Reklama

Kościół

Prymas Polski do kapłanów: Nie wam mają służyć, lecz wy macie służyć innym

„Także dziś, a może bardziej jeszcze właśnie dziś wymagane jest od nas nie tylko działanie, ale bycie” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas wielkoczwartkowej Mszy św. krzyżma w katedrze gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

Eucharystia celebrowana była przed południem z udziałem ograniczonej liczby księży. Zgodnie z zaleceniem abp. Wojciecha Polaka do katedry gnieźnieńskiej przyjechali jedynie księża dziekani lub – w przypadku gdy dziekan nie mógł być obecny – jeden kapłan z dekanatu w zastępstwie.

„W tej wciąż trudnej po ludzku do wyobrażenia i przeżywania sytuacji, w sytuacji może już pewnego rozżalenia czy rozgoryczenia, a z pewnością towarzyszącego nam i naszym wiernym zmęczenia i znużenia z powodu trwającego zagrożenia dla naszego zdrowia i życia, chciałbym wam, a przez was wszystkim pozostałym współbraciom w kapłaństwie za kard. Ratzingerem powtórzyć, że nie chodzi o to, czy w tym wszystkim jesteście gotowi to i tamto robić, ale czy jesteście gotowi stać się wraz z Chrystusem darem ofiarnym” – mówił w homilii Prymas podkreślając, że właśnie owo bycie, a nie tylko działanie jest dziś od księży wymagane i oczekiwane.

Reklama

„Nie jest to bycie człowieka samotnego, bezrefleksyjnie i na oślep rzuconego w niebezpieczny wir świata” – dodał.

„Nie jest to bycie człowieka zostawionego samemu sobie w swej słabości”.

„To bycie człowieka namaszczonego i posłanego” – podkreślił abp Polak, powtarzając jeszcze raz za kard. Ratzingerem, że oznacza to, że „odorowi zwątpienia, duchowego rozpadu, chciwości i nienawiści, wszystkim tym siłom, które ostatecznie rozkładają i niszczą życie, wychodzi naprzeciw nowa siła Jego życia, i gdy je przyjmujemy, owej zgniliźnie rozpaczy i nienawiści wyjdzie naprzeciw aromat prawdziwego życia, ufności w niezniszczalną miłość, bezpieczeństwa w mocy Bożego Ducha i niejako zdezynfekuje świat”.

Reklama

Owo wychodzenie – mówił dalej Prymas – nie dzieje się jednak automatycznie, a sam fakt namaszczenia i posłania nie wystarczy, jeśli zabraknie w kapłańskim życiu codziennego ofiarowania siebie, poświęcania samego siebie wraz z Jezusem za zbawienie ludzi.

„To nie wam ludzie mają składać ofiarę – to wy macie nieustannie wraz z ludem składać Bogu ofiarę z waszego życia” – powtórzył za kard. Wyszyńskim abp Polak.

„Nie was mają chwalić, ale cały wasz wysiłek ma zmierzać do tego, by chwalono Ojca, który jest w niebie, i Syna Jego, Jezusa Chrystusa”. „Nie wam mają służyć, lecz wy macie służyć innym”. „Nie was mają kochać, lecz przez posługę waszą mają miłować Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. „Nie was mają czcić, uwielbiać i podziwiać, byłby to wielki błąd i przegrana, ale przez wasze życie i posługiwanie mają miłować, podziwiać i uwielbiać Ojca Niebieskiego, Bożego Syna i Jego Matkę” – cytował Prymas, dodając, że taka służba, służba Jezusowi w innych, z pokorą, współczuciem, życzliwością, miłością daje prawdziwą radość.

Podziel się cytatem

„I choć ta służba dziś, w okolicznościach, które wciąż przeżywamy, ma pewnie i mieć musi inny wymiar i domaga się od was, drodzy Bracia, wciąż nowego, szczególnego przecież rozeznawania, odwagi, ufności i otwartości, a nade wszystko wiary i nadziei, to nigdy nie może nam zabraknąć pasterskiej miłości i apostolskiej gorliwości” – podkreślił Prymas.

W katedrze gnieźnieńskiej obecni byli także biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski i abp senior Józef Kowalczyk. Pod koniec Eucharystii arcybiskup gnieźnieński konsekrował krzyżmo i pobłogosławił oleje chorych i katechumentów.

2021-04-01 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Redakcja "Tygodnika Powszechnego": ubolewamy i przepraszamy Księdza Prymasa

[ TEMATY ]

prymas Polski

Tygodnik Powszechny

abp Wojciech Polak

Grzegorz Gałązka

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ubolewamy więc i przepraszamy Księdza Prymasa, że okładkowy tytuł naraził go na tak małoduszne ataki” – piszą redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” w oświadczeniu, do którego dotarła Katolicka Agencja Informacyjna. List jest reakcją na wypowiedzi medialne i falę hejtu odnoszące się do opublikowanego w najnowszym numerze TP wywiadu z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem.

Publikujemy oświadczenie redakcji „Tygodnika Powszechnego”:

CZYTAJ DALEJ

Dyrektorka Muzeów Watykańskich: od początku pandemii wzrosła liczba młodych zwiedzających

2021-08-04 18:43

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Dyrektorka Muzeów Watykańskich Barbara Jatta wyraziła zadowolenie, że od początku pandemii coraz więcej odwiedzających to ludzie w młodym wieku.

„W czasie lockdownu byliśmy bardzo aktywni na portalach społecznościowych. Gdy po złagodzeniu ograniczeń otworzyliśmy ponownie muzea, okazało się, że wśród zwiedzających jest coraz więcej ludzi młodych, czego dawniej nie rejestrowaliśmy” – powiedziała dyr. Jatta włoskiej gazecie „Panorama” 4 sierpnia. Podkreśliła, że ważną rolę odegrali tu także tzw. influenserzy, którzy zwrócili uwagę na Muzea Watykańskie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Wyszyński 97 lat temu na Jasnej Górze odprawił pierwszą Mszę św.

2021-08-05 12:08

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Instytu Prymasowski Kard. Stefana Wyszyńskiego

Dokładnie 97 lat temu, 5 sierpnia 1924 r., w słynnej kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Stefan Wyszyński. „Prawdziwą męką była moja pierwsza Msza święta” – wspominał później Prymas. Mający problemy ze zdrowiem młody ksiądz, który modlił się o możliwość odprawienia jeszcze przynajmniej jednej Mszy, został po Janie Pawle II najwybitniejszą postacią polskiego Kościoła w XX w.

Dwa dni przed Mszą prymicyjną, 3 sierpnia 1924 r., dokładnie w swoje 23. urodziny, Stefan Wyszyński przyjął święcenia kapłańskie w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej we Włocławku. Szafarzem sakramentu był bp Wojciech Owczarek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję