Reklama

Niedziela Częstochowska

Obdarowani łaską

– Msza Krzyżma jest odnowieniem naszego przymierza miłości i posługi z Chrystusem i z Kościołem. Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo w Wielki Czwartek w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Msza Krzyżma

Karol Porwich/Niedziela

Na progu Triduum Paschalnego 1 kwietnia, w Wielki Czwartek, abp Wacław Depo 1 kwietnia celebrował Mszę Krzyżma we wspólnocie biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i ludu Bożego, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Do zgromadzonych powiedział: – Przyszłość Kościoła będzie trwała, bo on jest naszą własnością, on jest Kościołem Jezusa Chrystusa i mimo wojen kulturowych i światopoglądowych bramy piekielne go nie przemogą. Przypomniał stanowisko kard. Jeana-Claude Hollericha, przewodniczącego Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, który wyraził przekonanie, że „przy zachowaniu obowiązujących współcześnie przepisów sanitarnych udział w nabożeństwach jest bezpieczny”, a także podkreślił, że „wolność religijna jest prawem i jest nadrzędna wobec kultury. Religia przyczynia się bardziej do rozwiązywania problemów społecznych niż do ich powstawiania”.

Arcybiskup Depo zebranych w świątyni i łączących się duchowo zachęcił do trwania „w wierze i dziękczynieniu za dar Eucharystii i dar kapłaństwa”.

Reklama

W homilii abp Wacław mocno zaakceptował słowa Jana Pawła II z jednego z listów do kapłanów, które są stałym zadaniem dla prezbiterów: „Pierwszą rzeczą, jakiej Kościół żąda od kapłana w imię wierności, jest to, by nigdy nie przestrzał wierzył w swoje misterium przy Chrystusie i z Chrystusem”. W tym duchu metropolita częstochowski powiedział: – Nasza obecność potwierdza to misterium i posłannictwo w sprawach ludzkich odnoszących się do Boga. Przypomniał, że źródło powołania jest w Sercu Zbawiciela. – Kapłaństwo jest tajemnicą Przenajświętszego Serca Zbawiciela wobec Boga i Kościoła – mówił. – Chcemy dzisiaj wobec Boga i Kościoła potwierdzić tę prawdę, że dar powołanie jest niezasłużonym wyborem nas przez Boga. Głębię Chrystusowego kapłaństwa określają: „obdarowanie łaską, współudział w mocy Ducha Świętego i odpowiedzialność za wszystko, co składa się na nasze życie – wczoraj, dziś i jutro”. Zwrócił uwagę na to, że dziś potrzebna jest „świadomość wiary i odpowiedzialności za budowanie wspólnoty Kościoła na ziemi polskiej”.

Podczas liturgii kapłani odnowili przyrzeczenia złożone w dniu święceń. Metropolita częstochowski konsekrował olej krzyżma oraz oleje – chorych i katechumenów. Te oleje są wykorzystywane przez cały następny rok podczas udzielania sakramentów.

Msza Krzyżma jest odprawiana w godzinach porannych we kościołach katedralnych w Wielki Czwartek, wśród koncelebransów są księża z całej diecezji. W powodu pandemii w liturgii uczestniczyli przedstawiciele kapłanów. W Eucharystii uczestniczą także diakoni, klerycy i ministranci.

2021-04-01 13:10

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów o namaszczeniu współodpowiedzialności

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Msza Krzyżma

KEP

„Nie otrzymaliśmy kapłańskiego namaszczenia dla samych siebie. Nie otrzymaliśmy go z powodu samych siebie, aby zatrzymać je w sobie. Mamy nim służyć innym” – mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. krzyżma, której przewodniczył w czwartek 25 czerwca w katedrze gnieźnieńskiej.

Liturgia z poświęceniem olejów przełożona została z Wielkiego Czwartku, kiedy nie odbyła się z powodu rygorystycznych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa. Nawiązując do tego trudnego czasu abp Wojciech Polak najpierw podziękował kapłanom za ich pamięć, modlitwę i kapłańskie świadectwo.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję