Reklama

Ojcowie Kościoła

Grzegorz I Wielki (3)

Papież Grzegorz I podjął się również nawrócenia pogańskich Anglosasów, którzy wykorzenili enklawy chrześcijańskie w Brytanii. W 596 r. wysłał na Wyspy Brytyjskie przeora klasztoru św. Andrzeja Augustyna wraz z towarzyszącą mu liczną grupą misjonarzy. Chrystianizacja Anglosasów była osobistą inicjatywą Grzegorza I, bowiem lokalne Kościoły: iroszkocki (prześladowany przez pogan) i frankijski nie paliły się do tego zadania, zaprzątnięte własnymi sprawami. Augustyn wraz z 40 mnichami wylądował u ujścia Tamizy na Wielkanoc 597 r. Nawrócenie elity anglosaskiej ułatwiło oddziaływanie Berty - chrześcijańskiej żony przywódcy konfederacji anglosaskiej króla Ethelberta, który przyjął nową wiarę w czerwcu 597 r. Monarcha zezwolił misjonarzom na osiedlenie się niedaleko Canterbury. W 598 r. Grzegorz I pisał w liście do patriarchy aleksandryjskiego, iż na Boże Narodzenie ubiegłego roku ochrzczonych zostało 10 tys. Anglosasów. W 601 r. papież na prośbę Augustyna przesłał mu "posiłki" pod przewodnictwem opata Mellitusa, wyposażone w sprzęt liturgiczny, relikwie i księgi kościelne. Plany Grzegorza I dotyczące organizacji Kościoła angielskiego przewidywały utworzenie 2 metropolii w Londynie i Yorku oraz 12 podporządkowanych im diecezji. Papież w akcji misyjnej propagował umiar i elastyczność, w czym niewątpliwie wyprzedzał swoją epokę, raczej nieskłonną do tolerancji. Świadectwem takiej postawy jest jego list z 18 lipca 601 r. udzielający wskazówek misjonarzom w Anglii: " (...) nie powinno się burzyć świątyń pogańskich tego narodu, a tylko niszczyć znajdujące się w nich bałwany; należy pokropić te świątynie wodą święconą, wstawić ołtarze, umieścić relikwie; bo jeśli świątynie te są dobrze zbudowane, trzeba je z miejsc kultu demonów zamienić na miejsca czci prawdziwego Boga, aby naród ów, widząc, że nie burzy się jego świątyń, wyrzucał błąd z serca, a poznając i czcząc prawdziwego Boga z większym zaufaniem spieszył na miejsca, do których się przyzwyczaił. (...) Bo nie ulega wątpliwości, że jest rzeczą niemożliwą pozbawić umysły surowe wszystkiego od razu; ten bowiem, kto usiłuje wspiąć się na szczyt, wznosi się po stopniach krokami, nie zaś skokami".

Grzegorz I zwany Wielkim zmarł 12 marca 604 r. Wkrótce został kanonizowany. Kościół zawdzięcza mu bardzo wiele. Francuski historyk Daniel Rops pisał: "Grzegorz dokonał wielu nawróceń i nowej organizacji w momencie, kiedy wydawało się, że nastąpił prawdziwy zmierzch Rzymu, a Stolicy Piotrowej groziło, iż stanie się zwykłym biskupstwem w nowym germańskim państwie, państwie Longobardów". Nowością w pontyfikacie wielkiego papieża było także rozwinięcie szerokiej akcji misyjnej, prowadzonej już nie przez Kościoły lokalne, lecz jako dzieło całego Kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję