Reklama

Kościół

Ks. Prof. Jacek Najda: Rok Amoris laetitia bodźcem do rozwoju duszpasterstwa rodzin

– Tak jak papież zapowiadał, chodzi o to, by dać bodziec do rozwoju duszpasterstwa rodzin, aby nie było to, jak powiada Franciszek, duszpasterstwo porażek, ale duszpasterstwo, które będzie potrafiło uaktywnić piękno sakramentu małżeństwa i piękno chrześcijańskich rodzin, stając się czytelne dla dzieci i dla młodych i pisze w swym komentarzu ks. prof. Jacek Najda, dziekan Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW.

[ TEMATY ]

rodzina

alotof/fotolia.com

A oto treść komentarza:

Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Rodziny, nawiązując do ogłoszonej pięć lat temu adhortacji Amoris Laetitia – radość miłości. Zrobił to w grudniu ub. roku, krótko po inauguracji Roku Świętego Józefa – na marginesie dodam, że w Kościele trwa dyskusja o tym, czy nie przenieść Dnia Ojca właśnie na uroczystość św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny.

Reklama

Zainaugurowany 19 marca Rok Rodziny będzie trwał do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się 10. Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z papieżem Franciszkiem. Tak jak papież zapowiadał, chodzi o to, by dać bodziec do rozwoju duszpasterstwa rodzin, aby nie było to, jak powiada Franciszek, duszpasterstwo porażek, ale duszpasterstwo, które będzie potrafiło uaktywnić piękno sakramentu małżeństwa i piękno chrześcijańskich rodzin, stając się czytelne dla dzieci i dla młodych.

Franciszek bardzo pragnie, aby w obchody roku włączyły się konferencje episkopatów i diecezje, parafie, ruchy religijne, stowarzyszenia rodzinne i wszystkie wspólnoty, aby na nowo przypomnieć o pięknie miłości, pięknie życia rodzinnego. Celem tego roku jest, co podkreśla Papież „dotarcie do każdej ludzkiej rodziny na całym świecie”, nie tylko do rodzin chrześcijańskich – poprzez propozycje duchowe, duszpasterskie, kulturalne, które powinny być realizowane w parafiach, diecezjach, na uniwersytetach. Mamy uwydatnić centralną rolę rodziny jako Kościoła domowego i pokazać znaczenie więzi wspólnotowych między rodzinami, tak jak czyni to Kościół, a z Kościoła uczynić autentyczną rodzinę rodzin.

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia  kard. Kevin Farrell przypomina, komentując ten Rok, że rodziny mają ogromny potencjał i są darem dla całego społeczeństwa i Kościoła bo „ich życie jest przesłaniem nadziei dla całego świata”. Chodzi przede wszystkim o młodych, bo tak jak pokazują to sondaże na całym świecie, pragnienie założenia własnej rodziny to jedno z największych marzeń młodzieży. Kard. Farrell przypomina też, że gdy Franciszek mówi o małżeństwie, między innymi w „Amoris Laetitia”, ma na myśli związek sakramentalny mężczyzny i kobiety, a nie inne związki, o których mówi współczesny świat.

Na te między innymi kwestie będziemy zwracać uwagę podczas obchodów Roku Rodziny na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW. Odwołując się do dziedzictwa Instytutu Studiów nad Rodziną, z którego się wywodzimy, będziemy przedstawiać prawdę o małżeństwie i rodzinie, którą tworzy mężczyzna i kobieta, tak jak mówi Biblia „opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem” (Mt19,5). Tylko takie osoby tworzą rodzinę, wspólnotę życia i miłości, przekazują życie, i żyją na wzór rodziny nazaretańskiej.

2021-03-22 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spierajmy się piękniej - dzieci patrzą

[ TEMATY ]

rodzina

agresja

PraveenbenK / Foter / CC BY

O agresji w polskim życiu politycznym, czy szerzej publicznym, wypowiadano się już nieraz. Chciałbym zwrócić uwagę na to, jakie są jej następstwa dla rodziny, wychowania i polityki rodzinnej. Rodzina jest dobrem wspólnym narodu i jako taka powinna być otoczona delikatną oraz roztropną troską ze strony państwa niezależnie od tego, które z ugrupowań aktualnie sprawuje władzę.

W ostatnim czasie dla rodziny robi się bardzo wiele. Zmieniamy prawo, wspieramy dzietność, wzmacniamy decyzyjność i podmiotowość rodziców. Działamy w sposób systemowy, planujemy przekształcenia, które będą przynosiły owoce przez długie lata. Jednak dobro polskiej rodziny w znacznej mierze zależy także od tego, czy nauczymy się „zarządzać sporem” i budować konstruktywny styl debaty publicznej, kładąc kres brutalności i agresji.

CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy z Loyoli (1491-1556)

[ TEMATY ]

św. Ignacy Loyola

Duszo Chrystusowa, uświęć mnie.
Ciało Chrystusowe, zbaw mnie.
Krwi Chrystusowa, napój mnie.
Wodo z boku Chrystusowego, obmyj mnie.
Męko Chrystusowa, wzmocnij mnie.

(Fragment modlitwy św. Ignacego Loyoli)

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję