Reklama

Biskup Bohdan Bejze Honorowym Obywatelem Pabianic

Niedziela łódzka 24/2002

15 maja 2002 r. w auli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Pabianicach miała miejsce uroczystość nadania bp. prof. dr. hab. Bohdanowi Bejze tytułu Honorowego Obywatela Pabianic. Na uroczystość przybyli łódzcy biskupi z abp. Władysławem Ziółkiem na czele. Uroczystość zgromadziła osobistości miasta, przedstawicieli parlamentu, władz miejskich, samorządowych, przedstawicieli wyższych uczelni, Towarzystwa Przyjaciół Pabianic, duchowieństwa pabianickiego, mediów.

Zebranych uczestników uroczystości powitał ks. prał. Zdzisław Szuba, proboszcz parafii św. Mateusza. Ksiądz Prałat wskazał, że dopiero wielkie przemiany, które dokonały się w naszym kraju, umożliwiły uzyskanie podmiotowości społeczeństwa, dzięki czemu organy samorządowe mogą podejmować takie decyzje jak o nadaniu Księdzu Biskupowi honorowego obywatelstwa. Przewodniczący Rady Miasta Leszek Maliński, przyozdobiony w insygnia swej władzy, ukazał drogę życia bp. Bohdana Bejze, którego losy, poczynając od dzieciństwa i młodości, były związane z Pabianicami. Przedstawiając kościelne i naukowe osiągnięcia i zasługi Księdza Biskupa, Przewodniczący podkreślił, iż bp Bejze zawsze czuł się związany z Pabianicami i przynosił miastu chlubę.

Po przemówieniu uzasadniającym decyzję Rady Miasta Przewodniczący odczytał akt nadania honorowego obywatelstwa i udekorował Księdza Biskupa odznaką.

"Z wielką radością przyjąłem wiadomość o nadaniu księdzu biskupowi Bohdanowi Bejze honorowego obywatelstwa miasta Pabianic" - wyznał w swojej wypowiedzi abp Władysław Ziółek. Arcybiskup łódzki podkreślił zasługi bp. Bohdana Bejze, autora ogromnej publikacji w dziedzinie krzewienia kultury chrześcijańskiej, uczestnika II Soboru Watykańskiego, jego troskę o stan moralny katolickiego społeczeństwa. Ukazując wielorakie związki łączące bp. Bohdana Bejze z pabianicką wspólnotą, Arcybiskup łódzki wyraził jedność z powziętą przez Radę Miasta decyzją, która uhonorowała wieloraką społeczną i kulturalną działalność Biskupa Bohdana oraz poczucie radości, które dzieli wraz z całym Kościołem łódzkim. Ksiądz Arcybiskup podziękował także wszystkim osobom, które przyczyniły się do nadania bp. Bejze honorowego obywatelstwa.

Następnie przemówienia wygłosili Paweł Winiarski - prezydent miasta, prof. dr hab. Jan Berner - były rektor Akademii Medycznej w Łodzi, przyjaciel Księdza Biskupa, dziekan ks. Ryszard Olszewski w imieniu kapłanów oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Pabianic Anna Teodorczyk, którzy wypowiadając się szeroko na temat więzi łączących bp. Bogdana Bejze z jego rodzinnym miastem, wyrazili mu swoje serdeczne gratulacje.

Na koniec we wzruszający sposób uczestnikom uroczystości podziękował bp Bejze. Najpierw Księdzu Arcybiskupowi, biskupom Adamowi Lepie i Ireneuszowi Pękalskiemu, przedstawicielom władz, prof. Bernerowi, duchowieństwu i wszystkim uczestnikom oraz organizatorom. Ksiądz Biskup zapewnił, że pomimo przytłaczającej go choroby cieszy się najbardziej z dwóch darów: żyje pośród książek i kwiatów, które są jego szczególną radością.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję