Reklama

Niedziela Świdnicka

Bielawa: Wyruszyli z workiem intencji - Ekstremalna Droga Krzyżowa

W piątkowy wieczór 26 marca br. w Bielawie blisko 250 osób wyszło na pięć tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

[ TEMATY ]

Bielawa

edk Bielawa

ks. Mirosław Benedyk

Uczestnicy Bielawskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Uczestnicy Bielawskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Na początku wszyscy spotkali się na Mszy się w kościele Wniebowzięcia NMP. W wygłoszonej homilii ks. Tomasz Kowalczuk pytał się o postawę każdego z słuchaczy: - Czy bliżej nam do postawy ekstremalnej Jezusa, który chce rozmawiać z tymi którzy chcą go zabić, pokazując nam jak powinniśmy traktować naszych przeciwników, czy postawy ekstremalnej faryzeuszów, którzy kryli się za barykadą własnych rozwiązań, nie słuchając innych?

ks. Mirosław Benedyk

Wyjście na EDK poprzedziła Msza św.

Wyjście na EDK poprzedziła Msza św.

Kapłani z młodzieżą

Po otrzymanych wskazówkach i błogosławieństwie „Piękni ludzie” wyruszyli do Barda, Krzeszowa, Wambierzyc. Wśród uczestników była także spora grupa młodzieży, która wraz ks. Łukaszem Basistym wyruszyła na 30 kilometrową trasę św. Agnieszki w okolice Bielawy. Uczestnikami Bielawskiej EDK były osoby z terenu całej diecezji świdnickiej, a także i spoza niej granic. Wśród nich dostrzec można było siedmiu kapłanów.

ks. Mirosław Benedyk

Bielawska EDK- ks. Łukasz Basisty z młodzieżą tuż przed wyjściem na trasę

Bielawska EDK- ks. Łukasz Basisty z młodzieżą tuż przed wyjściem na trasę

Reklama

Najtrudniejsza trasa

- Na EDK idę po raz kolejny, już nie pamiętam który, bo jestem tu od początku. Chcę oddać Bogu swój trud, pracę, wysiłek, które będą mnie czekały na trasie, a nade wszystko oddaję swoją modlitwę. Jest to moja odpowiedź na Bożą miłość, bo przecież Bóg nas tak bardzo kocha. Mam ze sobą cały worek intencji, chcę Bogu zawierzyć dzieci, wnuki, całą rodzinę i parafię, przyjaciół i znajomych – mówi dla Niedzieli Świdnickiej Zbigniew Wójcik, z par. Bożego Ciała w Bielawie, który w tym roku zdecydował się dźwigać sam ten krzyż.

ks. Mirosław Benedyk

Przed kościołem działa recepcja, gdzie można było potwierdzić swoją obecność i odebrać pakiet EDK.

Przed kościołem działa recepcja, gdzie można było potwierdzić swoją obecność i odebrać pakiet EDK.

W wcześniejszych latach na trasie towarzyszył mu brat, z którym we wcześniejszych latach zdążał do Barda. - W tym roku zdecydowałem się pójść sam trasą św. Rity, Bielawa-Bielawa – mówi Zbigniew. Trasa św. Rity to najtrudniejsza trasa Bielawskiej EDK (przyp. redakcja). Szlak przecina całe pasmo Gór Sowich. To marsz bez wytchnienia i spora dawka zmagań duchowych, jednak opiekunką trasy jest św. Rita, patronka od spraw beznadziejnych. - Każdego roku szczęśliwie docierałem do celu, wierzę, że i w tym roku będzie tak samo – zapewniał jeszcze przed wyjściem nasz rozmówca, któremu ostatecznie udało się dość do celu.

ks. Mirosław Benedyk

Wielu pątników miało ze sobą krzyże

Wielu pątników miało ze sobą krzyże

Po raz pierwszy

Reklama

Na 30 – kilometrową trasę św. Agnieszki wyruszyło także bielawskie rodzeństwo Katarzyna Mierzejewska wraz z ks. Marcinem Banaczykiem. – Idziemy po raz pierwszy, z pewnością będzie to dla nas wyjątkowe doświadczanie nocnej drogi krzyżowej. Do tej formy pobożności zmobilizowałam się osobiście. Nie ukrywam, że o pójściu na EDK myślałam już kilka lat wcześniej. Jestem przekonana, że intencje które noszę w sercu muszą być okupione wysiłkiem, cierpieniem poświęceniem i modlitwą. A w sercu będę nieść ze sobą będę prośby za dzieci i męża, o pokój w rodzinie i w intencji samej siebie – opowiadała przed wyjściem w trasę Katarzyna. - Jestem głęboko przekonany, że wysiłek duchowy i fizyczny przynoszą nieocenione owoce w naszym życiu. Wyprawa będzie dla mnie także formą pokuty za grzechy swoje i bliskich – dodaje ks. Marcin. – Jesteśmy przygotowani także organizacyjnie, oprócz, ciepłego stroju, dobrej latarki mamy herbatę, kanapki i batoniki – co nam doda sił podczas maszerowania przez kolejne sześć godzin – dopowiadała siostra kapłana. Rodzeństwo przeszło całą trasę, jednak nie obyło się bez cierpienia i kontuzji, które połączone z modlitwą mają przynieś zgodnie z zapowiedziane dobro.

ks. Mirosław Benedyk

Rodzeństwo Katarzyna Mierzejewska i ks. Marcin Banaczyk po raz pierwszy wyruszyli na jedną z tras Bielawskiej EDK.

Rodzeństwo Katarzyna Mierzejewska i ks. Marcin Banaczyk po raz pierwszy wyruszyli na jedną z tras Bielawskiej EDK.

Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszyły również ze Szczytnej, Świebodzic, Wałbrzycha i Ząbkowic Śląskich, Wiar, Głuszycy czy z malutkiego Starczowa.


2021-03-26 23:35

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #67

2021-09-19 10:12

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #67

Kto powinien być pierwszy? Nie tylko apostołowie mieli z tym problem. Skupieni na tym nie umieli zrozumieć i przyjąć nauki Jezusa. Czy tak samo nie jest czasem w życiu każdego z nas? Posłuchajcie komentarza ks. Mateusza Pobihuszki na XXV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję