Reklama

Jan Paweł II - patronem Gimnazjum w Przegini

Niedziela sosnowiecka 24/2002

Celem mojego wyjazdu do Przegini, położonej na krańcach naszej diecezji, w województwie małopolskim, stało się spotkanie z dyrektorem Gimnazjum nr II im. Papieża Jana Pawła II, mgr. Ireneuszem Mirkiem. Mijam kościół parafialny pw. Najświętszego Zbawiciela w tej miejscowości, a z niedalekiego sąsiedztwa, z dala od ulicznego zgiełku, wyłania się okazały budynek szkoły. Jeszcze pachnie tu wielkimi uroczystościami. W sobotę 1 czerwca nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice przeżywali historyczne wydarzenie - nadanie imienia przegińskiej placówce oświatowej.

Dlaczego Ojciec Święty?

Nad wyborem patrona dla Gimnazjum w Przegini dyrekcja oraz kadra nauczycielska zastanawiać zaczęła się już wiosną 2000 r. Wówczas ze spontanicznych rozmów na temat ewentualnych kandydatów raz po raz wyłaniała się osoba Papieża-Polaka. Jednak, aby przekonać się, jaka jest akceptacja osoby Jana Pawła II, wśród uczniów i rodziców przeprowadzono ankietę, która potwierdziła wcześniejszą sytuację. Prawie jednogłośnie wygrał Ojciec Święty. "Nie powinno to dziwić nikogo. Można o nim mówić bez końca, wyliczając zasługi dla Polski, świata i Kościoła, wskazując na blask Jego niezwykłej siły i osobowości, na ponadczasowe nauki, przestrogi, wskazówki, również dla młodzieży, która w całym pontyfikacie Jana Pawła II zajmuje pierwszorzędne miejsce. Nie wyobrażam sobie innego patrona dla naszej szkoły" - wyznaje Dyrektor.

Po odbyciu spraw formalnych rozpoczęły się przygotowania do uroczystości nadania imienia. Zamówiono sztandar, zapewniono środki na sfinansowanie imprezy, opracowano program popularyzujący, na który złożyło się organizowanie konkursów z różnych dziedzin, wyszukiwanie informacji na temat patrona, redagowanie artykułów do szkolnej gazetki, drukowanie i wysyłanie zaproszeń. Powołano Komitet Organizacyjny, który czuwał nad organizacją i przebiegiem uroczystości. Aktywność, zaangażowanie, zapał, jednomyślność i solidarność nauczycieli i wychowawców, uczniów i ich rodziców - te czynniki przyczyniły się niewątpliwie do doskonale przeprowadzonej imprezy. "Jej echa na pewno długo pobrzmiewać będą wśród nas" - podkreślają nauczyciele z Przegini.

Dzień pełen wzruszeń

Reklama

Orszak gimnazjalistów w odświętnych strojach, w towarzystwie nauczycieli, rodziców oraz władz miasta i gminy, przy dźwiękach orkiestry dętej wyruszył ze szkoły w stronę kościoła. Tam rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. Po Eucharystii w budynku Gimnazjum miała miejsce część oficjalna - odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, odczytanie aktów prawnych w sprawie nadania imienia, wprowadzenie sztandaru ufundowanego przez Zarząd Miasta i Gminy Jerzmanowice, przemówienia zaproszonych gości. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił jednak godzinny program artystyczny wykonany przez gimnazjalistów w formie dialogu z Ojcem Świętym. "Zdawało się, że Papież jest wśród nas, bo jego głos z ponadczasowymi przesłaniami do współczesnej młodzieży wydobywał się z odtwarzacza" - takie głosy usłyszeć można było z ust wzruszonych uczestników. Dzięki doskonałej oprawie multimedialnej na bieżąco przekazywany był obraz z kamery, która rejestrowała zachowania na sali. Do niezapomnianych występów należał też koncert w wykonaniu Gminnego Zespołu Muzycznego "Sokoliki". Fantastyczna muzyka i śpiew ujęła zgromadzonych, którzy po raz kolejny przekonali się, że jest to niezwykle rozśpiewane Gimnazjum. Opuszczając szkołę, wielu zatrzymywało się jeszcze przy pamiątkowej tablicy usytuowanej w głównym holu, która przypominać będzie współczesnym i przyszłym pokoleniom słowa naszego Rodaka: "Być wykształconym znaczy być lepiej przygotowanym do życia, posiadać większą zdolność oceniania jego wartości". Obok niej na ścianie zawisł portret Ojca Świętego, namalowany specjalnie na tę okoliczność.

Ponad przeciętność

Gimnazjum w Przegini można nazwać szkołą rodzinną. Mimo że nie należy do najmniejszych; pracuje w niej 24 nauczycieli, a uczy się 227 uczniów, cechuje go pewna kameralność i serdeczna atmosfera, która sprzyja nawiązywaniu dobrego, przyjaznego kontaktu z wychowankami. " Nasza młodzież jest zdyscyplinowana. Wydaje się być nie skażona chorobami cywilizacji"- mówi Dyrektor szkoły. Cechą charakterystyczną Gimnazjum im. Jana Pawła II jest łączenie nowoczesności i tradycji. Dlatego też, mając na względzie przyszłość uczniów, dobrze rozwinięty jest system nauczania języków obcych. Drugi ważny kierunek nauki to informatyka, na którą zwraca się tutaj szczególną uwagę. Młodzi doskonale posługują się internetem, najchętniej tam zaglądają, sprawdzają aktualne wiadomości, dokształcają się i dzięki temu są ciągle na bieżąco. Nauczyciele wielką troską otaczają uczniów, poznają ich słabości i zalety, tryb życia i sytuację rodzinną. "Moim zdaniem kadra jest jedną z największych wartości tego Gimnazjum. Wzajemna nić współpracy i porozumienia, sprzyja zdobywaniu wiedzy i wychowaniu. Uczeń nie zostaje gdzieś w tyle, ale wciąż idzie naprzód, jednak drogę wyznaczają mu szlachetne uczucia, wzniosłe cele, ponadczasowe wartości" - podkreśla Pan Dyrektor.

Zapytany o plany na przyszłość dyrektor przegińskiego Gimnazjum odpowiada: "Na pewno doskonalić będziemy to, co dobre, pracować nad tym, co działa tak, jak nie powinno. Myślę, że taki Patron zobowiązuje do jeszcze większych wyzwań. Pragniemy, aby nasze Gimnazjum, tak jak Ojciec Święty Jan Paweł II wyrastało ponad przeciętność" .

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję