Reklama

Wiara

25 marca

#NiezbędnikWielkopostny: Pomiędzy lękiem a zaufaniem

Jaki rozkaz pada w Piśmie Świętym najczęściej? Nie jest to rozkaz, abyśmy więcej kochali. Jest to największe pragnienie Boga dotyczące rodzaju ludzkiego, ale nie jest to najczęściej dawane przez Niego polecenie.

Autorzy piszący o życiu duchowym często mówią, że pycha jest korzeniem ludzkiego grzechu, ale występujące najczęściej w Biblii polecenie nie mówi o unikaniu pychy czy też o uniżeniu.

Nie jest to przykazanie, aby strzec czystości seksualnej czy też żyć uczciwie, choć niewątpliwie są to bardzo ważne kwestie.

Rozkaz padający w Piśmie Świętym częściej od innych – najczęściej powtarzane Boże polecenie – to trzy słowa:

NIE BÓJCIE SIĘ.

NIE BÓJ SIĘ.

Nie lękaj się. Bądź silny i odważny. Możesz Mi zaufać. Nie bój się.

Dlaczego Bóg każe nam nie lękać się? Odczuwanie lęku chyba nie jest najgorszym występkiem na świecie. Nigdy nie trafiło na listę siedmiu grzechów głównych. Dlaczego więc polecenie, aby ludzie przestali się bać, pada z Bożych ust dużo częściej niż jakiekolwiek inne?

Przeczucie podpowiada mi, że Bóg mówi „Nie bój się” nie po to, abyśmy nie odczuwali dyskomfortu emocjonalnego. Zazwyczaj mówi to, kiedy chce, aby ludzie zrobili coś, co doprowadzi ich do sytuacji, w której ogarnie ich jeszcze większy strach.

Myślę, że powodem tego, iż Bóg tak często mówi „Nie bój się” jest fakt, że lęk jest najczęstszą przyczyną pokusy, aby uniknąć tego, co Bóg każe nam zrobić.

Lęk jest najczęstszą przyczyną odmowy „wyjścia z łodzi”. Dlatego potrzebujemy tego rozkazu. Lloyd Ogilvie znalazł 366 wersetów w Biblii zawierające wyrażenie „Nie bój się” - jeden na każdy dzień i dodatkowo jeden na rok przestępny!

Lęk stanowi przeszkodę dla wiary i największą zaporę dla zaufania i posłuszeństwu Boga. Może nie wszyscy staniemy się osobowościami typu T, bez wahania skaczącymi ze spadochronem lub na bungie, lecz każdy z nas stanie wobec decyzji wyboru między zaufaniem a strachem.

Zaufanie i lęk walczą o ludzkie serce – o twoje serce – już od dawna. W końcu jedno z nich wygra. Pomyśl o swoim życiu. Czy Jezus wzywa cię, abyś skoczył w Jego kierunku w szalonym zaufaniu? Co zatrzymuje cię w łodzi? Często jest to lęk. Zaufanie Bogu ma siłę kruszącą nawet największe problemy naszego życia. Pytanie czy będziemy mieć na nie odwagę?

Reklama

„Nie lękaj się, bo cię wykupiłem,

Wezwałem cię po imieniu; tyś moim!”

_____________________________________

Tekst zawiera fragmenty książki John Ortberg „Jeśli chcesz chodzić po wodzie, musisz wyjść z łodzi” wyd. Aetos.

WYZWANIE: Spróbuj przez cały jutrzejszy dzień ufać we wszystkim Jezusowi. Przeżyj cały dzień z wiarą w ciągłą obecność i opiekę Boga. Postaraj się nie narzekać na napotykane trudności, ale z zaufaniem oddawać je Panu.

Podziel się cytatem

2021-03-24 21:30

Ocena: +51 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Libera: nie bójmy się zaufać Bogu

[ TEMATY ]

zaufanie

Karol Porwich

O tym, żeby nie bać się zaufania Bogu, zawierzenia Mu siebie, powiedział bp Piotr Libera w Rokiciu w diecezji płockiej. 26 czerwca dokonał tam poświęcenia odnowionego domu zakonnego Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej.

Bp Piotr Libera w homilii przypomniał długą i trudną historię domu zakonnego sióstr służek w Rokiciu. Dom, liczący sobie około 125 lat, o burzliwej historii, po wojnie użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, wymagał solidnej odnowy. Udało się tego dokonać, wielkim nakładem sił i środków, i tak, by zapewniał standardy rehabilitacyjne, medyczne i rekreacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Żydowski komentarz do Ewangelii na I Niedzielę Adwentu

2022-11-27 08:31

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

Centrum Heschela KUL

Dlaczego Jezus używa porównania do złodzieja? – pyta dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL. Kluczem jest Prawo Mojżeszowe odnoszące się do kradzieży. Ten kontekst pozwala głębiej zrozumieć porównanie z Ewangelii św. Mateusza 24, 37-44.

Na pierwszy rzut oka, to czytanie jest nieco niepokojące. Czy porównywanie Jezusa do złodzieja nie jest trochę… problematyczne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję