Reklama

Aspekty

EDK - szansa na spotkanie z Bogiem

W piątek przed Niedzielą Palmową odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa. W kilku miejscowościach w naszej diecezji odbędzie się ona po raz pierwszy.

[ TEMATY ]

EDK

Archiwum Aspektów

Większość tras w naszym regionie wyruszy 26 marca.

Większość tras w naszym regionie wyruszy 26 marca.

Ekstremalna, bo jej uczestnicy muszą pokonać trasę liczącą minimum 40 km i to nie za dnia, ale w nocy. Samotnie, w skupieniu, bez rozmów. Muszą opuścić swoją strefę komfortu, by rzeczywiście spotkać Boga. I wcale nie chodzi o to, aby przejść trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się pięknym człowiekiem.

Reklama

Większość tras w naszym regionie wyruszy 26 marca. W tym roku EDK odbędzie się na ponad 1000 trasach w ponad 400 miejscowościach w Polsce. W naszej diecezji będzie to prawie 20 miejscowości i ponad 20 tras.

- EDK to dla mnie szansa na spotkanie z Bogiem. To osiem godzin, kiedy nie mam ze sobą swoich spraw. Jest droga i jest Pan Bóg. Całe życie biegniemy, wszystko nas zagłusza, a to jest ten czas kiedy jest tylko On, wyjątkowy czas tylko dla Niego – mówi Wojciech Zimmerman, który od kilku lat przygotowuje trasy w Słońsku i Radęcinie.

- EDK jest dla mnie nabożeństwem Drogi Krzyżowej, przeżywanym w trochę inny sposób. Z perspektywy czasu widzę, że dokonuje ona we mnie proces przemiany życia wewnętrznego, duchowego, ale też takiego codziennego. Na początku to była czysta ciekawość, próba zmierzenia się ze swoimi lękami, natomiast z roku na rok, kiedy człowiek opanowuje swoje lęki pierwotne, naprawdę można się bardzo zagłębić duchowo w przeżywanie rozważań, które są co roku tworzone - mówi Jakub Chajec, który jest liderem w Słońsku. - W tym roku w naszym rejonie mamy dwie trasy. Pierwsza to nasza standardowa "pętla" - ze Słońska do Ośna i z powrotem do Słońska, która w tym roku podkreśla Rok Święty Jakubowy. Druga trasa biegnie ze Słońska do Kołczyna, po raz pierwszy idziemy w tamtym kierunku, mamy wsparcie tamtejszego proboszcza ks. Andrzeja Jędrzejowskiego. Łącznie w tym roku w naszym rejonie przewidujemy że na trasę wyjdzie ok. 40 osób.

2021-03-25 11:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trudna, acz piękna droga miłości

[ TEMATY ]

EDK

Anna Majowicz

Uczestnicy EDK w Górze

Uczestnicy EDK w Górze

Pierwsze w tym roku w naszej diecezji Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszyły w piątek 15 marca. Po raz czwarty na nocne czuwanie w drodze wyruszono z parafii św. Faustyny w Górze.

- W Księdze Powtórzonego Prawa, czytamy ,,strzeż więc nakazów Pana, Boga twego, chodząc Jego drogami, by żyć w bojaźni przed Nim”. Ekstremalna Droga Krzyżowa to dobry czas, aby nasłuchiwać głosu Pana Boga. Choćby poprzez rozważania, które będziecie czytali. Słowo, które Bóg będzie do was kierował, daje szanse, by razem z Jezusem wkroczyć na Golgotę – mówił w homilii rozpoczynającej EDK, ks. Krzysztof Tomczyk. - Bóg powołuje Cię dziś do tego, byś nauczył się kroczyć w swoim życiu trudną, ale jednocześnie piękną drogą miłości. To droga, która będzie przybliżać Cię do Tego, który sam jest Miłością. Ta droga służy też temu, aby pokonać w sobie słabość, aby powstać z naszego ludzkiego upadku i móc powrócić, by wtulić się w ojcowskie ramiona – nauczał.

CZYTAJ DALEJ

Odpust Porcjunkuli

Niedziela łowicka 29/2002

[ TEMATY ]

święto

odpust

Vatican News

2 sierpnia w kościołach i klasztorach franciszkańskich obchodzone jest patronalne święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli. W Kalendarzu Liturgicznym czytamy, iż tego dnia w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny Porcjunkuli. Za zgodą biskupa diecezjalnego odpust ten może być przeniesiony na niedzielę, która poprzedza 2 sierpnia lub po nim następuje.

CZYTAJ DALEJ

O błogosławionym kapelanie Armii Krajowej

Wojenne losy ks. porucznika Stefana Wyszyńskiego i jego udział w Powstaniu Warszawskim przedstawia nowy film pt.: „WYSZYŃSKI - zemsta czy przebaczenie”.

Produkcja opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję