Reklama

Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania na Jasną Górę

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej od początku swego istnienia każdego roku pielgrzymuje na Jasną Górę, aby sprawę powołań duchownych opowiedzieć i pokazać Matce Bożej. Od trzech lat przybywa w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Osób Powołanych i Wspierających Powołania, organizowanej przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań.

11 maja br. przybyło z całej Polski około 1000 pielgrzymów, w tym z Gniezna 762 osoby (15 autokarów). Z regionu Bydgoszczy - 202, z regionu Gniezna - 200, z Kujaw - 160, z Pałuk - 150, z najbardziej oddalonej Krajny - 50. Poszczególnym grupom pielgrzymów, które w większości przybyły już o świcie, towarzyszyli opiekunowie kół parafialnych: ks. Marian Ratajczak, ks. Mikołaj Szymański, ks. Roman Jakubowski, ks. Paweł Kowalski, ks. Ryszard Figiel, ks. Jan Tadych, ks. Błażej Kownacki, ks. Tomasz Walterbach, ks. Tadeusz Bachorz, ks. Sławomir Brząkała, ks. Grzegorz Kuliński, ks. Paweł Błochowiak oraz dk. Maciej Jasnowski.

Jasnogórskie spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w sali o. Kordeckiego. Pielgrzymów serdecznie powitał bp Stefan Regmunt, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. O. Izydor Matuszewski, generał Ojców Paulinów, nawiązując do gnieźnieńskiej uroczystości wręczenia krzyży misyjnych pięćdziesięciu dwum duchownym i świeckim (28 kwietnia br.), którzy od grobu św. Wojciecha zostali posłani na wszystkie kontynenty świata, zachęcił pielgrzymów do ufnej modlitwy w intencji nowej ewangelizacji na początku trzeciego tysiąclecia wiary. Ks. Jan Tadych dokonał krótkiego wprowadzenia muzycznego i wokalnego do Mszy św. Wspólny śpiew ubogacił klerycki zespół muzyczny z Legnicy. Materiały powołaniowe przygotowała i rozprowadzała s. Alodia Witas z Katowic.

O godz. 11.00 Bazylika Jasnogórska wypełniła się do ostatniego miejsca. Najświętszej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt. W homilii raz jeszcze powitał wszystkich księży. "Gdzie kapłani troszczą się o duszpasterstwo powołań - powiedział - tam powołań nigdy nie zabraknie. Kościół w Polsce raduje się, ponieważ Pan Bóg stale daje mu wiele powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Jednak w środkach społecznego przekazu pojawia się wiele agresji, skierowanej przeciwko Kościołowi i powołanym do służby Bożej. Kościół potrzebuje dziś żarliwej modlitwy i świadectwa życia z wiary". Ksiądz Biskup zakończył homilię słowami modlitwy Jana Pawła II: "Ojcze Święty, daj Twemu Kościołowi świętych kapłanów, którzy uświęcą Twój lud mocą Twojej łaski. Daj mu wiele osób konsekrowanych, które ukażą światu Twoją świętość. Poślij do swej winnicy świętych kapłanów, którzy będą pracować z zapałem i miłością, a przynagleni przez Twego Świętego Ducha zaniosą Chrystusa aż na krańce ziemi".

Delegaci osób powołanych, wybrani przez ks. Andrzeja Magdziarza z Poznania, odczytali Słowo Boże, przedstawili intencje modlitwy powszechnej, zaczerpnięte z orędzia Ojca Świętego Jana Pawła II: za biskupów i kapłanów, za siostry i braci zakonnych, za rodziny, wspólnoty parafialne i wszystkich zgromadzonych. Dary przyniesione do ołtarza wyrażały gotowość naśladowania Chrystusa i wielkodusznego zaangażowania się w dzieło powołań. Podczas Mszy św. śpiewano Mszę polską opracowaną przez Stefana Stuligrosza na motywach starodawnej pieśni Bogurodzica. Towarzyszył Chór Prymasowski z Gniezna pod dyr. ks. Ryszarda Figla, przy organach Jacek Nijak z Inowrocławia. Pielgrzymi korzystali ze śpiewnika, przygotowanego przez gnieźnieński ośrodek powołaniowy. Na zakończenie zabrzmiał litanijny śpiew: "Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody. Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało. Proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo" (Łk 10, 12).

W wykładzie w sali o. Kordeckiego (o godz. 14.00) pielgrzymi dowiedzieli się, jak wierni świeccy na przestrzeni XX wieku wspierali powołania i powołanych modlitwą i przykładem życia chrześcijańskiego, a także o trosce Stolicy Apostolskiej o powołania przed Soborem Watykańskim II - "Papieskie dzieło Powołań Kapłańskich (1941) i Zakonnych (1955)" . Słowa ks. Antoniego Kiełbasy uświadomiły słuchaczom odpowiedzialność za Boże powołania w czasach obecnych i zapaliły serca do jeszcze większej aktywności na rzecz powołań.

Dla Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej pielgrzymka na Jasną Górę wpisała się w program obchodów 400-lecia Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Gnieźnieńskie Seminarium, założone w 1602 r. przez abp. Stanisława Karnkowskiego, jako jedno z pierwszych w Polsce po Soborze Trydenckim, wydało wielu wspaniałych biskupów, duszpasterzy, społeczników i świętych męczenników, zwłaszcza na przestrzeni XX wieku (podczas II wojny światowej w archidiecezji gnieźnieńskiej zamordowano blisko 50% duchowieństwa). Przybyliśmy na Jasną Górę, by podziękować Panu Bogu za nasze Seminarium. Zawierzamy je Matce Zbawiciela, aby czuwała nad formacją kolejnych pokoleń kapłanów.

Dziękujemy bp. Stefanowi Regmuntowi, przyjacielowi Gnieźnieńskiej Wspólnoty Powołań, dziękujemy wszystkim organizatorom jasnogórskiej modlitwy: duszpasterzom i przewodniczącym kół parafialnych, a ks. Pawłowi Kowalskiemu za dokumentację fotograficzną tego wydarzenia. Pełni radości wracamy do naszych parafii i z nowym zapałem chcemy włączyć się w dzieło powołań: Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo. Ty za nami przemów słowo, Maryjo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję