Reklama

Zmuszanie do pracy w niedzielę to ciężki grzech

Gwałcenie prawa do świętowania niedzieli jest zadawaniem gwałtu samemu człowiekowi - pisze ordynariusz łódzki - abp Władysław Ziółek w liście na Wielki Post. Przypomina też, że zmuszanie do pracy w niedzielę jest grzechem ciężkim. Abp Ziółek apeluje do pracodawców, żeby - jeśli tylko jest to możliwe - nie wymagali od swych pracowników podejmowania pracy w żadnym świątecznym dniu. Przypomina, że takie działanie "sprzeciwia się woli Bożej i jest ciężkim grzechem, zarówno wobec miłości Boga, jak i człowieka". Według Metropolity łódzkiego, konieczne jest także ustanowienie praw, które zapewniłyby przestrzeganie prawa do wolnej niedzieli. "Przykazanie Boże jawi się nie tylko jako wymaganie skierowane do człowieka, ale jako strażnik jego prawdziwej wolności i godności" - pisze Ordynariusz łódzki. Dotyczy to także życia rodziny i jej zdrowia, bo: "Czyż można nie zauważyć, że brak właściwego uświęcenia niedzieli powoduje również osłabienie więzi rodzinnej?" - pyta retorycznie abp Ziółek.
Abp Ziółek podkreśla, że konieczność pracy w niedzielę odbierana jest przez ludzi z poczuciem krzywdy. "Nie mogę przecież milczeć o głosach zatroskania, zawodu, wręcz cierpienia, które docierają do mnie z wielu stron. Wypływają one z poczucia krzywdy ludzi, którzy zmuszani są dziś do pracy w niedzielę w wielu prywatnych zakładach, gdzie praca nie ma charakteru ciągłego". Ksiądz Arcybiskup podkreśla, że w takich sytuacjach rachunek ekonomiczny stawia się ponad człowieka. " Gwałcenie prawa niedzieli jest zadawaniem gwałtu samemu człowiekowi!".
Według Ordynariusza łódzkiego, winni zaniedbania przykazania o święceniu niedzieli są nie tylko pracodawcy, ale również ci wszyscy, którzy kupują w niedziele. "Ze względu na powodzenie praktyki niedzielnego handlu właściciele wielkich domów handlowych, a nierzadko również właściciele małych sklepów, zmuszają swoich pracowników do pracy w świętym dniu, - pisze abp Ziółek. Podkreśla również, że pracownik nie może odmówić pracy w niedzielę, gdyż grozi to utratą zatrudnienia. " Jest to przymus tym bardziej bolesny, kiedy żyje się w czasach, gdy nie można znaleźć pracy nie tylko odpowiadającej potrzebom człowieka, ale nawet takiej, która zapewniałaby elementarne utrzymanie siebie i rodziny?!.
Na zakończenie listu abp Ziółek przypomina, że obowiązkiem chrześcijanina jest uczestniczenie w niedzielnej Mszy św. Apeluje, aby ludzie wierzący zrobili rachunek sumienia ze świętowania niedzieli: " Czy jest ona centrum naszego tygodniowego czasu i rzeczywistym uwielbieniem Boga?"

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto parafii w duchu św. Franciszka

2022-10-02 16:15

ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem "Namysłowanie"

Ks. Bartosz Barczyszyn wraz z zespołem

Namysłów: Uroczysta Msza święta, błogosławieństwo zwierząt, festyn parafialny, wręczenie medali św. Franciszka - tak wyglądały obchody odpustu parafialnego w parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary.

Tegoroczny odpust świętujemy w tym roku w niedzielę przed liturgicznym wspomnieniem św. Franciszka z Asyżu oraz w dniu naszego patrona. Niedzielnej sumie odpustowej przewodniczył ks. Ireneusz Wołoszczuk, kapłan pochodzący z Namysłowa, a obecnie posługujący we Francji - mówi ks. Bartosz Barczyszyn, proboszcz parafii i dodaje: - Natomiast we wtorek wieczorną Mszę św. odprawi ks. Jacek Froniewski, kanclerz Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Na tej Eucharystii obecni będą także księża, którzy posługiwali w naszej parafii przez ostatnie 30 lat oraz kapłani pochodzący z naszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Czym jest diakonat stały?

2022-10-03 14:16

[ TEMATY ]

diakon stały

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Jeszcze w 2019 r. posługę diakona stałego w Polsce pełniło ok. 30 mężczyzn. Dziś jest już ich ponad 80. Choć widać dynamiczny wzrost zainteresowania tą formacją, nie jest ona w gruncie rzeczy czymś nowym. Diakoni stali wyświęcani są w Polsce już od kilkunastu lat, duża część z nich to żonaci mężczyźni. Posługa ta odnowiona została na Soborze Watykańskim II, a jej korzenie sięgają starożytności.

Kto to jest diakon stały?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję