Reklama

Niedziela Legnicka

Zwiastowanie Pańskie i jubileusz diecezji

W dziękczynnej Eucharystii uczestniczyli odprawionej w katedrze pod przewodnictwem biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego uczestniczyli pracownicy kurii biskupiej i seminarium duchownego, klerycy, siostry zakonne i wierni z parafii katedralnej.

2021-03-26 07:07

ks. Waldemar Wesołowski

W homilii mszalnej Biskup legnicki podkreślił, że wcielenie Syna Bożego było dziełem Boga, ale potrzebna była odpowiedź człowieka. Dzięki postawie Maryi Słowo stało się ciałem, odwieczny Bóg przekroczył granice czasu. Słowo stoi u początku wszystkiego. – To Słowo potrzebuje jednak nieustannego przyzwolenia człowieka. Świętujemy początek realizacji historii zbawienia zapowiedzianej od zarania czasów. Ten początek dokonał się w Nazarecie – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

Ksiądz biskup przypomniał, że ten dzień obchodzony jest również jako dzień świętości życia. – Każde życie poczęte jest obecnością interwencji Boga w życiu ludzi przez działanie ludzi. Wiemy, że to życie jest przyjmowane lub nie. Dlatego towarzyszy nam również intencja adopcyjna – zaznaczył.

Na zakończenie bp Zbigniew życzył wszystkim, by ta podwójna uroczystość pomogła bardziej rozumieć inny wymiar życia, niż tylko to, co jest nasze, byśmy także wobec przeciwności mogli odpowiadać – „niech mi się stanie”.

Diecezja legnicka została powołana do istnienia przez św. Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus 25 marca 1992 r. Patronami diecezji są święci Apostołowie Piotr i Paweł, święty Józef, Opiekun Zbawiciela, oraz św. Jadwiga Śląska.

Więcej w kolejnym numerze Niedzieli legnickiej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W więzieniu spotkałem Jezusa

2021-04-21 10:34

[ TEMATY ]

świadectwo

świadectwo wiary

Archiwum Grzegorza Czerwickiego

Jak to jest zmartwychwstać do życia, gdy było się już na totalnym dnie? Rozmawiamy o tym z Grzegorzem Czerwickim, który 12 lat spędził za kratami, a wcześniej w jego życiu były narkotyki, kradzieże i rozboje.

Damian Krawczykowski: Jak wspominasz swoje dzieciństwo? Czego Ci najbardziej brakowało?

CZYTAJ DALEJ

Św. Józef po polsku

Polacy mają słabość do tego milczącego Opiekuna Świętej Rodziny. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów czczony był od XVII wieku, a nasilenie tej czci następowało wtedy, gdy kraj niszczyły wojny i zarazy. Nie dziwi więc, że pandemia COVID-19 spowodowała kolejną falę zainteresowania tym świętym.

Pionierami kultu św. Józefa w Polsce byli karmelici bosi. Ojciec Włodzimierz Tochmański, karmelita bosy, w książce Św. Józef w Karmelu wczoraj i dzisiaj przypomina, że ci zakonnicy przyczynili się też do uznania św. Józefa przez Stolicę Apostolską za patrona Krakowa (więcej na ten temat na str. 22-23). Prowadzili również sanktuaria dedykowane temu świętemu w Krakowie, Poznaniu i Wiśniczu, gdzie znajdowały się jego słynące cudami obrazy. W Polsce prawdopodobnie jednym z pierwszych kościołów dedykowanych św. Józefowi był poznański kościół Karmelitów Bosych, wybudowany w 1621 r.

CZYTAJ DALEJ

Duch Jezusa

2021-04-22 12:02

ks. Łukasz Romańczuk

o. Oskar Maciaczyk OFM

o. Oskar Maciaczyk OFM

U franciszkanów na wrocławskich Karłowicach rozpoczął się cykl katechez przygotowujących do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Spotkania prowadzone są przez o. Oskara Maciaczyka OFM, duszpasterz akademicki. Temat pierwszej konferencji brzmiał: “Duch Jezusa”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję