Reklama

Osięciny

Uroczystość w parafii Błogosławionych Męczenników

24 maja, w 62. rocznicę śmierci bł. męczenników: ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy, Mszy św. w kościele pw. Opieki Matki Bożej w Osięcinach przewodniczył bp Roman Andrzejewski.

Uroczystość rozpoczęła się koncertem w wykonaniu artystów Teatru Wielkiego w Łodzi: solistki Elżbiety Walaszczyk (sopran), której towarzyszyli dwaj muzycy. Na program złożyły się pieśni Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Federico Garcii Lorci, a także Marsz Turecki Wolfganga Amadeusza Mozarta, utwory hiszpańskie i brazylijskie. Koncert zakończyły Maki Stanisława Niewiadomskiego, dedykowane bp. R. Andrzejewskiemu. Dziękując wykonawcom, Ksiądz Biskup podkreślił, że Kościół zawsze był mecenasem kultury. Przypomniał też słowa Papieża Jana Pawła II, który na forum ONZ powiedział, że naród polski, kiedy utracił na 123 lata wolność, przetrwał tylko dzięki kulturze.

Następnie wszyscy przeszli pod pomnik Księży Męczenników, przy którym wartę honorową zaciągnęła Straż Pożarna. Tu bp Andrzejewski poprowadził Nowennę do Błogosławionych Księży Męczenników, po czym przy dźwiękach orkiestry, procesjonalnie powrócono do kościoła.

Słowo wstępne wygłosił proboszcz parafii - ks. Zbigniew Cabański. Powitał Księdza Biskupa i towarzyszących mu przedstawicieli Kurii diecezjalnej, neoprezbiterów, kapłanów z dekanatu i spoza jego granic, zaproszonych gości oraz członków rodziny bł. ks. Kurzawy. Przypomniał, że Księża Męczennicy z Osięcin umiłowali Eucharystię i są symbolem jedności kapłańskiej. Wspólna pielgrzymka Księdza Biskupa z prezbiterami do relikwii Błogosławionych jest bardzo wymowna; stanowi znak jedności Biskupa z Kapłanami i Kapłanów z Biskupem.

Bp R. Andrzejewski przewodniczył Liturgii i wygłosił homilię, w której odniósł się do słów przypowieści o Dobrym Pasterzu. Kaznodzieja mówił: "Do Osięcin, do grobu Męczenników, do ich relikwii złożonych w kościele, którego nie opuścili jako Dobrzy Pasterze, przybyli dzisiaj młodzi Kapłani, wyświęceni w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Przybyli z hołdem dla swoich poprzedników i z zawierzeniem swojej przyszłości, swego kapłańskiego życia". Bp Andrzejewski przypomniał także, że przybywając do Osięcin, nie sposób oderwać się od myśli, że Dobry Pasterz w chwilach trudnych i niebezpiecznych nie opuszcza swojej owczarni, ale jeśli zachodzi konieczność oddaje za nią swoje życie. Tak uczynili obydwaj Błogosławieni Męczennicy w maju 1940 r.

W trakcie Mszy św. odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, po czym bp Andrzejewski wraz z neoprezbiterami przyszedł do kaplicy na osobistą modlitwę przed relikwiami Błogosławionych Męczenników.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję