Reklama

Historia

„Zaduszki katyńskie” w „Niedzieli”

[ TEMATY ]

Niedziela

Katyń

Bożena Sztajner

Promocja książki: „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, monodram „Janina” oraz program artystyczny pt. „Katyń 1940”, przygotowany przez młodzież II LO im R. Traugutta w Częstochowie pod kierunkiem Anny Gołębiowskiej, złożyły się na program „zaduszek katyńskich”, które odbyły się wieczorem 4 listopada w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego „Niedzieli” i poseł Jadwigi Wiśniewskiej (PiS).

W spotkaniu wzięła udział młodzież szkół częstochowskich i województwa śląskiego, laureaci IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, alumni Niższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele środowisk kombatanckich, rodzin katyńskich. W spotkaniu wzięli udział m. in. Andrzej Drogoń - dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, ks. Jerzy Bielecki - rektor Niższego Seminarium Duchownego, ks. Tomasz Lubaś - dyrektor wydawnictwa Edycji Świętego Pawła.

Reklama

Na początku spotkania poseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że „zbrodnia katyńska przesz lata komunistycznego zniewolenia była konsekwentnie przemilczana przez PRL-owskie władze, a walka o pamięć o ofiarach tego bestialskiego mordu była jednocześnie walką o prawdę”.

Pani Poseł przypomniała słowa śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, że „prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej, tak jak katyńskie kłamstwo było fundamentem założycielskim PRL-u”. Mówiąc o roli konkursu historyczno-literackiego o Katyniu w budowaniu świadomości historycznej młodego pokolenia poseł Wiśniewska przekazała, że w ciągu czterech lat trwania konkursu zgłoszono do niego blisko 1000 prac. - Kilka osób mówiło mi, że temat już się wyczerpał, że wszyscy wiedzą co stało się w Katyniu. Okazuje się jednak, że sprawa zbrodni katyńskiej jest niestety ciągle aktualna. Rodziny ofiar Katynia domagały się sprawiedliwości przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Niestety, Trybunał jak Piłat umył ręce. Uznał, że nie może oceniać katyńskiego śledztwa - kontynuowała poseł Wiśniewska.

Następnie ks. inf. Ireneusz Skubiś zwrócił uwagę na znaczenie pamięci. - Zaduszki to święta pamięć o tych, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi. Trzeba bronić tej świętej pamięci - mówił ks. Skubiś i dodał, że Katyń „jest dziełem nie tylko bolszewików i Rosjan, ale jest dziełem ateistów”. - Gdzie rodzi się ateizm tam rodzi się cywilizacja śmierci - podkreślił.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” zaznaczył, że „dzisiaj wielkich Polaków chce się pogrzebać razem z lekcjami historii, tak jak tych w Katyniu”. - Świętą pamięć stanowi także Smoleńsk i ta wielka katastrofa. Wszyscy ci, którzy chcą tę pamięć wyciąć są niesprawiedliwi wobec Polski. Przyjdzie kiedyś sąd ostateczny i wszystko będzie objawione - zakończył ks. Skubiś.

Do kwestii zbrodni katyńskiej nawiązał również Andrzej Drogoń, dyrektor katowickiego Instytutu Pamięci Narodowej, który podkreślił, że „w wymiarze publicznym wiemy o mordzie katyńskim tyle, ile wiadomo było 70 lat temu”. - Nawet po 70 latach nie możemy domagać się dokumentów o pełnej prawdzie tej zbrodni. To jest rzecz haniebna - powiedział Drogoń.

Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć po raz pierwszy monodram „Janina” - wspomnienie Janiny Lewandowskiej, jedynej kobiety pośród ofiar sowieckiego mordu w Katyniu w wykonaniu Joanny Ryś, aktorki Studenckiego Koła Teatralnego „naJana” oraz wysłuchać piosenek m. in. „Katyń” Jacka Kaczmarskiego, „Ostatni List” Lecha Makowieckiego i „Biały krzyż” Janusza Kondratowicza w wykonaniu młodzież II LO im R. Traugutta w Częstochowie pod kierunkiem Anny Gołębiowskiej.

Podczas spotkania została zaprezentowana również książka pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”. Publikacja wydana w serii Biblioteki „Niedzieli” zawiera prace młodzieży biorącej udział w IV edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego o Katyniu pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu.

Spotkanie zakończyło się modlitwą, którą w intencji wszystkich zamordowanych na nieludzkiej ziemi, poprowadził ks. inf. Ireneusz Skubiś.

ZOBACZ GALERIĘ
2013-11-05 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy numer "Niedzieli" już do kupienia!

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

freelyphotos.com

Nowy numer Tygodnika Katolickiego "Niedziela" z datą 15.12.2019 już w kioskach.

W numerze m.in.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Na Święto Policji – rowerem z Lubelszczyzny na Jasną Górę

2021-07-24 09:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

policja

Jasna Góra News

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Pielgrzymka Policjantów z Lubelszczyzny na Jasną Górę

Za wszystkich przedstawicieli służb mundurowych wspierających budowanie ładu i bezpieczeństwa w Ojczyźnie i za poległych na służbie w obchodzone dziś Święto Policji modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 8. Rowerowej Pielgrzymki Policjantów Lubelszczyzny.

Przy pamiątkowej tablicy złożono hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej II Rzeczypospolitej zamordowanym na Kresach Wschodnich przez Sowietów po 17 września 1939 r. Dokładnie 102 lata temu, 24 lipca 1919 r. Sejm powołał Policje Państwową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję