Reklama

Rocznikowa więź...

Chyba każdy z nas ze szczególnym sentymentem, a nierzadko z łezką w oku powraca we wspomnieniach do studenckich czasów - nieraz pełnych napięcia i egzaminacyjego stresu, ale chyba częściej do serdecznych dialogów z rówieśnikami, wspólnych radości, przeżyć, wzruszeń, niezapomnianych sytuacji... Po latach formacji każdy idzie w swoją stronę. I choć wszyscy niemal jednogłośnie przyrzekają: będziemy w kontakcie, to niejednokrotnie kontakty te urywają się na wieki. Często jednak bywa i tak, że odżywają np. przy dorocznych spotkaniach.

I o ile rocznikowa więź częściej umiera wśród osób świeckich, o tyle wśród braci w kapłaństwie trwa przez całe życie. Tradycją są bowiem doroczne spotkania, pielgrzymki lub dni skupienia kursowych kolegów, pracujących nieraz w różnych diecezjach. Odbywają się one zwykle w okolicach rocznicy kapłańskich święceń u jednego z kapłanów. Rozpoczyna je uroczysta Eucharystia ze słowem Bożym. Później jest czas na wspomnienia, refleksję, rozmowę. "Spotkania rocznikowe są radosne, przebiegają w serdecznej, przyjaznej atmosferze i chyba nikt nie może powiedzieć, że są niepotrzebne" - wyznaje proboszcz parafii pw. św. Brata Alberta w Będzinie, ks. Zdzisław Reterski, u którego w sobotę, 1 czerwca odbył się rocznikowy zjazd.

Przybyli na niego prawie wszyscy, którzy 17 lat temu zostali wyświęceni na kapłanów. Po uroczystej Eucharystii zgromadzili się przy wspólnym stole w gościnnych progach Gospodarza parafii. " Nie ma to jak spotkać się w swoim gronie, gdzie wszyscy doskonale się znają i rozumieją. Czasem wystarczy jedno słowo lub gest, by przenieść się do lat akademickich i poczuć ten niepowtarzalny klimat" - wyznali Niedzieli sosnowieckiej kapłani, którzy dzień swoich kapłańskich święceń przeżywali 26 maja 1975 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję