Reklama

Niedziela Świdnicka

Relacja z koncertu u ojców Paulinów w Świdnicy - ku czci św. Józefa

Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok św. Józefa zainspirował ojców paulinów do oddania szczególnej czci Oblubieńcowi Maryi w dniu jego patronalnego święta.

[ TEMATY ]

Świdnica

paulini Świdnica

archiwum prywatne

Zespół wokalny pod dyrekcją Marty Monety

Zespół wokalny pod dyrekcją Marty Monety

19 marca w sanktuarium św. Józefa w Świdnicy odbyła się uroczysta premiera „Epopei – Muzycznej Opowieści o św. Józefie z Nazaretu”. Koncert rozpoczął się po wieczornej Mszy Świętej i zgromadził liczną publiczność. Z racji obostrzeń epidemicznych nie wszyscy mogli pojawić się w kościele, większość łączyła się za pomocą transmisji internetowej lub radiowych. W wydarzeniu wzięli udział także dwaj świdniccy biskupi – bp Marek Mendyk oraz bp Ignacy Dec.

Muzyczna biografia

Epopeja została skomponowana przez o. Ireneusza Wybraniaka, który napisał także teksty do większości utworów. Dzieło było inspirowane powieścią „Jezus z Nazaretu” Romana Brandstaettera. Ścieżka muzyczna prowadziła słuchaczy przez ważne życiowe etapy św. Józefa. Utwory opowiadały o lęku Józefa wobec przerastającej go tajemnicy, wierze świętego w obliczu śmierci czy budzeniu go przez anioła. Kompozycja będąca parafrazą Pieśni nad Pieśniami przeniosła uczestników w świat oblubieńczej miłości Józefa i Miriam. Kolejne utwory opisywały klimat domu Świętej Rodziny, zaprosiły też słuchacza do modlitwy serca i powierzenia się opiece św. Józefa. Całość zamknął „Finał”, na który złożyło się preludium i fuga. Ich treścią były ręce świętego – alegoryczny symbol służby i pracy.

Pod opieką św. Józefa

Reklama

Osoby zaangażowane w przygotowanie koncertu podkreślają, że największym wyzwaniem było wspólne wykonanie Epopei, ponieważ wykonawcy pochodzą z trzech różnych miast: Warszawy, Krakowa i Świdnicy. – Po raz pierwszy spotkaliśmy się na próbie generalnej, dzień przed koncertem – opisuje Niedzieli Świdnickiej Marta Moneta, dyrygentka katedralnego chóru – Sama historia powstania dzieła jest przykładem niezwykłego działania Świętego Józefa! Z o. Ireneuszem Wybraniakiem znamy się z czasów studenckich, a kontakt nawiązaliśmy dzięki pośrednictwu o. Dariusza Laskowskiego, proboszcza parafii św. Józefa w Świdnicy. Kiedy usłyszałam propozycję o. Ireneusza, żeby połączyć siły i przygotować kameralny skład chóralny do takiego dzieła, w taki dzień i dla takiego Świętego, wiedziałam, że to nie przypadek! Myślę, że oprócz naszych ulubionych fragmentów melodycznych Epopei (lub tych najtrudniejszych, najdłużej przez nas ćwiczonych) to właśnie najbardziej zostanie mi i moim chórzystom w pamięci – radość z działania św. Józefa i jego pomoc w tym dziele, zwłaszcza na ostatnim, mocnym i już wspólnym etapie pracy, kiedy naszych ludzkich sił zaczynało brakować...

ks. Mirosław Benedyk

Ojciec paulin Ireneusz Wybraniak, kompozytor Epopei o św. Józefie

Ojciec paulin Ireneusz Wybraniak, kompozytor Epopei o św. Józefie

Ze szczególną dedykacją

Koncert zwieńczył utwór inspirowany postacią św. Józefa. O. Ireneusz zadedykował tę pieśń mężczyznom w kościele, aby budzili do wiary siebie i innych. Na zakończenie wydarzenia wybrzmiał po raz kolejny utwór „Nazare”. W ten sposób wyrażono wdzięczność dla ojców paulinów zaangażowanych w to wyjątkowe przedsięwzięcie. Słowa uznania skierowano także do o. Dariusza Laskowskiego, który włożył wiele wysiłku w przygotowanie koncertu, ale okoliczności sprawiły, że nie mógł w nim uczestniczyć.

Całość koncertu można odnaleźć na kanale YouTube parafii św. Józefa.


2021-03-19 23:00

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec podczas „24 godziny dla Pana”: we wszystkich ludziach znajduje się obraz Boga

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

24 godziny dla Pana

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W piątkowy wieczór 24 marca, bp. Ignacy Dec przewodniczył Mszy św. w katedrze świdnickiej na rozpoczęcie czuwania „24 godziny dla Pana”. „Miłujmy bliźnich, nawet nieprzyjaciół, gdyż we wszystkich ludziach znajdujemy obraz Boga, i wszystkich ludzi, także naszych nieprzyjaciół, miłuje Bóg” – powiedział do wiernych biskup świdnicki.

Biskup świdnicki wskazał, że rodzina Ulmów, których 73. rocznicę śmierci przypada 24 marca, włącza się w program wielkopostnej drogi, zwłaszcza w przykład miłości Pana Boga i bliźnich oraz klimat 24-godzinnej modlitwy, adoracji, możliwości skorzystania ze spowiedzi św. oraz obecności przy Panu. „W tę świętą noc, spoglądając na bohaterski czyn rodziny Ulmów, wypraszajmy Boże miłosierdzie dla nas i całego świata. Gdy będziemy przebywać z Jezusem Eucharystycznym przez 24 godziny, dziękujmy Panu Bogu za rodzinę Ulmów - bohaterów, którzy zginęli za to, że kochali, podali rękę skazanym na śmierć, że sami przyjęli śmierć, by żyć z Bogiem na zawsze. Prośmy także o życiową mądrość, o wierność Bożym przykazaniom, szczególnie najważniejszemu przykazaniu miłości, abyśmy życia ziemskiego nie zmarnowali, abyśmy je wypełniali miłością do Pana Boga i do naszych bliźnich” – mówił bp Dec.

CZYTAJ DALEJ

Monte Cassino: uroczystości 78. rocznicy zdobycia klasztornego wzgórza

2022-05-18 20:07

[ TEMATY ]

Monte Cassino

wjarek/stock.adobe.com

Cmentarz na Monte Cassino

Cmentarz na Monte Cassino

– Przesłanie Monte Cassino wciąż jest aktualne, a szczególnie teraz, kiedy w naszej części Europy toczy się straszliwa wojna – mówił podczas Mszy św. w 78. rocznicę zwycięskiego szturmu na Monte Cassino biskup polowy Wiesław Lechowicz. Eucharystią, z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz kombatantów i weteranów II wojny światowej, sprawowaną w Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe.

Eucharystię koncelebrowali kapelani wojskowi (m.in. ks. kmdr w st. spocz. Janusz Bąk i ks. mjr Marcin Janocha), harcerstwa oraz polscy duchowni pracujący i studiujący we Włoszech. Obecny był opat Monte Cassino o. Donato Ogliari. Msza św. była celebrowana z asystą honorową żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

USA/ Prezydent Biden: Szwecja i Finlandia spełniają wszystkie kryteria NATO

2022-05-19 17:22

[ TEMATY ]

NATO

Szwecja

Finlandia

Joe Biden

PAP/Oliver Contreras / POOL

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Prezydent USA Joe Biden, prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Szwecji Magdalena Andersson.

Szwecja i Finlandia to silne demokracje, które mają mocne poczucie tego, co jest moralnie właściwe; kraje te spełniają wszystkie kryteria członkostwa w NATO - oświadczył w czwartek prezydent USA Joe Biden na konferencji prasowej, zwołanej po spotkaniu z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto.

"Nie ma wątpliwości, że NATO jest silniejsze niż kiedykolwiek" - zapewnił Biden, dodając, że Sojusz nie stanowi zagrożenia dla kogokolwiek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję