Reklama

Piąta rocznica wizyty Jana Pawła II w Gorzowie Wlkp.

Wdzięczność za wdzięczność

W geografii papieskich pielgrzymek Gorzów Wlkp. ma miejsce szczególne. Właśnie bowiem w Gorzowie przed pięcioma laty, 2 czerwca 1997 r. Jan Paweł II chyba po raz pierwszy nawiązał do słów, jakie w dniu konklawe wypowiedział do niego Kardynał Wyszyński. Ojciec Święty powiedział wówczas: "W dniu 16 października 1978 r., w święto św. Jadwigi Śląskiej, podczas konklawe, po wyborze, Kardynał Prymas, Kardynał Tysiąclecia, powiedział do mnie: ´Masz teraz wprowadzić Kościół w Trzecie Tysiąclecie´. I dlatego, moi Drodzy, przyjechałem do Polski".

Pomożemy!

Zdaje się, że nieprzypadkowo Papież wspomniał o tym "poleceniu" Kardynała Wyszyńskiego w Gorzowie. Nawiązanie do tamtej rozmowy z konklawe zostało poprzedzone wspomnieniem obchodów milenijnych. " Przypomina mi się 1000-lecie Chrztu, któreśmy tutaj wspólnie obchodzili w roku 1966" - mówił Jan Paweł II. Takie obchody miały miejsce także w ówczesnej diecezji gorzowskiej. 5 listopada 1966 r. kard. Karol Wojtyła wygłosił kazanie na uroczystościach milenijnych w Zielonej Górze, a nazajutrz wraz z Episkopatem Polski i kard. Prymasem S. Wyszyńskim wziął udział w dziękczynnej Mszy św. na placu przed katedrą gorzowską. Obchody 1000-lecia chrześcijaństwa w Polsce musiały bardzo silnie wyryć się w pamięci Jana Pawła II, skoro 30 lat później tak je wspominał: "Wtedy właśnie my wszyscy, biskupi polscy, nauczyliśmy się naszej Ojczyzny, nauczyliśmy się po kolei wszystkich polskich diecezji. Wszędzie razem śpiewaliśmy Te Deum laudamus - Ciebie, Boże, wychwalamy. Ja pragnę dzisiaj tutaj podziękować za ten szczególny dar, jakim było Milenium polskie dla mnie".

Tak oto Papież ujawnił w Gorzowie, jaki był jego osobisty cel peregrynacji po Polsce. Polskie milenium chrześcijaństwa miało dla niego stać się inspiracją do obchodów zbliżającego się Wielkiego Jubileuszu. "Przyjechałem - mówił Jan Paweł II - ażeby tu, na tych szlakach, na tych szlakach milenijnych, wyprosić sobie łaskę, łaskę tego zadania, które chyba Opatrzność Boża postawiła przede mną w słowach wielkiego Prymasa Tysiąclecia". Wtedy Papież poprosił nas o pomoc, poprosił o modlitwę na klęczkach, ażeby temu zadaniu sprostał. Przyszło nam wtedy tę pomoc obiecywać Papieżowi w imieniu całego katolickiego świata. Przeszło 400-tysięczny tłum skandował "Pomożemy", co wywołało u Jana Pawła II zrozumiały uśmiech. Jak sam przyznał, ten okrzyk był mu dobrze znany. "Może tym razem będzie lepiej" - wyraził nadzieję.

Gościnna ziemia

"Dziękuję Bożej Opatrzności za spotkanie w Gorzowie" - przed odjazdem do Gniezna mówił do nas Papież. I warto chyba w całości przypomnieć ten bardzo osobisty, wspomnieniowy fragment papieskiego przemówienia: "Wiele wspomnień łączy mnie z tą diecezją. Posiada ona piękną przyrodę, którą często mogłem podziwiać podczas moich wędrówek, zwłaszcza spływów kajakowych. Wspomnienia te zostały zawsze w moim sercu i modlitwie. Piękna jest ziemia gorzowska. Dziękuję tej ziemi za to, że była dla mnie zawsze gościnna i serdeczna. Więzy, jakie łączyły mnie z waszą diecezję, dzisiaj odżywają na nowo".

2 czerwca, na placu przy kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., gdzie odbyła się historyczna wizyta został odsłonięty i poświęcony pomnik Jana Pawła II. Tu i ówdzie padają pytania, czy ten pomnik rzeczywiście jest potrzebny. Myślę, że w stawianiu pomników jest coś rytualnego. Ale to rytuał bardziej potrzebny tym, którzy pomniki stawiają niż tym, którzy na te cokoły zostają wyniesieni. Świadczą przecież o wartościach, przekonaniach, a czasem i religijności społeczeństwa.

Myślę, że Papieżowi w Gorzowie po prostu pomnik się należy. Nie tylko jako wyraz naszej wdzięczności za to, co zrobił dla Kościoła i świata, nie tylko za to, że przyjechał do nas jako Papież. Należy mu się za także tamte czasy, kiedy wielka diecezja gorzowska była dla niego ziemią - jak sam powiedział - gościnną i serdeczną. Papiescy biografowie będą pewno dociekać, kiedy, gdzie i jak długo Karol Wojtyła wędrował po naszych lasach i po jakich rzeczywiście rzekach pływał kajakiem. Jedno jednak można stwierdzić - i nie ma w tym żadnej fałszywej dumy czy przypisywania sobie cudzych zasług. W kształtowaniu się tożsamości późniejszego Papieża odegrały rolę nie tylko Tatry i godziny tam spędzone, nie tylko mazurskie jeziora. Jakąś - może niewielką - i zapewne nigdy nie poznamy, jak wielką - cząstkę siebie ukształtował właśnie tutaj. A dokonywało się to zarówno podczas wielkich, oficjalnych uroczystości kościelnych, jak i wtedy, gdy w ciszy, wśród pięknej przyrody oddawał się kontemplacji Boga.

"Niech Bóg błogosławi całej waszej ziemi, której tyle zawdzięczam" - powiedział Papież na koniec. Po pięciu latach przyszedł czas, by za te słowa podziękować. Także pomnikiem ze spiżu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: tysiące uczestników „Marszu dla życia” w Berlinie

2021-09-19 08:09

[ TEMATY ]

życie

Niemcy

marsz dla życia

marciaperlavita.it

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

10. Marsz dla Życia, Rzym 2021

Około 4,5 tys. osób uczestniczyło 18 września w 17. „Marszu dla życia”, wspólnie protestując przeciw tzw. „wspomaganej śmierci” i przerywaniu ciąży. Demonstrację przygotowało niemieckie stowarzyszenie Prawo do Życia (BVL), skupiające 15 organizacji.

Według organizatorów, odbywający się rokrocznie „Marsz dla życia” jest największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony życia. Przeciwko temu ponownie wybuchają na nowo protesty, których uczestnicy żądają „prawa do seksualnego samookreślenia” i do nieograniczonej dopuszczalności aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję