprowadzenie niedziel „Józefowych” i popularyzacja nauczania Kościoła – te m.in. cele realizowane są obecnie w diecezji kieleckiej.

[ TEMATY ]

św. Józef

kult

parafie

Vatican News

św. Józef

św. Józef

Chodzi o to, aby w całej diecezji, a szczególnie w parafiach dedykowanych św. Józefowi, ożywić jego kult i przedstawić go jako wzór do naśladowania, zwłaszcza dla mężczyzn i ojców.

W diecezji kieleckiej jest kilka parafii, których patronem jest św. Józef. Tytuł św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny noszą parafie w: Bielinach, Zagnańsku i w Kielcach. Tytuł św. Józefa Robotnika przysługuje parafiom w Kielcach, w Dobrzeszowie i w Motkowicach. Św. Józef Rzemieślnik jest też, razem z Najświętszą Maryją Panną Wniebowziętą, patronem parafii Ojców-Grodzisko.

Reklama

W parafiach tych rozwija się nabożeństwo do św. Józefa. Kuria w Kielcach zachęca, aby w tym roku stały się one miejscem pielgrzymowania – jeśli warunki na to pozwolą. Szczególnie dotyczy to sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, gdzie trwa całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu i w każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo do świętego Patrona.

Idąc za sugestiami listu apostolskiego papieża Franciszka na Rok św. Józefa „Patris corde” oraz wykorzystując bogate dziedzictwo pobożności związane z osobą Świętego, Duszpasterstwo Diecezji Kieleckiej przedstawia propozycje duszpasterskie do wykorzystania.

To np. dowartościowanie dni świątecznych św. Józefa, czyli 19 marca i 1 maja (uroczysta celebracja Eucharystii z homilią i odmówienie litanii) oraz święta Świętej Rodziny (odnowienie przyrzeczeń małżeńskich). Chodzi także o częstsze korzystanie z formularzy Mszy świętej o św. Józefie w ciągu roku liturgicznego oraz o wprowadzenie nabożeństw do św. Józefa w środy lub wtorki, a także 19 dnia każdego miesiąca. Wskazane są niedziele poświęcone św. Józefowi (adoracyjne lub inne z wykorzystaniem tematyki tytułów lub patronatów św. Józefa) oraz  propagowanie nauczania Kościoła na temat św. Józefa, zawartego szczególnie w adhortacji apostolskiej Jana Pawła II „Redemptoris custos” i w liście apostolskim Franciszka „Patris corde”.

Dobrą praktyką ma być także zachęcanie wiernych do odmawiana modlitw do św. Józefa, w tym szczególnie litanii; pielgrzymowanie od sanktuariów św. Józefa na terenie Polski i diecezji kieleckiej (jeśli warunki sanitarne związane z pandemią koronawirusa na to pozwolą); peregrynacja obrazu lub figury św. Józefa po rodzinach parafii (zwłaszcza w parafiach, w których jest patronem); tworzenie w parafiach wspólnot skupiających mężczyzn, jak np. „Mężczyźni św. Józefa”.

2021-03-18 20:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pandemia w slumsach Nairobi i siła parafii

[ TEMATY ]

pandemia

Nairobi

slamsy

parafie

AFP/Vatican News

Pandemia boleśnie dotyka mieszkańców slumsów Nairobi. Izolacja jest tam czymś niemożliwym do wyegzekwowania. Ludziom, którzy na co dzień żyją w ogromnej biedzie dotkliwie brakuje żywności i środków higieny.

„Dla wielu ubogich Kenijczyków jedynym ratunkiem jest teraz pomoc wspólnot parafialnych, które w czasie kryzysu dla wielu stały się społeczną i duszpasterską kotwicą” – podkreśla pracujący w tym kraju kombonianin, ks. Andrew Bwalya.

CZYTAJ DALEJ

Jakubowe camino na polskich drogach

Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.

Droga św. Jakuba jest obecnie najbardziej znanym szlakiem pielgrzymkowym i kulturowym na świecie. Nazywany „najpiękniejszą drogą świata”, „główną ulicą Europy”, „drogą życia” – jest miejscem, na którym tysiące osób szuka spotkania „z samym sobą” – spojrzenia w głąb siebie i spotkania z Bogiem. Rozwój pielgrzymowania Drogą św. Jakuba i rosnąca sieć szlaków pielgrzymkowych prowadzących do Composteli jest niezwykłym fenomenem religijnym i kulturowym współczesnych czasów. Sieć Camino de Santiago, która w Europie liczy obecnie ponad 80 tys. kilometrów, od 15 lat dynamicznie rozwija się także w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: 80 proc. zaszczepionych, którzy się zakazili wirusem, nie infekowało innych

2021-07-25 17:18

[ TEMATY ]

Izrael

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich /Niedziela

80 proc. zaszczepionych osób w Izraelu, które się zakaziły, nie zainfekowało nikogo w przestrzeni publicznej - głosi opublikowany w niedzielę raport portalu The Times of Israel.

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia zaledwie 3 proc. zaszczepionych osób, które zachorowały na Covid-19, przenosi je na 2-3 inne osoby na koncertach, w restauracjach czy na siłowniach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję