Reklama

Wiadomości

Save The Children: co czwarta cywilna ofiara wojny w Jemenie to dziecko

Dzieci stanowią niemal jedną czwartą ofiar cywilnych wojny w Jemenie w ciągu trzech ostatnich lat - poinformowała we wtorek organizacja Save The Children. Według jej danych w tym czasie zginęło ponad 2,3 tys. dzieci, a miliony są narażone na śmierć z powodu głodu, chorób i bombardowań.

Jak podała brytyjska organizacja, w latach 2018-2020 bezpośrednio z powodu działań wojennych potwierdzona została śmierć 2341 dzieci, co stanowi ok. 23 proc. wszystkich cywilnych ofiar w tym okresie. Save The Children notuje jednak, że prawdziwa liczba jest "prawdopodobnie dużo wyższa", zaś dzieci stanowią coraz większy odsetek ofiar.

W sobotę Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) podał, że tylko w marcu zginęło ośmioro dzieci, a 33 zostało rannych.

Szacuje się, że trwający od ponad sześciu lat konflikt w Jemenie pochłonął dotąd łącznie ok. 130 tys. ofiar, z czego ponad 12 tys. to cywile, jednak zarówno Save the Children, jak i agencje ONZ ostrzegają, że jeszcze większe szkody może wyrządzić spowodowana przez wojnę klęska głodu, która dotyka milionów osób w kraju i może skutkować śmiercią setek tysięcy. Jednocześnie środki dostępne dla grup takich jak Save The Children oraz innych organizacji humanitarnych się zmniejszają.

Reklama

"Od sześciu lat jemeńskie dzieci żyją w przerażającym i niekończącym się koszmarze. Dzieci nadal są zabijane i ranione niemal codziennie. Idą spać głodne, widzą ludzi umierających z głodu, nie mogą iść do szkoły. Każdego dnia ryzykują śmiercią lub obrażeniami, jeśli wyjdą z domu" - powiedział przedstawiciel Save the Children w Jemenie Xavier Joubert.

W poniedziałek Arabia Saudyjska, wspierająca jemeńskie siły rządowe przeciw wspieranym przez Iran szyickim rebeliantom z ruchu Huti, zaproponowała zawieszenie broni, jednak Huti odparli, że oferta nie zawierała "niczego nowego". (PAP)

osk/ akl/

2021-03-23 08:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marian Florczyk spotkał się z ponad dwoma tysiącami pierwszaków

[ TEMATY ]

szkoła

dzieci

uczniowie

Kielce

szkoły

Bp Marian Florczyk

tornister

świętokrzyskie

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Marian Florczyk

bp Marian Florczyk

Spotkanie rzeszy pierwszaków z województwa świętokrzyskiego z bp. Marianem Florczykiem, poświęcenie tornistrów, zabawa i przyswajanie zasad bezpieczeństwa na drodze złożyły się na dzisiejsze wydarzenie pod nazwą „Kochane pierwszaki”, które odbyło się w Hali Legionów. Wydarzenie zorganizowano już po raz dwunasty.

Życząc błogosławieństwa Bożego, bp Florczyk wyraził radość, że dzieci sa w szkole - miejscu bezpiecznym, gdzie wszystkim na nich zależy. - To spotkanie ma służyć integracji, zabawie, modlitwie, ale również edukacji na temat bezpiecznego poruszania się – mówił bp Marian Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję