Reklama

Jubileusz 250-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Leżajskiej

Niedziela przemyska 24/2002

Od 1 stycznia 2002 r. sanktuarium leżajskie przeżywa jubileusz 250-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Leżajskiej, która miała miejsce 8 września 1752 r.

Konserwacja polichromii bazyliki (1987-2001) i jej poświęcenie przez bp. Stefana Moskwę w 249. rocznicę koronacji było przygotowaniem do tegorocznych obchodów rocznicowych.

W obecnym roku sanktuarium przeżywa jubileusz. Święto Matki Bożej Leżajskiej ustanowione przez Świętą Kongregację we wrześniu 1981 r. dzięki staraniom bp. Stanisława Jakiela z Przemyśla, było dniem modlitwy Ojców Bernardynów z całej Polski. Przybyli rodacy, kustosze sanktuarium z poprzednich lat, jak ojcowie pracujący po drugiej wojnie. Były uroczyste Msze św. z homiliami, którym przewodniczyli dawni przełożeni wygłaszając kazania. Najstarszym uczestnikiem był jubilat z Przeworska o. Filip Płaza.

Główny odpust sanktuarium - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego trwał trzy dni i był połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu. Kazania odpustowe głosił Bogusław Zabłocki z Jelnej. Sumę odpustową odprawił wikariusz prowincji o. Walerian Chromy z Krakowa. Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Koncertowa Wojska Polskiego im. Stanisława Moniuszki z Warszawy pod dyrekcją Bogusława Hilla. Wystąpili soliści - Barbara Żarnowiecka i Jadwiga Skoczylas. W programie znalazły się: Bogurodzica, Ave verum corpus, Panis Angelicus, na zakończenie - Boże, coś Polskę.

Po Sumie na placu przed bazyliką odbył się koncert, który poprowadził Andrzej Krajewski. W nim m.in. zabrzmiały: Gaude Mater Polonia, polonez z filmu Pan Tadeusz, Maki, wiązanka pieśni legionowych, Ave Maris Stella.

W niedzielę Trójcy Świętej sanktuarium przeżywało II Przegląd Pieśni Maryjnej Leżajsk 2002. W programie wystąpili: nowicjusze Ojców Bernardynów, Zespół Gimnazjalny z Nowej Sarzyny, Zespół Instrumentalny PSM I stopnia Leżajsk, Zespół Dziecięcy Centrum Sztuki Wokalnej Rzeszów, Chór Gimnazjalny Sarzyna, Chór Parafialny "Klasztor", Chór ZS im. B. Chrobrego z Leżajska, Chór Gimnazjalny Leżajsk, Chór SP nr 3 Leżajsk, Zespół "Labirynt" LO Leżajsk, Chór "Emaus" oraz soliści: Aleksandra Walków, Agata Babiarz, Piotr Dubiel, Krystyna Baj, Agnieszka Kmieć, Wioletta Chamiec. Wykonano utwory religijne związane z kultem Matki Bożej.

Warto wspomnieć, że z inicjatywy Ojców Bernardynów dla TV Niepokalanów powstaje blisko godzinny film o Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Leżajskiej, bazylice, klasztorze, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, o odpustach i wielkich uroczystościach. Emisja filmu nastąpi pod koniec roku, na zakończenie jubileuszu.

Natomiast 24 czerwca rozpocznie się i potrwa do 26 sierpnia XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncerty odbywać się będą w poniedziałki o godz. 19.00 i jak zwykle wstęp na nie będzie bezpłatny. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest znany w całym kraju profesor Akademii Muzycznej w Warszawie - Józef Serafin. W koncercie inauguracyjnym wystąpi Orkiestra Filharmonii Rzeszowskiej z Mszą Koronacyjną Mozarta. W innych wystąpią znakomici organiści z Polski i zagranicy m.in.: Julian Gembalski, Roman Szlaużys, Józef Serafin, Heinz Balli (Szwajcaria), Wacław Golonka i Jarosław Tuma ( Czechy), Ludger Lohmann (Niemcy), Adam Nowak (Munster). Na zakończenie Festiwalu usłyszymy Mszę Kreolską Ariela Ramireza oraz Zespół Muzyki Dawnej "Harmonia Sacra" z Krakowa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziurawa wiara

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 23

[ TEMATY ]

wiara

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Warto, abyśmy wyszli z naszych własnych chat i dziur i oddali całkowite pierwszeństwo Jezusowi w Jego Słowie, Eucharystii i Kościele.

Włodzimierz Sołowiow opisywał kiedyś dziwną sektę, którą spotkał na wschodnich rubieżach Rosji. Nazwał tych ludzi „dziuromódlcami”. W niewielkich wspólnotach gromadzili się w swoich małych chatach, gdzie na głównej ścianie została wyżłobiona dziura, którą bogato zdobili. W ramach swojej pobożności spotykali się i modlili prostymi słowami: „Chato moja, dziuro moja, zbaw mnie!”. Każdy miał swoją chatę i swoją dziurę, nikt nie potrzebował żadnej wspólnej doktryny, liturgii, struktur ani większej wspólnoty wiary. Ta pogańska religia była wygodna dla wszystkich i całkowicie odpowiadała wrażliwości właścicieli dziury. Czy jednak była ona prawdziwą religią, czy tylko czarną dziurą potrzebną do zatopienia własnych potrzeb duchowych? Nie mamy wątpliwości, że to przykład na dość prymitywne i pogańskie traktowanie wiary. Olbrzymim nadużyciem byłoby porównywać ją z jakąkolwiek formą chrześcijaństwa. Warto jednak pomyśleć o mechanizmie rządzącym tą dziwną społecznością „dziuromódlców” i o tym, czy w nas też nie ma takich niebezpiecznych skłonności do znajdowania sobie własnej dziury w wierze albo do łatwego wpadania w dziury, które proponuje się nam w dzisiejszym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję